0
Född: 10 september 2003
Ålder: 20 år 200 dagar
Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.
Inga resultat 2024. Senaste resultatet är från 2022. |
800 m (4) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1:55.60i | PB | 2 A | Växjö | Växjö | 23.1.22 | ||
1:53.92i | PB | 2 A | Göteborg/FH | Göteborg/FH | 30.1.22 | ||
1:54.48i | 1 B | Göteborg/FH | Göteborg/FH | 5.2.22 | |||
1:55.50i | 3 h1 | ISM | Växjö | ISM, Växjö | 25.2.22 | ||
400 m (3) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
49.41 | PB | 4 | FGP | Göteborg/S | FGP, Göteborg/S | 2.6.21 | |
49.51 | 3 A | VUS | Göteborg/U | VUS, Göteborg/U | 10.7.21 | ||
49.39 | PB | 1 A | Mölndal | Mölndal | 7.8.21 | ||
800 m (1) | |||||||
1:55.45 | PB | 1 | Göteborg/S | Göteborg/S | 8.6.21 | ||
60 m (2) | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.39i | PB | 3 17 h2 | Göteborg/FH | Göteborg/FH | 1.2.20 | |||||||
7.45i | 5 C | Göteborg/FH | Göteborg/FH | 8.2.20 | ||||||||
200 m (1) | ||||||||||||
23.60i | PB | 3 17 A | Göteborg/FH | Göteborg/FH | 2.2.20 | |||||||
400 m (1) | ||||||||||||
51.28i | PB | 1 17 A | Växjö | Växjö | 18.1.20 | |||||||
800 m (1) | ||||||||||||
2:01.34i | PB | 2 A | Göteborg/FH | Göteborg/FH | 22.2.20 | |||||||
300 m häck (83.8 cm) (1) | ||||||||||||
42.56 | SB | 2 17 | Göteborg/S | Göteborg/S | 21.6.20 | |||||||
Höjd (1) | ||||||||||||
1.74 | PB | 2 18 | Göteborg/S | Göteborg/S | 7.6.20 | |||||||
Längd (2) | ||||||||||||
5.92i | PB | 7 17 | Växjö | Växjö | 19.1.20 | |||||||
6.18 | SB | 6 17 | Göteborg/S | Göteborg/S | 27.6.20 | +1.0 | ||||||
| ||||||||||||
Stående längd (1) | ||||||||||||
2.77i | PB | 20 | Göteborg/FH | Göteborg/FH | 27.3.20 | |||||||
|
100 m (2) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
11.63w | 7 h2 | Mölndal | Mölndal | 3.8.19 | +3.4 | ||
11.81 | PB | 2 17 h2 | Lerum | Lerum | 1.9.19 | -1.6 | |
200 m (1) | |||||||
23.90 | PB | 3 | Göteborg/S | Göteborg/S | 9.6.19 | -1.4 | |
400 m (6) | |||||||
54.27i | PB | 1 A | Göteborg/FH | Göteborg/FH | 16.12.18 | ||
52.83i | PB | 1 16 h5 | IUSM | Västerås | IUSM, Västerås | 9.3.19 | |
51.94i | PB | 3 16 r2 | IUSM | Västerås | IUSM, Västerås | 9.3.19 | |
52.15 | PB | 4 17 B | VUS | Göteborg/U | VUS, Göteborg/U | 29.6.19 | |
51.46 | PB | 1 16 h1 | USM | Trollhättan | USM, Trollhättan | 9.8.19 | |
51.61 | 2 16 | USM | Trollhättan | USM, Trollhättan | 10.8.19 | ||
60 m häck (91.4 cm, 8.9 m) (1) | |||||||
8.89i | PB | 4 17 | Växjö | Växjö | 20.1.19 | ||
110 m häck (91.4 cm, 8.9 m) (1) | |||||||
15.57 | PB | 3 17 | Kungsbacka | Kungsbacka | 24.8.19 | +0.1 | |
300 m häck (83.8 cm) (3) | |||||||
40.25 | PB | 6 17 A | VUS | Göteborg/U | VUS, Göteborg/U | 28.6.19 | |
40.43 | PB | 8 17 A | VUS | Göteborg/U | VUS, Göteborg/U | 28.6.19 | |
39.96 | PB | 1 17 | Kungsbacka | Kungsbacka | 25.8.19 | ||
Längd (1) | |||||||
6.28 | PB | 3 17 | Lerum | Lerum | 1.9.19 | +1.4 | |
4x100 m (2) | |||||||
44.50 | 2 17 h2 | USM | Stockholm/S | USM, Stockholm/S | 26.5.19 | ||
Örgryte IS | |||||||
Lukas Bertilsson, Alex Apelgrim Isak Helgesson, Stefan Savic | |||||||
DQ | - 17 | USM | Stockholm/S | USM, Stockholm/S | 26.5.19 | ||
Örgryte IS | |||||||
Lukas Bertilsson, Alex Apelgrim Isak Helgesson, Stefan Savic | |||||||
1000 m stafett (2) | |||||||
2:04.22 | SB | 3 17 h2 | USM | Stockholm/S | USM, Stockholm/S | 25.5.19 | |
Örgryte IS | |||||||
Lukas Bertilsson, Alex Apelgrim Isak Helgesson, Stefan Savic | |||||||
2:02.57 | 3 17 | USM | Stockholm/S | USM, Stockholm/S | 25.5.19 | ||
Örgryte IS | |||||||
Lukas Bertilsson, Alex Apelgrim Isak Helgesson, Stefan Savic |
60 m (1) | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.08i | PB | 5 15 h3 | Växjö | Växjö | 20.1.18 | ||||
200 m (1) | |||||||||
25.00i | PB | 2 15 B | Göteborg/FH | Göteborg/FH | 3.2.18 | ||||
800 m (1) | |||||||||
2:15.59 | PB | 3 B | Linköping | Linköping | 1.9.18 | ||||
60 m häck (83.8 cm, 8.5 m) (1) | |||||||||
DNSi | - 15 h3 | IUSM | Växjö | IUSM, Växjö | 4.3.18 | ||||
80 m häck (83.8 cm) (1) | |||||||||
12.62 | PB | 3 15 | Borås | Borås | 2.6.18 | -0.2 | |||
300 m häck (76.2 cm) (2) | |||||||||
42.80 | PB | 3 15 h1 | USM | Enskede | USM, Enskede | 3.8.18 | |||
41.83 | PB | 4 15 | USM | Enskede | USM, Enskede | 4.8.18 | |||
Längd (4) | |||||||||
5.35i | PB | 2 15 | Göteborg/FH | Göteborg/FH | 13.1.18 | ||||
5.23i | 8 15 | Växjö | Växjö | 21.1.18 | |||||
NMi | - 15 | IUSM | Växjö | IUSM, Växjö | 3.3.18 | ||||
| |||||||||
NM | - 15 Q | USM | Enskede | USM, Enskede | 3.8.18 | ||||
| |||||||||
4x80 m (1) | |||||||||
37.80 | PB | 6 15 h1 | USM | Göteborg/S | USM, Göteborg/S | 27.5.18 | |||
Örgryte IS | |||||||||
Sten Hagström, Alex Apelgrim Nils Thorin, Isak Helgesson | |||||||||
3x800 m (1) | |||||||||
6:50.63 | SB | 7 15 | USM | Göteborg/S | USM, Göteborg/S | 26.5.18 | |||
Örgryte IS | |||||||||
80 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
10.21w | 6 15 | Kungsbacka | Kungsbacka | 27.8.17 | +3.9 | ||
800 m (1) | |||||||
2:18.46 | PB | 4 D-15 | Täby | Täby | 2.9.17 | ||
80 m häck (83.8 cm) (1) | |||||||
12.91 | PB | 4 14 h2 | Göteborg/U | Göteborg/U | 2.7.17 | -0.8 | |
Längd (2) | |||||||
5.24i | PB | 5 14 | Göteborg/FH | Göteborg/FH | 3.12.16 | ||
5.59 | PB | 1 15 | Täby | Täby | 2.9.17 | +0.2 | |
Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken
60 m | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Inne | 7.39 | Göteborg/FH | 1.2.20 | |||
100 m | ||||||
Ute | 11.81 | Lerum | 1.9.19 | -1.6 | ||
200 m | ||||||
Ute | 23.90 | Göteborg/S | 9.6.19 | -1.4 | ||
Inne | 23.60 | Göteborg/FH | 2.2.20 | |||
400 m | ||||||
Ute | 49.39 | Mölndal | 7.8.21 | |||
Inne | 51.28 | Växjö | 18.1.20 | |||
800 m | ||||||
Ute | 1:55.45 | Göteborg/S | 8.6.21 | |||
Inne | 1:53.92 | Göteborg/FH | 30.1.22 | |||
Höjd | ||||||
Ute | 1.74 | Göteborg/S | 7.6.20 | |||
Längd | ||||||
Ute | 6.28 | Lerum | 1.9.19 | +1.4 | ||
Inne | 5.92 | Växjö | 19.1.20 | |||
Junior-ungdom | ||||||
60 m häck (91.4 cm, 8.9 m) | ||||||
Inne | 8.89 | Växjö | 20.1.19 | |||
110 m häck (91.4 cm, 8.9 m) | ||||||
Ute | 15.57 | Kungsbacka | 24.8.19 | +0.1 | ||
80 m häck (83.8 cm) | ||||||
Ute | 12.62 | Borås | 2.6.18 | -0.2 | ||
300 m häck (76.2 cm) | ||||||
Ute | 41.83 | Enskede | 4.8.18 | |||
300 m häck (83.8 cm) | ||||||
Ute | 39.96 | Kungsbacka | 25.8.19 |
400 m | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
49.39 | 1 | Mölndal | 7.8.21 | ||||
49.41 | 4 | Göteborg/S | 2.6.21 | ||||
49.51 | 3 | VUS | Göteborg/U | 10.7.21 | |||
51.28i | 1 | 17 | Växjö | 18.1.20 | |||
51.46 | 1 | 16 h1 | USM | Trollhättan | 9.8.19 | ||
51.61 | 2 | 16 | USM | Trollhättan | 10.8.19 | ||
51.94i | 3 | 16 r2 | IUSM | Västerås | 9.3.19 | ||
52.15 | 4 | 17 B | VUS | Göteborg/U | 29.6.19 | ||
52.83i | 1 | 16 h5 | IUSM | Västerås | 9.3.19 | ||
54.27i | 1 | Göteborg/FH | 16.12.18 | ||||
10-bästasnitt: 51.385 |
60 m: | 3 |
80 m: | 1 |
100 m: | 2 |
200 m: | 3 |
400 m: | 10 |
800 m: | 8 |
60 m häck (91.4 cm, 8.9 m): | 1 |
110 m häck (91.4 cm, 8.9 m): | 1 |
60 m häck (83.8 cm, 8.5 m): | 1 |
80 m häck (83.8 cm): | 2 |
300 m häck (76.2 cm): | 2 |
300 m häck (83.8 cm): | 4 |
Höjd: | 1 |
Längd: | 9 |
Stående längd: | 1 |
4x100 m: | 2 |
4x80 m: | 1 |
3x800 m: | 1 |
1000 m stafett: | 2 |
60 m | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Inne Visa/dölj alla resultat | |||||||
2018 | 8.08 | 5h3-15 | Växjö 20.1 | ||||
2020 | 7.39 | 3h2-17 | Göteborg/FH 1.2 | ||||
2020 | 7.45 | 5rC | Göteborg/FH 8.2 | ||||
80 m | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2017 | 10.21w | 6-15 | Kungsbacka 27.8 | +3.9 | |||
100 m | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2019 | 11.81 | 2h2-17 | Lerum 1.9 | -1.6 | |||
2019 | 11.63w | 7h2 | Mölndal 3.8 | +3.4 | |||
200 m | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2019 | 23.90 | 3 | Göteborg/S 9.6 | -1.4 | |||
Inne Visa/dölj alla resultat | |||||||
2018 | 25.00 | 2rB-15 | Göteborg/FH 3.2 | ||||
2020 | 23.60 | 3-17 | Göteborg/FH 2.2 | ||||
400 m | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2019 | 51.46 | 1h1-16 | Trollhättan 9.8 | ||||
2019 | 51.61 | 2-16 | Trollhättan 10.8 | ||||
2019 | 52.15 | 4rB-17 | Göteborg/U 29.6 | ||||
2021 | 49.39 | 1 | Mölndal 7.8 | ||||
2021 | 49.41 | 4 | Göteborg/S 2.6 | ||||
2021 | 49.51 | 3 | Göteborg/U 10.7 | ||||
Inne Visa/dölj alla resultat | |||||||
2019 | 51.94 | 3r2-16 | Västerås 9.3 | ||||
2019 | 52.83 | 1h5-16 | Västerås 9.3 | ||||
2019 | 54.27 | 1 | Göteborg/FH 16.12 | ||||
2020 | 51.28 | 1-17 | Växjö 18.1 | ||||
800 m | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2017 | 2:18.46 | 4D-15 | Täby 2.9 | ||||
2018 | 2:15.59 | 3rB | Linköping 1.9 | ||||
2021 | 1:55.45 | 1 | Göteborg/S 8.6 | ||||
Inne Visa/dölj alla resultat | |||||||
2020 | 2:01.34 | 2 | Göteborg/FH 22.2 | ||||
2022 | 1:53.92 | 2 | Göteborg/FH 30.1 | ||||
2022 | 1:54.48 | 1rB | Göteborg/FH 5.2 | ||||
2022 | 1:55.50 | 3h1 | Växjö 25.2 | ||||
2022 | 1:55.60 | 2 | Växjö 23.1 | ||||
Höjd | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2020 | 1.74 | 2-18 | Göteborg/S 7.6 | ||||
Längd | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2017 | 5.59 | 1-15 | Täby 2.9 | +0.2 | |||
2019 | 6.28 | 3-17 | Lerum 1.9 | +1.4 | |||
2020 | 6.18 | 6-17 | Göteborg/S 27.6 | +1.0 | |||
Inne Visa/dölj alla resultat | |||||||
2017 | 5.24 | 5-14 | Göteborg/FH 3.12 | ||||
2018 | 5.35 | 2-15 | Göteborg/FH 13.1 | ||||
2018 | 5.23 | 8-15 | Växjö 21.1 | ||||
2020 | 5.92 | 7-17 | Växjö 19.1 | ||||
Junior-ungdom | |||||||
60 m häck (91.4 cm, 8.9 m) | |||||||
Inne Visa/dölj alla resultat | |||||||
2019 | 8.89 | 4-17 | Växjö 20.1 | ||||
80 m häck (83.8 cm) | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2017 | 12.91 | 4h2-14 | Göteborg/U 2.7 | -0.8 | |||
2018 | 12.62 | 3-15 | Borås 2.6 | -0.2 | |||
110 m häck (91.4 cm, 8.9 m) | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2019 | 15.57 | 3-17 | Kungsbacka 24.8 | +0.1 | |||
300 m häck (76.2 cm) | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2018 | 41.83 | 4-15 | Enskede 4.8 | ||||
2018 | 42.80 | 3 h1-15 | Enskede 3.8 | ||||
300 m häck (83.8 cm) | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2019 | 39.96 | 1-17 | Kungsbacka 25.8 | ||||
2019 | 40.25 | 6-17 | Göteborg/U 28.6 | ||||
2019 | 40.43 | 8-17 | Göteborg/U 28.6 | ||||
2020 | 42.56 | 2-17 | Göteborg/S 21.6 |
Inne | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
800 m | |||||||
ISM | 2022 | 3 | h1 | 1:55.50 |
|||
Junior-ungdom | |||||||
Ute | |||||||
400 m | |||||||
USM | 2019 | 2 | 16 | 51.61 |
1 | 16 h1 | 51.46 |
300 m häck (76.2 cm) | |||||||
USM | 2018 | 4 | 15 | 41.83 |
3 | 15 h1 | 42.80 |
Längd | |||||||
USM | 2018 | 15 Q | NM |
||||
4x80 m | |||||||
USM | 2018 | 6 | 15 h1 | 37.80 |
|||
4x100 m | |||||||
USM | 2019 | 17 | DQ |
2 | 17 h2 | 44.50 |
|
1000 m stafett | |||||||
USM | 2019 | 3 | 17 | 2:02.57 |
3 | 17 h2 | 2:04.22 |
3x800 m | |||||||
USM | 2018 | 7 | 15 | 6:50.63 |
|||
Inne | |||||||
400 m | |||||||
IUSM | 2019 | 3 | 16 r2 | 51.94 |
1 | 16 h5 | 52.83 |
60 m häck (83.8 cm, 8.5 m) | |||||||
NC-y | 2018 | 15 h3 | DNS |
||||
Längd | |||||||
NC-y | 2018 | 15 | NM |