0
Född: 22 mars 2004
Ålder: 20 år 7 dagar
Tidigare förening(ar):
IK Lerum FI –14.11.2022
Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.
Inga resultat 2024. Senaste resultatet är från 2022. |
3000 m (2) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
9:24.45 | SB | 1 | Ljungby | Ljungby | 14.5.22 | ||
8:43.02 | PB | 17 | FGP | Karlstad | FGP, Karlstad | 3.7.22 | |
5000 m (1) | |||||||
15:53.96 | PB | 1 A | Lerum | Lerum | 22.6.22 | ||
10 km väg (1) | |||||||
34:47 | PB | 2 | Lerum | Lerum | 23.4.22 | ||
3000 m hinder (2) | |||||||
9:58.67 | PB | 4 | Göteborg/U | Göteborg/U | 17.6.22 | ||
9:36.87 | PB | 4 19 | NordicC | Malmö/S | NordicC, Malmö/S | 17.7.22 | |
800 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
2:04.82 | PB | 1 17 C | VUS | Göteborg/U | VUS, Göteborg/U | 11.7.21 | |
1500 m (5) | |||||||
4:13.45 | PB | 1 | Göteborg/S | Göteborg/S | 6.6.21 | ||
4:15.72 | 2 | Sävedalen | Sävedalen | 12.6.21 | |||
4:14.96 | 7 B | Göteborg/S | Göteborg/S | 27.6.21 | |||
4:07.17 | PB | 2 B | Mölndal | Mölndal | 7.8.21 | ||
4:09.46 | 4 17 | USM | Norrköping | USM, Norrköping | 14.8.21 | ||
3000 m (2) | |||||||
9:04.22 | PB | 3 17 | USM | Norrköping | USM, Norrköping | 15.8.21 | |
8:50.84 | PB | 3 17 | vFIN | Stockholm/S | vFIN, Stockholm/S | 4.9.21 | |
5000 m (1) | |||||||
16:03.60 | PB | 4 | Lerum | Lerum | 23.6.21 | ||
10 km väg (2) | |||||||
35:11 | PB | 83 A | SM | Anderstorp | SM, Anderstorp | 13.7.21 | |
35:50 | 3 | Lerum | Lerum | 2.10.21 | |||
2000 m hinder (83.8 cm) (1) | |||||||
6:28.21 | SB | 2 17 | USM | Norrköping | USM, Norrköping | 15.8.21 | |
3.3 km terräng (1) | |||||||
13:34 | 3 17 | Göteborg | Göteborg | 11.12.21 | |||
800 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
2:06.75 | PB | 1 | Lerum | Lerum | 22.6.20 | ||
1500 m (4) | |||||||
4:28.18i | PB | 1 17 | Göteborg/FH | Göteborg/FH | 11.1.20 | ||
4:29.93 | PB | 1 17 | Lerum | Lerum | 1.6.20 | ||
4:18.16 | PB | 1 C | Göteborg/S | Göteborg/S | 25.7.20 | ||
4:15.10 | PB | 2 B | Mölndal | Mölndal | 8.8.20 | ||
1 mile (1) | |||||||
4:49.82 | PB | 1 | Lerum | Lerum | 20.8.20 | ||
3000 m (2) | |||||||
10:02.6m | SB | 1 17 | Lerum | Lerum | 8.6.20 | ||
9:21.20 | PB | 3 16 | USM | Norrköping | USM, Norrköping | 29.8.20 | |
2000 m hinder (83.8 cm) (1) | |||||||
6:27.05 | PB | 1 16 | USM | Norrköping | USM, Norrköping | 30.8.20 | |
1500 m hinder (76.2 cm) (1) | |||||||
4:58.7m | SB | 1 17 | Lerum | Lerum | 15.6.20 | ||
2000 m hinder (1) | |||||||
6:38.50 | PB | 1 | Lerum | Lerum | 20.8.20 | ||
3x800 m (1) | |||||||
6:36.73 | SB | 7 17 | USM | Göteborg/S | USM, Göteborg/S | 13.9.20 | |
IK Lerum FI | |||||||
4 km terräng (1) | |||||||
13:42 | 5 16 | USM | Vällingby | USM, Vällingby | 24.10.20 | ||
2000 m (2) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
6:00.65 | PB (8) | 7 15 A | VUS | Göteborg/U | VUS, Göteborg/U | 30.6.19 | |
6:04.09 | 3 15 | USM | Trollhättan | USM, Trollhättan | 9.8.19 | ||
3000 m (1) | |||||||
9:28.26 | PB | 1 15 | Kungsbacka | Kungsbacka | 24.8.19 | ||
5000 m (1) | |||||||
17:09.46 | PB | 8 | Lerum | Lerum | 19.6.19 | ||
1500 m hinder (76.2 cm) (2) | |||||||
4:43.56 | PB | 2 15 A | VUS | Göteborg/U | VUS, Göteborg/U | 28.6.19 | |
4:45.41 | 3 15 | USM | Trollhättan | USM, Trollhättan | 11.8.19 | ||
800 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
2:14.39 | PB | 4 14 | Lerum | Lerum | 1.9.18 | ||
1000 m (1) | |||||||
3:07.99i | PB | 4 14 | Göteborg/FH | Göteborg/FH | 13.1.18 | ||
2000 m (1) | |||||||
6:18.85 | PB (16) | 2 14 | Lerum | Lerum | 2.9.18 | ||
3000 m (1) | |||||||
10:08.86 | PB | 1 15 | Kungsbacka | Kungsbacka | 25.8.18 | ||
1500 m hinder (76.2 cm) (1) | |||||||
5:04.27 | PB | 2 14 | Eslöv | Eslöv | 15.9.18 | ||
Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken
800 m | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Ute | 2:04.82 | Göteborg/U | 11.7.21 | |||
1000 m | ||||||
Inne | 3:07.99 | Göteborg/FH | 13.1.18 | |||
1500 m | ||||||
Ute | 4:07.17 | Mölndal | 7.8.21 | |||
Inne | 4:28.18 | Göteborg/FH | 11.1.20 | |||
1 mile | ||||||
Ute | 4:49.82 | Lerum | 20.8.20 | |||
2000 m | ||||||
Ute | 6:00.65 | Göteborg/U | 30.6.19 | |||
3000 m | ||||||
Ute | 8:43.02 | Karlstad | 3.7.22 | |||
5000 m | ||||||
Ute | 15:53.96 | Lerum | 22.6.22 | |||
10 km väg | ||||||
Ute | 34:47 | Lerum | 23.4.22 | |||
2000 m hinder | ||||||
Ute | 6:38.50 | Lerum | 20.8.20 | |||
3000 m hinder | ||||||
Ute | 9:36.87 | Malmö/S | 17.7.22 | |||
Junior-ungdom | ||||||
2000 m hinder (83.8 cm) | ||||||
Ute | 6:27.05 | Norrköping | 30.8.20 | |||
1500 m hinder (76.2 cm) | ||||||
Ute | 4:43.56 | Göteborg/U | 28.6.19 |
800 m: | 3 |
1000 m: | 1 |
1500 m: | 9 |
1 mile: | 1 |
2000 m: | 3 |
3000 m: | 8 |
5000 m: | 3 |
10 km väg: | 3 |
2000 m hinder (83.8 cm): | 2 |
1500 m hinder (76.2 cm): | 4 |
2000 m hinder: | 1 |
3000 m hinder: | 2 |
3x800 m: | 1 |
terräng: | 2 |
800 m | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2018 | 2:14.39 | 4-14 | Lerum 1.9 | ||||
2020 | 2:06.75 | 1 | Lerum 22.6 | ||||
2021 | 2:04.82 | 1rC-17 | Göteborg/U 11.7 | ||||
1000 m | |||||||
Inne Visa/dölj alla resultat | |||||||
2018 | 3:07.99 | 4-14 | Göteborg/FH 13.1 | ||||
1500 m | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2020 | 4:15.10 | 2rB | Mölndal 8.8 | ||||
2020 | 4:18.16 | 1rC | Göteborg/S 25.7 | ||||
2020 | 4:29.93 | 1-17 | Lerum 1.6 | ||||
2021 | 4:07.17 | 2rB | Mölndal 7.8 | ||||
2021 | 4:09.46 | 4-17 | Norrköping 14.8 | ||||
2021 | 4:13.45 | 1 | Göteborg/S 6.6 | ||||
2021 | 4:14.96 | 7rB | Göteborg/S 27.6 | ||||
2021 | 4:15.72 | 2 | Sävedalen 12.6 | ||||
Inne Visa/dölj alla resultat | |||||||
2020 | 4:28.18 | 1-17 | Göteborg/FH 11.1 | ||||
1 mile | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2020 | 4:49.82 | 1 | Lerum 20.8 | ||||
2000 m | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2018 | 6:18.85 | 2-14 | Lerum 2.9 | ||||
2019 | 6:00.65 | 7-15 | Göteborg/U 30.6 | ||||
2019 | 6:04.09 | 3-15 | Trollhättan 9.8 | ||||
3000 m | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2018 | 10:08.86 | 1-15 | Kungsbacka 25.8 | ||||
2019 | 9:28.26 | 1-15 | Kungsbacka 24.8 | ||||
2020 | 9:21.20 | 3-16 | Norrköping 29.8 | ||||
2020 | 10:02.6m | 1-17 | Lerum 8.6 | ||||
2021 | 8:50.84 | 3-17 | Stockholm/S 4.9 | ||||
2021 | 9:04.22 | 3-17 | Norrköping 15.8 | ||||
2022 | 8:43.02 | 17 | Karlstad 3.7 | ||||
2022 | 9:24.45 | 1 | Ljungby 14.5 | ||||
5000 m | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2019 | 17:09.46 | 8 | Lerum 19.6 | ||||
2021 | 16:03.60 | 4 | Lerum 23.6 | ||||
2022 | 15:53.96 | 1 | Lerum 22.6 | ||||
10 km väg | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2021 | 35:11 | 83rA | Anderstorp 13.7 | ||||
2021 | 35:50 | 3 | Lerum 2.10 | ||||
2022 | 34:47 | 2 | Lerum 23.4 | ||||
2000 m hinder | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2020 | 6:38.50 | 1 | Lerum 20.8 | ||||
3000 m hinder | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2022 | 9:36.87 | 4-19 | Malmö/S 17.7 | ||||
2022 | 9:58.67 | 4 | Göteborg/U 17.6 | ||||
Junior-ungdom | |||||||
1500 m hinder (76.2 cm) | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2018 | 5:04.27 | 2-14 | Eslöv 15.9 | ||||
2019 | 4:43.56 | 2-15 | Göteborg/U 28.6 | ||||
2019 | 4:45.41 | 3-15 | Trollhättan 11.8 | ||||
2020 | 4:58.7m | 1-17 | Lerum 15.6 | ||||
2000 m hinder (83.8 cm) | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2020 | 6:27.05 | 1-16 | Norrköping 30.8 | ||||
2021 | 6:28.21 | 2-17 | Norrköping 15.8 |
Ute | ||||
---|---|---|---|---|
10 km väg | ||||
SM | 2021 | 83 | A | 35:11 |
Junior-ungdom | ||||
1500 m | ||||
USM | 2021 | 4 | 17 | 4:09.46 |
2000 m | ||||
USM | 2019 | 3 | 15 | 6:04.09 |
3000 m | ||||
USM | 2020 | 3 | 16 | 9:21.20 |
USM | 2021 | 3 | 17 | 9:04.22 |
1500 m hinder (76.2 cm) | ||||
USM | 2019 | 3 | 15 | 4:45.41 |
2000 m hinder (83.8 cm) | ||||
USM | 2020 | 1 | 16 | 6:27.05 |
USM | 2021 | 2 | 17 | 6:28.21 |
3x800 m | ||||
USM | 2020 | 7 | 17 | 6:36.73 |
4 km terräng | ||||
USM | 2020 | 5 | 16 | 13:42 |