Anton Axelsson

Född: 20 maj 2001

Ålder: 20 år 28 dagar

Förening:
 Hässelby SK
 

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

Inga resultat 2021. Senaste resultatet är från 2020.

2020

800 m (8)
1:57.12i
PB  HuddingeHuddinge25.1.20
1:59.20i
  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
1:55.86i
PB  SätraSätra15.2.20
1:54.56i
PB  (15)ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
1:54.25
SB  SollentunaSollentuna28.6.20
1:53.14
SB  VästeråsVästerås18.7.20
1:57.90
  HallsbergHallsberg1.8.20
2:03.15
  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
1500 m (4)
4:06.38i
SB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH29.2.20
4:09.93i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.20
DNF
  HässelbyHässelby14.6.20
4:04.48
SB  HuddingeHuddinge11.7.20
6 km terräng (1)
22:40
  JSMVällingbyJSM, Vällingby25.10.20

2019

800 m (7)
1:54.75
SB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.5.19
1:51.54
PB  (16)BMCLoughborough, GBRBMC, Loughborough, GBR15.6.19
1:51.83
  KarlstadKarlstad3.7.19
1:54.25
  Oslo, NOROslo, NOR5.7.19
1:59.32
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S10.8.19
1:57.17
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19
1:57.27
  V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR18.8.19
1500 m (3)
DNFi
  FGPSätraFGP, Sätra4.2.19
3:55.40
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
4:08.46
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S10.8.19
10 km (1)
33:26
PB  HöstrusketStockholmHöstrusket, Stockholm2.11.19
4x800 m (1)
7:37.00
SB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S25.5.19
 Hässelby SK
Anton Axelsson, Anton Persson
Gustav Berlin, Elmar Engholm
3x800 m (1)
6:12.08
SB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S26.5.19
 Hässelby SK

2018

800 m (8)
1:52.38
PB  (59) (20)Sollentuna/ESollentuna/E2.6.18
1:53.83
  HuddingeHuddinge16.6.18
1:56.94
  UEMGyőr, HUNUEM, Győr, HUN6.7.18
2:03.22
  USMHuddingeUSM, Huddinge4.8.18
1:56.32
  USMHuddingeUSM, Huddinge5.8.18
1:57.61
  Lag-USMMalmö/SLag-USM, Malmö/S19.8.18
1:53.68
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna25.8.18
1:54.12
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna26.8.18
1500 m (6)
4:12.09i
PB  SätraSätra3.2.18
4:04.96i
PB  ISMGävleISM, Gävle17.2.18
4:08.97i
  IUSMUppsalaIUSM, Uppsala25.2.18
3:55.91
PB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S10.6.18
4:08.05
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.18
4:07.56
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN1.9.18
3000 m (1)
9:05.80
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18
1500 m hinder (76.2 cm) (1)
4:01.83
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge4.8.18
3x800 m (1)
6:05.09
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S27.5.18
 Hässelby SK

2017

400 m (1)
53.84i
PB  SätraSätra29.1.17
800 m (1)
1:58.78
PB  Sollentuna/ESollentuna/E10.6.17
1500 m (5)
4:09.41
PB  USMUppsalaUSM, Uppsala5.3.17
4:10.06
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna29.6.17
4:14.43
  USMFalunUSM, Falun12.8.17
4:06.36
PB  SMHelsingborgSM, Helsingborg25.8.17
4:01.19
PB  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S3.9.17
3000 m (3)
9:02.15
PB  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.17
9:11.39
  USMFalunUSM, Falun11.8.17
9:23.07
  Lag-USMTanumshedeLag-USM, Tanumshede19.8.17
2000 m hinder (83.8 cm) (1)
6:28.64
PB  USMFalunUSM, Falun13.8.17
3x800 m (1)
6:07.62
  USMMalmö/SUSM, Malmö/S28.5.17
 Hässelby SK
4 km terräng (1)
13:54
  USMFlemingsbergUSM, Flemingsberg28.10.17

2016

800 m (3)
2:08.98
PB  USMVellingeUSM, Vellinge5.8.16
2:01.14
PB  USMVellingeUSM, Vellinge6.8.16
2:02.96
  Lag-USMHuddingeLag-USM, Huddinge20.8.16
1000 m (2)
2:45.89i
PB  (60) (14) IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla5.3.16
2:46.31i
  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla6.3.16
1500 m (1)
4:33.84
PB  Stockholm/SStockholm/S17.6.16
2000 m (1)
6:18.09
PB  (15) Göteborg/UGöteborg/U3.7.16
1500 m hinder (76.2 cm) (1)
4:44.36
PB  USMVellingeUSM, Vellinge7.8.16
4x80 m (1)
DQ
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S29.5.16
 Hässelby SK
Oliver Gao, Ludvig Gileborn
Esrom Abreham, Anton Axelsson
3x800 m (1)
6:29.37
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S28.5.16
 Hässelby SK
4 km terräng (1)
13:18
  USMVästeråsUSM, Västerås22.10.16

2015

800 m (1)
2:14.42
PB  FalunFalun5.9.15
2000 m (1)
6:30.63
PB  (43) SollentunaSollentuna7.6.15

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat277953.Eventname AS Eventeng, alltat277953.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat277953.Date),'.',MONTH(alltat277953.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat277953.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat277953 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat277953.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat277953.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat277953.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat277953.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat277953.Eventname AS Eventeng, alltat277953.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat277953.Date),'.',MONTH(alltat277953.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat277953.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat277953 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat277953.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat277953.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat277953.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat277953.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat277953.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat277953.Eventname AS Eventeng, alltat277953.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat277953.Date),'.',MONTH(alltat277953.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat277953.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat277953 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat277953.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat277953.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat277953.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat277953.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat277953.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

400 m
Inne
53.84
Sätra29.1.17
800 m
Ute
1:51.54
Loughborough, GBR15.6.19
Inne
1:54.56
Växjö22.2.20
1000 m
Inne
2:45.89
Uddevalla5.3.16
1500 m
Ute
3:55.40
Sollentuna18.6.19
Inne
4:04.96
Gävle17.2.18
2000 m
Ute
6:18.09
Göteborg/U3.7.16
3000 m
Ute
9:02.15
Karlstad25.7.17
10 km
Ute
33:26
Stockholm2.11.19

Junior-ungdom
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute
6:28.64
Falun13.8.17
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute
4:01.83
Huddinge4.8.18
800 m
1:51.54
1
C
BMCLoughborough, GBR15.6.19
1:51.83
4
B
Karlstad3.7.19
1:52.38
3
Sollentuna/E2.6.18
1:53.14
4
Västerås18.7.20
1:53.68
4
h2
SMEskilstuna25.8.18
1:53.83
2
Huddinge16.6.18
1:54.12
8
SMEskilstuna26.8.18
1:54.25
7
Oslo, NOR5.7.19
1:54.25
6
Sollentuna28.6.20
1:54.56i
4
h2
ISMVäxjö22.2.20
Visa/dölj alla resultat
1:54.75
3
B
BauhausStockholm/S30.5.19
1:55.86i
1
Sätra15.2.20
1:56.32
2
17
USMHuddinge5.8.18
1:56.94
4
17
h4
UEMGyőr, HUN6.7.18
1:57.12i
2
Huddinge25.1.20
1:57.17
2
19
JSMGöteborg/S11.8.19
1:57.27
7
19
V3NatKristiansand, NOR18.8.19
1:57.61
1
17
Lag-SMMalmö/S19.8.18
1:57.90
3
Hallsberg1.8.20
1:58.78
5
B
Sollentuna/E10.6.17
1:59.20i
5
B
Göteborg/FH1.2.20
1:59.32
1
19
h2
JSMGöteborg/S10.8.19
2:01.14
3
15
NC-yVellinge6.8.16
2:02.96
7
17
Lag-SMHuddinge20.8.16
2:03.15
8
h3
SMUppsala15.8.20
2:03.22
1
17
h1
USMHuddinge4.8.18
2:08.98
1
15
h2
NC-yVellinge5.8.16
2:14.42
3
Falun5.9.15
10-bästasnitt: 1:53.358
1500 m
3:55.40
11
B
Folksam GPSollentuna18.6.19
3:55.91
14
B
BauhausStockholm/S10.6.18
4:01.19
3
17
vFINStockholm/S3.9.17
4:04.48
1
C
Huddinge11.7.20
4:04.96i
7
h1
ISMGävle17.2.18
4:06.36
11
h1
SMHelsingborg25.8.17
4:06.38i
1
19
h3
IJSMGöteborg/FH29.2.20
4:07.56
1
17
vFINTampere, FIN1.9.18
4:08.05
14
B
Sollentuna28.6.18
4:08.46
5
19
JSMGöteborg/S10.8.19
Visa/dölj alla resultat
4:08.97i
3
17
IUSMUppsala25.2.18
4:09.41
2
16
NC-yUppsala5.3.17
4:09.93i
8
19
IJSMGöteborg/FH1.3.20
4:10.06
11
C
Folksam GPSollentuna29.6.17
4:12.09i
9
B
Sätra3.2.18
4:14.43
3
16
NC-yFalun12.8.17
4:33.84
4
15
Stockholm/S17.6.16
10-bästasnitt: 4:03.8750000000001

Total results in database: 69
By event:
400 m:1
800 m:28
1000 m:2
1500 m:19
2000 m:2
3000 m:4
10 km:1
2000 m hinder (83.8 cm):1
1500 m hinder (76.2 cm):2
4x80 m:1
4x800 m:1
3x800 m:4
6 km terräng:1
km terräng:2
400 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
53.84
1rC
Sätra
29.1
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
2:14.42
 3
Falun
5.9
 
2016
2:01.14
 3-15
Vellinge
6.8
 
2:02.96
7 -17
Huddinge
20.8
 
2:08.98
1h2-15
Vellinge
5.8
 
2017
1:58.78
 5rB
Sollentuna/E
10.6
 
2018
1:52.38
 3
Sollentuna/E
2.6
 
1:53.68
4h2
Eskilstuna
25.8
 
1:53.83
2
Huddinge
16.6
 
1:54.12
8
Eskilstuna
26.8
 
1:56.32
2 -17
Huddinge
5.8
 
1:56.94
4h4-17
Győr, HUN
6.7
 
1:57.61
1 -17
Malmö/S
19.8
 
2:03.22
1 h1-17
Huddinge
4.8
 
2019
1:51.54
1rC
Loughborough, GBR
15.6
 
1:51.83
4rB
Karlstad
3.7
 
1:54.25
7
Oslo, NOR
5.7
 
1:54.75
3rB
Stockholm/S
30.5
 
1:57.17
2 -19
Göteborg/S
11.8
 
1:57.27
7-19
Kristiansand, NOR
18.8
 
1:59.32
1 h2-19
Göteborg/S
10.8
 
2020
1:53.14
 4
Västerås
18.7
 
1:54.25
6
Sollentuna
28.6
 
1:57.90
3
Hallsberg
1.8
 
2:03.15
8h3
Uppsala
15.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
1:54.56
4h2
Växjö
22.2
 
1:55.86
1
Sätra
15.2
 
1:57.12
2
Huddinge
25.1
 
1:59.20
5rB
Göteborg/FH
1.2
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
2:45.89
1h3-15
Uddevalla
5.3
 
2:46.31
4-15
Uddevalla
6.3
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
4:33.84
 4-15
Stockholm/S
17.6
 
2017
4:01.19
 3-17
Stockholm/S
3.9
 
4:06.36
11h1
Helsingborg
25.8
 
4:09.41
2-16
Uppsala
5.3
 
4:10.06
11rC
Sollentuna
29.6
 
4:14.43
3-16
Falun
12.8
 
2018
3:55.91
 14rB
Stockholm/S
10.6
 
4:07.56
1-17
Tampere, FIN
1.9
 
4:08.05
14rB
Sollentuna
28.6
 
2019
3:55.40
11rB
Sollentuna
18.6
 
4:08.46
5 -19
Göteborg/S
10.8
 
2020
4:04.48
 1rC
Huddinge
11.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
4:04.96
7h1
Gävle
17.2
 
4:08.97
3-17
Uppsala
25.2
 
4:12.09
9rB
Sätra
3.2
 
2020
4:06.38
 1h3-19
Göteborg/FH
29.2
 
4:09.93
8-19
Göteborg/FH
1.3
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
6:30.63
 7-15
Sollentuna
7.6
 
2016
6:18.09
1rB
Göteborg/U
3.7
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
9:02.15
6rC
Karlstad
25.7
 
9:11.39
2-16
Falun
11.8
 
9:23.07
2-17
Tanumshede
19.8
 
2018
9:05.80
 13rB
Karlstad
25.7
 
10 km
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
33:26
15
Stockholm
2.11
 

Junior-ungdom
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
4:44.36
 4-15
Vellinge
7.8
 
2018
4:01.83
1 -17
Huddinge
4.8
 
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
6:28.64
4-16
Falun
13.8
 
Ute
800 m
SM 2018 8
1:54.12
4
h2
1:53.68
SM 2020
8
h3
2:03.15
1500 m
SM 2017
11
h1
4:06.36
4x800 m
SM 2019 1
7:37.00
Inne
800 m
ISM 2020
4
h2
1:54.56
1500 m
ISM 2018
7
h1
4:04.96

Junior-ungdom
Ute
800 m
USM 2018 2
17
1:56.32
1
17
h1
2:03.22
JSM 2019 2
19
1:57.17
1
19
h2
1:59.32
1500 m
JSM 2019 5
19
4:08.46
1500 m hinder (76.2 cm)
USM 2018 1
17
4:01.83
4x80 m
USM 2016
15
h2
DQ
3x800 m
USM 2016 2
15
6:29.37
USM 2017 3
17
6:07.62
USM 2018 3
17
6:05.09
JSM 2019 1
19
6:12.08
km terräng
USM 2017 3
16
13:54
4 km terräng
USM 2016 2
15
13:18
6 km terräng
JSM 2020 29
19
22:40
Inne
1500 m
IUSM 2018 3
17
4:08.97
IJSM 2020 8
19
4:09.93
1
19
h3
4:06.38

Junior-ungdom
Ute
800 m
UEM 2018 20
4
17
h4
1:56.94