Alexander Andreasson

Född: 19 september 1999

Ålder: 22 år 33 dagar

Förening:
 Örgryte IS
 

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

60 m (7)
6.94i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH10.1.21
6.89i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH10.1.21
6.97i
  Göteborg/FHGöteborg/FH17.1.21
6.89i
=PB  Göteborg/FHGöteborg/FH17.1.21
6.92i
  VäxjöVäxjö23.1.21
6.92i
  VäxjöVäxjö23.1.21
7.05i
  Göteborg/FHGöteborg/FH6.2.21
100 m (5)
10.77
SB  SkaraSkara6.6.21+0.8
10.84
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21+0.4
10.66w
  Göteborg/SGöteborg/S19.6.21+4.4
10.77
=SB  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21+1.1
11.15
  JSMLinköpingJSM, Linköping20.8.21-1.0
200 m (7)
21.96i
PB  VäxjöVäxjö24.1.21
22.03i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A20.2.21
21.95i
PB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A21.2.21
21.93
SB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S2.6.21+0.3
22.03
  JSMLinköpingJSM, Linköping21.8.21-1.6
22.34
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.21-1.4
22.24
  SMBoråsSM, Borås29.8.21-0.1
4x100 m (2)
40.78
SB  SMHuddingeSM, Huddinge31.7.21
 Örgryte IS
Jonatan Hirsh, Alexander Andreasson
Carl Bengtström, Anders Pihlblad
42.60
  JSMHuddingeJSM, Huddinge1.8.21
 Örgryte IS
Tobias Carlryd, Alexander Andreasson
Gustav Karlsson, Nils Thorin

2020

60 m (6)
7.05i
SB  VäxjöVäxjö18.1.20
7.03i
SB  VäxjöVäxjö18.1.20
7.02i
SB  Malmö/AMalmö/A25.1.20
7.04i
  Malmö/AMalmö/A25.1.20
6.90i
PB  (18)IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.20
6.90i
=PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.20
100 m (7)
10.61w
  MölndalMölndal14.6.20+2.8
10.81
SB  Göteborg/UGöteborg/U27.6.20-1.5
10.72
SB  Göteborg/SGöteborg/S4.7.20+1.1
10.64
PB  SkaraSkara11.7.20+1.3
10.66w
  SkaraSkara11.7.20+2.6
10.96
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20-0.4
DNS
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20-0.4
200 m (1)
21.69
PB  Göteborg/UGöteborg/U27.6.20+0.9
Längd (3)
6.72i
SB  Malmö/AMalmö/A26.1.20
 
6.726.546.55
6.72i
=SB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
 
6.72
5.09i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH29.2.20
 
XX5.09
Stående längd (1)
2.89i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH27.3.20
 
2.892.832.85
4x100 m (2)
40.59
PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S12.9.20
 Örgryte IS
Jonatan Hirsh, Alexander Andreasson
Carl Bengtström, Jonathan Carbe
41.95
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S13.9.20
 Örgryte IS
Jonatan Hirsh, Alexander Andreasson
Samuel Wiik, Tobias Carlryd

2019

60 m (3)
7.09i
SB  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
7.02i
SB  IJSMVäxjöIJSM, Växjö24.2.19
6.95i
PB  (23)IJSMVäxjöIJSM, Växjö24.2.19
100 m (4)
10.80
PB  SkaraSkara6.6.19+0.8
10.82w
  MölndalMölndal3.8.19+3.4
10.87
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S9.8.190.0
10.70
PB  (15)JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S9.8.19+1.5
200 m (3)
22.00
PB  BoråsBorås2.6.19+0.3
22.15
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19+0.9
22.52
  SMKarlstadSM, Karlstad31.8.190.0
Längd (4)
6.69i
SB  ISMNorrköpingISM, Norrköping17.2.19
6.29i
  IJSMVäxjöIJSM, Växjö23.2.19
6.97
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19+0.3
7.00
PB  (23)JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19+1.5
7.05w
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19+2.5
Tresteg (1)
11.58
PB  GöteborgGöteborg23.7.19-1.3
Tiokamp (1)
4.255
PB  (16)JSMVarbergJSM, Varberg15.9.19
            
            
4x100 m (4)
42.46
SB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S25.5.19
 Örgryte IS
Artur Engström, Alexander Andreasson
Filip Björklund, Angelos Roussos
41.86
SB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S25.5.19
 Örgryte IS
Artur Engström, Alexander Andreasson
Filip Björklund, Angelos Roussos
42.59
  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S26.5.19
 Örgryte IS
Victor Koch, Alexander Andreasson
Filip Björklund, Samuel Wiik
41.85
SB  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg26.6.19
 Örgryte IS
Tobias Carlryd, Alexander Andreasson
Samuel Wiik, Carl Bengtström

2018

60 m (7)
7.01i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
7.02i
  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
7.02i
  VäxjöVäxjö20.1.18
7.01i
=PB  VäxjöVäxjö20.1.18
7.13i
  ISMGävleISM, Gävle17.2.18
7.03i
  IJSMUppsalaIJSM, Uppsala25.2.18
7.00i
PB  IJSMUppsalaIJSM, Uppsala25.2.18
100 m (2)
11.22
SB  SkaraSkara6.6.18+1.2
10.94w
  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg6.7.18+2.5
200 m (4)
22.52i
PB  (24)Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18
22.76i
  ISMGävleISM, Gävle18.2.18
22.40
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.18+2.0
DNS
  JSMHuddingeJSM, Huddinge4.8.18-0.6
Längd (5)
6.90i
PB  (25)IJSMUppsalaIJSM, Uppsala24.2.18
 
X6.696.746.736.816.90
6.95
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.18+1.6
6.74
  JSMHuddingeJSM, Huddinge4.8.18+0.9
 
X
+0.7
6.74
+0.9
6.74
  JSMHuddingeJSM, Huddinge4.8.18+1.3
 
6.64
-0.9
6.74
+1.3
6.59
+0.8
6.36
+0.5
X
-0.5
X
+1.9
NM
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna24.8.18
 
X
+1.8
X
+1.2
X
+1.4
4x100 m (4)
41.94
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S26.5.18
 Örgryte IS
Alexander Andreasson, Jonathan Carbe
Carl Bengtström, Samuel Wiik
41.19
PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S26.5.18
 Örgryte IS
Alexander Andreasson, Jonathan Carbe
Carl Bengtström, Samuel Wiik
43.36
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S27.5.18
 Örgryte IS
Otto Hammarström, Alexander Andreasson
Viggo Hahnsson, Svante Wester
42.60
  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg6.7.18
 Örgryte IS
Alexander Andreasson, Artur Engström
Victor Koch, Samuel Wiik
1000 m stafett (1)
2:01.84
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S26.5.18
 Örgryte IS
Otto Hammarström, Alexander Andreasson
Svante Wester, Felix Larsen Nilsson

2017

60 m (3)
7.17i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH17.12.16
7.09i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH19.2.17
7.07i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH19.2.17
100 m (8)
10.89
PB  SkaraSkara6.6.17+1.9
11.06
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.17-0.3
10.96
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.17+1.6
11.02
  Lag-SMBoråsLag-SM, Borås7.7.17
11.23
  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.17-1.2
10.91
  JSMGävleJSM, Gävle11.8.17+1.0
10.73w
  JSMGävleJSM, Gävle11.8.17+3.2
11.28w
  NMUmeåNM, Umeå19.8.17+2.4
200 m (5)
22.70
SB  SkaraSkara6.6.17+0.8
22.10
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U2.7.17-1.0
22.74
  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.17-1.5
22.52w
  JSMGävleJSM, Gävle12.8.17+2.4
22.53
  JSMGävleJSM, Gävle13.8.17+0.7
Höjd (1)
1.75i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH3.3.17
Längd (1)
6.40
PB  MölndalMölndal29.7.17-1.5
4x100 m (2)
41.65
PB  JSMMalmö/SJSM, Malmö/S27.5.17
 Örgryte IS
Victor Koch, Alexander Andreasson
Carl Bengtström, Samuel Wiik
41.69
  Lag-SMBoråsLag-SM, Borås7.7.17
 Örgryte IS
Charles Mårelid, Alexander Andreasson
Carl Bengtström, Victor Koch
1000 m stafett (1)
1:56.45
PB  JSMMalmö/SJSM, Malmö/S27.5.17
 Örgryte IS
Victor Koch, Alexander Andreasson
Carl Bengtström, Samuel Wiik

2016

60 m (3)
7.43i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH5.12.15
7.35i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö21.2.16
7.27i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö21.2.16
100 m (4)
11.25
PB  Göteborg/SGöteborg/S11.6.16+1.8
11.31w
  USMHässleholmUSM, Hässleholm5.8.16+2.5
11.33
  USMHässleholmUSM, Hässleholm5.8.16+1.2
11.08w
  SkaraSkara3.9.16+3.2
150 m (1)
16.94
PB  LerumLerum28.8.16-0.3
200 m (4)
22.39
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U3.7.16-0.7
23.04
  USMHässleholmUSM, Hässleholm6.8.16+1.7
23.00
  USMHässleholmUSM, Hässleholm7.8.16+1.6
22.68
  Lag-USMHuddingeLag-USM, Huddinge20.8.16+1.5
400 m (1)
54.99i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH9.1.16
Längd (4)
5.80i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH20.12.15
6.10i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH28.2.16
6.04
PB  HalmstadHalmstad18.6.16+0.4
6.06w
  GöteborgGöteborg12.8.16+2.2
4x100 m (3)
43.85
PB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S29.5.16
 Örgryte IS
Viggo Hahnsson, Alexander Andreasson
Carl Bengtström, Linus Bertilsson
43.29
PB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S29.5.16
 Örgryte IS
Viggo Hahnsson, Alexander Andreasson
Carl Bengtström, Linus Bertilsson
43.63
  Lag-USMHuddingeLag-USM, Huddinge20.8.16
 Örgryte IS
Otto Hammarström, Alexander Andreasson
Carl Bengtström, Viggo Hahnsson
1000 m stafett (2)
1:57.17
PB  UEMTbilisi, GEOUEM, Tbilisi, GEO16.7.16
 Sweden
Michael Nyabako, Alexander Andreasson
Arvid Gustafsson, Carl Bengtström
1:56.29
PB  UEMTbilisi, GEOUEM, Tbilisi, GEO17.7.16
 Sweden
Joel Bengtsson, Michael Nyabako
Carl Bengtström, Arvid Gustafsson
1000 m stafett (1)
1:59.23
PB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S28.5.16
 Örgryte IS
Linus Bertilsson, Viggo Hahnsson
Alexander Andreasson, Carl Bengtström

2015

60 m (3)
7.48i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH23.11.14
7.55i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.15
7.56i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.15
100 m (2)
11.66
PB  Göteborg/UGöteborg/U4.7.15+0.7
11.79
  USMKarlskronaUSM, Karlskrona21.8.15-0.3
200 m (4)
24.13i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH23.11.14
23.61
PB  USMKarlskronaUSM, Karlskrona22.8.15+0.2
23.62
  USMKarlskronaUSM, Karlskrona23.8.15-1.1
23.60
PB  USMKarlskronaUSM, Karlskrona23.8.15+0.2
300 m (1)
38.21
PB  VarbergVarberg19.9.15
400 m (2)
54.95i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH21.2.15
55.17i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.15
Höjd (1)
1.72
PB  VarbergVarberg20.9.15
Stav (1)
2.20
PB  VarbergVarberg19.9.15
Längd (1)
5.76
PB  VarbergVarberg20.9.15+0.2
Tresteg (1)
10.88
PB  Göteborg/UGöteborg/U5.7.15+0.1
Tiokamp (P17) (1)
4.330
PB  VarbergVarberg20.9.15
            
            
4x100 m (3)
44.76
PB  USMSollentunaUSM, Sollentuna17.5.15
 Örgryte IS
Alexander Andreasson, Victor Koch
Viggo Hahnsson, Max Hejdenberg
44.50
PB  USMSollentunaUSM, Sollentuna17.5.15
 Örgryte IS
Alexander Andreasson, Victor Koch
Viggo Hahnsson, Max Hejdenberg
44.02
=PB  Lag-USMEnskedeLag-USM, Enskede29.8.15
 Örgryte IS
Alexander Andreasson, Victor Koch
Carl Bengtsson, Max Hejdenberg
1000 m stafett (2)
2:03.26
PB  JSMSollentunaJSM, Sollentuna16.5.15
 Örgryte IS
Alexander Andreasson, Victor Koch
Max Hejdenberg, Samuel Wiik
2:02.93
PB  JSMSollentunaJSM, Sollentuna16.5.15
 Örgryte IS
Alexander Andreasson, Victor Koch
Max Hejdenberg, Samuel Wiik

2014

60 m (1)
7.89i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö8.3.14
Tresteg (1)
10.02i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH24.11.13
4x80 m (2)
37.98
PB  USMKilUSM, Kil25.5.14
 Örgryte IS
Alexander Andreasson, Viggo Hahnsson
Felix Larsen Nilsson, Carl Bengtström
38.33
  USMKilUSM, Kil25.5.14
 Örgryte IS
Alexander Andreasson, Viggo Hahnsson
Felix Larsen Nilsson, Carl Bengtström

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat216226.Eventname AS Eventeng, alltat216226.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat216226.Date),'.',MONTH(alltat216226.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat216226.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat216226 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat216226.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat216226.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat216226.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat216226.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat216226.Eventname AS Eventeng, alltat216226.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat216226.Date),'.',MONTH(alltat216226.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat216226.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat216226 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat216226.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat216226.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat216226.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat216226.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat216226.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat216226.Eventname AS Eventeng, alltat216226.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat216226.Date),'.',MONTH(alltat216226.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat216226.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat216226 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat216226.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat216226.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat216226.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat216226.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat216226.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Inne
6.89
Göteborg/FH10.1.21
100 m
Ute
10.64
Skara11.7.20+1.3
150 m
Ute
16.94
Lerum28.8.16-0.3
200 m
Ute
21.69
Göteborg/U27.6.20+0.9
Inne
21.95
Malmö/A21.2.21
300 m
Ute
38.21
Varberg19.9.15
400 m
Inne
54.95
Göteborg/FH21.2.15
Höjd
Inne
1.75
Göteborg/FH3.3.17
Stav
Ute
2.20
Varberg19.9.15
Längd
Ute
7.00
Göteborg/S11.8.19+1.5
Inne
6.90
Uppsala24.2.18
Tresteg
Ute
11.58
Göteborg23.7.19-1.3
Inne
10.02
Göteborg/FH24.11.13
Tiokamp
Ute
4.255
Varberg15.9.19
60 m
6.89i
3
Göteborg/FH10.1.21
6.89i
3
Göteborg/FH17.1.21
6.90i
3
22
h1
IJSMGöteborg/FH1.3.20
6.90i
5
22
IJSMGöteborg/FH1.3.20
6.92i
3
h1
Växjö23.1.21
6.92i
4
Växjö23.1.21
6.94i
3
h1
Göteborg/FH10.1.21
6.95i
4
22
IJSMVäxjö24.2.19
6.97i
4
h2
Göteborg/FH17.1.21
7.00i
4
19
IJSMUppsala25.2.18
Visa/dölj alla resultat
7.01i
2
h3
Göteborg/FH13.1.18
7.01i
5
Växjö20.1.18
7.02i
3
Göteborg/FH13.1.18
7.02i
3
h4
Växjö20.1.18
7.02i
3
22
h2
IJSMVäxjö24.2.19
7.02i
2
h7
Malmö/A25.1.20
7.03i
1
19
h1
IJSMUppsala25.2.18
7.03i
6
Växjö18.1.20
7.04i
4
B
Malmö/A25.1.20
7.05i
1
h3
Växjö18.1.20
7.05i
4
h1
Göteborg/FH6.2.21
7.07i
5
19
IJSMGöteborg/FH19.2.17
7.09i
2
19
h2
IJSMGöteborg/FH19.2.17
7.09i
7
h1
ISMNorrköping16.2.19
7.13i
6
h1
ISMGävle17.2.18
7.17i
1
h3
Göteborg/FH17.12.16
7.27i
4
17
IUSMVäxjö21.2.16
7.35i
2
17
h3
IUSMVäxjö21.2.16
7.43i
2
17
Göteborg/FH5.12.15
7.48i
4
17
Göteborg/FH23.11.14
7.55i
4
16
h1
NC-yÖrebro8.3.15
7.56i
7
16
s1
NC-yÖrebro8.3.15
7.89i
4
15
h1
NC-yVäxjö8.3.14
10-bästasnitt: 6.928
100 m
10.64
3
Skara11.7.20+1.3
10.70
1
22
JSMGöteborg/S9.8.19+1.5
10.72
1
Göteborg/S4.7.20+1.1
10.77
3
h4
Skara6.6.21+0.8
10.77
6
Halmstad29.6.21+1.1
10.80
1
h10
Skara6.6.19+0.8
10.81
3
Göteborg/U27.6.20-1.5
10.84
4
B
Sollentuna13.6.21+0.4
10.87
1
22
h2
JSMGöteborg/S9.8.190.0
10.89
2
h9
Skara6.6.17+1.9
Visa/dölj alla resultat
10.91
1
19
h3
JSMGävle11.8.17+1.0
10.96
4
19
VUSGöteborg/U1.7.17+1.6
10.96
3
22
h1
JSMLinköping22.8.20-0.4
11.02
4
Lag-SMBorås7.7.17
11.06
2
19
h4
VUSGöteborg/U1.7.17-0.3
11.15
5
22
h1
JSMLinköping20.8.21-1.0
11.22
6
h8
Skara6.6.18+1.2
11.23
2
B
Karlstad25.7.17-1.2
11.25
1
17
Göteborg/S11.6.16+1.8
11.33
4
17
USMHässleholm5.8.16+1.2
11.66
3
16
h2
Göteborg/U4.7.15+0.7
11.79
5
16
h1
NC-yKarlskrona21.8.15-0.3
10-bästasnitt: 10.781
200 m
21.69
4
Göteborg/U27.6.20+0.9
21.93
5
Göteborg/S2.6.21+0.3
21.95i
1
B
ISMMalmö/A21.2.21
21.96i
1
C
Växjö24.1.21
22.00
1
Borås2.6.19+0.3
22.03i
2
h3
ISMMalmö/A20.2.21
22.03
3
22
h2
JSMLinköping21.8.21-1.6
22.10
3
19
VUSGöteborg/U2.7.17-1.0
22.15
3
C
VUSGöteborg/U30.6.19+0.9
22.24
5
h2
SMBorås29.8.21-0.1
Visa/dölj alla resultat
22.34
4
22
JSMLinköping22.8.21-1.4
22.39
3
17
VUSGöteborg/U3.7.16-0.7
22.40
6
19
VUSGöteborg/U1.7.18+2.0
22.52i
2
D
Göteborg/FH3.2.18
22.52
6
h2
SMKarlstad31.8.190.0
22.53
6
19
JSMGävle13.8.17+0.7
22.68
2
17
A
Lag-SMHuddinge20.8.16+1.5
22.70
4
D
Skara6.6.17+0.8
22.74
5
Karlstad25.7.17-1.5
22.76i
5
h4
ISMGävle18.2.18
23.00
4
17
USMHässleholm7.8.16+1.6
23.04
2
17
h2
USMHässleholm6.8.16+1.7
23.60
6
16
NC-yKarlskrona23.8.15+0.2
23.61
3
16
h4
NC-yKarlskrona22.8.15+0.2
23.62
4
16
s1
NC-yKarlskrona23.8.15-1.1
24.13i
1
B
Göteborg/FH23.11.14
10-bästasnitt: 22.008
Längd
7.00
+
22
JSMGöteborg/S11.8.19+1.5
6.97
5
B
VUSGöteborg/U29.6.19+0.3
6.95
2
19
VUSGöteborg/U30.6.18+1.6
6.90i
1
19
IJSMUppsala24.2.18
6.74
4
19
Q
JSMHuddinge4.8.18+0.9
6.74
5
19
JSMHuddinge4.8.18+1.3
6.72i
9
Malmö/A26.1.20
6.72i
5
Göteborg/FH1.2.20
6.69i
7
B
ISMNorrköping17.2.19
6.40
7
Mölndal29.7.17-1.5
Visa/dölj alla resultat
6.29i
12
22
IJSMVäxjö23.2.19
6.10i
5
17
Göteborg/FH28.2.16
6.04
3
17
Halmstad18.6.16+0.4
5.80i
2
17
Göteborg/FH20.12.15
5.76
dec
Varberg20.9.15+0.2
5.09i
11
22
IJSMGöteborg/FH29.2.20
10-bästasnitt: 6.783
4x100 m
40.59
3
SMGöteborg/S12.9.20
40.78
1
SMHuddinge31.7.21
41.19
3
SMGöteborg/S26.5.18
41.65
1
19
JSMMalmö/S27.5.17
41.69
2
Lag-SMBorås7.7.17
41.85
3
Lag-SMHelsingborg26.6.19
41.86
4
SMStockholm/S25.5.19
41.94
3
h2
SMGöteborg/S26.5.18
41.95
1
22
JSMGöteborg/S13.9.20
42.46
2
h1
SMStockholm/S25.5.19
Visa/dölj alla resultat
42.59
1
22
JSMStockholm/S26.5.19
42.60
4
Lag-SMHelsingborg6.7.18
42.60
3
22
JSMHuddinge1.8.21
43.29
2
17
A
USMStockholm/S29.5.16
43.36
2
19
JSMGöteborg/S27.5.18
43.63
1
17
r1
Lag-SMHuddinge20.8.16
43.85
2
17
h2
USMStockholm/S29.5.16
44.02
1
17
r1
Lag-SMEnskede29.8.15
44.50
3
17
USMSollentuna17.5.15
44.76
2
17
h1
USMSollentuna17.5.15
10-bästasnitt: 41.596

Total results in database: 155
By event:
60 m:33
100 m:32
150 m:1
200 m:28
300 m:1
400 m:3
Höjd:2
Stav:1
Längd:19
Stående längd:1
Tresteg:3
Tiokamp:1
Tiokamp (P17):1
4x100 m:20
4x80 m:2
1000 m stafett:2
1000 m stafett:5
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2014
7.89
 4h1-15
Växjö
8.3
 
2015
7.48
 4-17
Göteborg/FH
23.11
 
7.55
4h1-16
Örebro
8.3
 
7.56
7s1-16
Örebro
8.3
 
2016
7.27
 4-17
Växjö
21.2
 
7.35
2h3-17
Växjö
21.2
 
7.43
2-17
Göteborg/FH
5.12
 
2017
7.07
 5-19
Göteborg/FH
19.2
 
7.09
2h2-19
Göteborg/FH
19.2
 
7.17
1h3
Göteborg/FH
17.12
 
2018
7.00
 4-19
Uppsala
25.2
 
7.01
2h3
Göteborg/FH
13.1
 
7.01
5
Växjö
20.1
 
7.02
3
Göteborg/FH
13.1
 
7.02
3h4
Växjö
20.1
 
7.03
1h1-19
Uppsala
25.2
 
7.13
6h1
Gävle
17.2
 
2019
6.95
 4-22
Växjö
24.2
 
7.02
3h2-22
Växjö
24.2
 
7.09
7h1
Norrköping
16.2
 
2020
6.90
 5-22
Göteborg/FH
1.3
 
6.90
3h1-22
Göteborg/FH
1.3
 
7.02
2h7
Malmö/A
25.1
 
7.03
6
Växjö
18.1
 
7.04
4rB
Malmö/A
25.1
 
7.05
1h3
Växjö
18.1
 
2021
6.89
3
Göteborg/FH
10.1
 
6.89
3
Göteborg/FH
17.1
 
6.92
3h1
Växjö
23.1
 
6.92
4
Växjö
23.1
 
6.94
3h1
Göteborg/FH
10.1
 
6.97
4h2
Göteborg/FH
17.1
 
7.05
4h1
Göteborg/FH
6.2
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
11.66
 3h2-16
Göteborg/U
4.7
 +0.7
11.79
5h1-16
Karlskrona
21.8
-0.3
2016
11.25
 1-17
Göteborg/S
11.6
 +1.8
11.33
4-17
Hässleholm
5.8
 +1.2
11.08w
 1-16
Skara
3.9
 +3.2
11.31w
 2h2-17
Hässleholm
5.8
 +2.5
2017
10.89
 2h9
Skara
6.6
 +1.9
10.91
1h3-19
Gävle
11.8
 +1.0
10.96
4-19
Göteborg/U
1.7
 +1.6
11.02
4
Borås
7.7
 
11.06
2h4-19
Göteborg/U
1.7
-0.3
11.23
2rB
Karlstad
25.7
-1.2
10.73w
 3-19
Gävle
11.8
 +3.2
11.28w
 8-19
Umeå
19.8
 +2.4
2018
11.22
 6h8
Skara
6.6
 +1.2
10.94w
 5
Helsingborg
6.7
 +2.5
2019
10.70
 1 -22
Göteborg/S
9.8
 +1.5
10.80
1h10
Skara
6.6
 +0.8
10.87
1 h2-22
Göteborg/S
9.8
 0.0
10.82w
 1 h2
Mölndal
3.8
 +3.4
2020
10.64
3
Skara
11.7
 +1.3
10.72
1
Göteborg/S
4.7
 +1.1
10.81
3
Göteborg/U
27.6
-1.5
10.96
3h1-22
Linköping
22.8
-0.4
10.61w
 2rB
Mölndal
14.6
 +2.8
10.66w
 2
Skara
11.7
 +2.6
2021
10.77
 3h4
Skara
6.6
 +0.8
10.77
6
Halmstad
29.6
 +1.1
10.84
4rB
Sollentuna
13.6
 +0.4
11.15
5h1-22
Linköping
20.8
-1.0
10.66w
 3
Göteborg/S
19.6
 +4.4
150 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
16.94
2
Lerum
28.8
-0.3
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
23.60
 6-16
Karlskrona
23.8
 +0.2
23.61
3h4-16
Karlskrona
22.8
 +0.2
23.62
4s1-16
Karlskrona
23.8
-1.1
2016
22.39
 3-17
Göteborg/U
3.7
-0.7
22.68
2 rA-17
Huddinge
20.8
 +1.5
23.00
4-17
Hässleholm
7.8
 +1.6
23.04
2h2-17
Hässleholm
6.8
 +1.7
2017
22.10
 3-19
Göteborg/U
2.7
-1.0
22.53
6-19
Gävle
13.8
 +0.7
22.70
4rD
Skara
6.6
 +0.8
22.74
5
Karlstad
25.7
-1.5
22.52w
 2h2-19
Gävle
12.8
 +2.4
2018
22.40
 6-19
Göteborg/U
1.7
 +2.0
2019
22.00
 1
Borås
2.6
 +0.3
22.15
3rC
Göteborg/U
30.6
 +0.9
22.52
6h2
Karlstad
31.8
 0.0
2020
21.69
4
Göteborg/U
27.6
 +0.9
2021
21.93
 5
Göteborg/S
2.6
 +0.3
22.03
3h2-22
Linköping
21.8
-1.6
22.24
5h2
Borås
29.8
-0.1
22.34
4-22
Linköping
22.8
-1.4
Inne Visa/dölj alla resultat
2015
24.13
 1rB
Göteborg/FH
23.11
 
2018
22.52
 2rD
Göteborg/FH
3.2
 
22.76
5h4
Gävle
18.2
 
2021
21.95
1rB
Malmö/A
21.2
 
21.96
1rC
Växjö
24.1
 
22.03
2h3
Malmö/A
20.2
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
38.21
D
Varberg
19.9
 
400 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2015
54.95
3
Göteborg/FH
21.2
 
55.17
3h3-16
Örebro
7.3
 
2016
54.99
 4
Göteborg/FH
9.1
 
Höjd
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
1.72
 D
Varberg
20.9
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
1.75
3
Göteborg/FH
3.3
 
Stav
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
2.20
D
Varberg
19.9
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
5.76
 D
Varberg
20.9
 +0.2
2016
6.04
 3-17
Halmstad
18.6
 +0.4
6.06w
 3
Göteborg
12.8
 +2.2
2017
6.40
 7
Mölndal
29.7
-1.5
2018
6.95
 2-19
Göteborg/U
30.6
 +1.6
6.74
4 q-19
Huddinge
4.8
 +0.9
6.74
5 -19
Huddinge
4.8
 +1.3
2019
7.00
--22
Göteborg/S
11.8
 +1.5
6.97
5cB
Göteborg/U
29.6
 +0.3
7.05w
 5 -22
Göteborg/S
11.8
 +2.5
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
6.10
 5-17
Göteborg/FH
28.2
 
5.80
2-17
Göteborg/FH
20.12
 
2018
6.90
1-19
Uppsala
24.2
 
2019
6.69
 7cB
Norrköping
17.2
 
6.29
12-22
Växjö
23.2
 
2020
6.72
 9
Malmö/A
26.1
 
6.72
5
Göteborg/FH
1.2
 
5.09
11-22
Göteborg/FH
29.2
 
Tresteg
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
10.88
 1-16
Göteborg/U
5.7
 +0.1
2019
11.58
7
Göteborg
23.7
-1.3
Inne Visa/dölj alla resultat
2014
10.02
7-15
Göteborg/FH
24.11
 
Tiokamp
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
4.255
5-22
Varberg
15.9
 

Ute
200 m
SM 2019
6
h2
22.52
SM 2021
5
h2
22.24
Längd
SM 2018
Q
NM
4x100 m
SM 2018 3
41.19
3
h2
41.94
SM 2019 4
41.86
2
h1
42.46
SM 2020 3
40.59
SM 2021 1
40.78
Inne
60 m
ISM 2018
6
h1
7.13
ISM 2019
7
h1
7.09
200 m
ISM 2018
5
h4
22.76
ISM 2021 1
B
21.95
2
h3
22.03
Längd
ISM 2019 7
B
6.69

Junior-ungdom
Ute
100 m
USM 2016 4
17
11.33
2
17
h2
11.31w
JSM 2017 3
19
10.73w
1
19
h3
10.91
JSM 2019 1
22
10.70
1
22
h2
10.87
JSM 2020
3
22
h1
10.96
22
DNS
JSM 2021
5
22
h1
11.15
200 m
USM 2016 4
17
23.00
2
17
h2
23.04
JSM 2017 6
19
22.53
2
19
h2
22.52w
JSM 2018
19
h2
DNS
JSM 2021 4
22
22.34
3
22
h2
22.03
Längd
JSM 2018 5
19
6.74
4
19
Q
6.74
JSM 2019 5
22
7.05w
Tiokamp
JSM 2019 5
22
4.255
4x80 m
USM 2014 4
15
38.33
3
15
h2
37.98
4x100 m
USM 2015 3
17
44.50
2
17
h1
44.76
USM 2016 2
17
A
43.29
2
17
h2
43.85
JSM 2017 1
19
41.65
JSM 2018 2
19
43.36
JSM 2019 1
22
42.59
JSM 2020 1
22
41.95
JSM 2021 3
22
42.60
1000 m stafett
JSM 2015 4
19
2:02.93
2
19
h2
2:03.26
USM 2016 1
17
1:59.23
JSM 2017 1
19
1:56.45
JSM 2018 4
19
2:01.84
Inne
60 m
IUSM 2016 4
17
7.27
2
17
h3
7.35
IJSM 2017 5
19
7.07
2
19
h2
7.09
IJSM 2018 4
19
7.00
1
19
h1
7.03
IJSM 2019 4
22
6.95
3
22
h2
7.02
IJSM 2020 5
22
6.90
3
22
h1
6.90
Längd
IJSM 2018 1
19
6.90
IJSM 2019 12
22
6.29
IJSM 2020 11
22
5.09

Junior-ungdom
Ute
1000 m stafett
UEM 2016 7
17
1:56.29
4
17
h2
1:57.17