Erik Rosqvist

Född: 24 augusti 1998

Ålder: 23 år 58 dagar

Förening:
 Upsala IF
 15.11.2020–

Tidigare förening(ar):
AIK 15.11.2017–14.11.2020
Turebergs FK 15.11.2016–14.11.2017
Spårvägens FK 15.11.2015–14.11.2016
Mälarhöjdens IK –14.11.2015

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

400 m (3)
51.66
SB  EskilstunaEskilstuna8.7.21
50.89
SB  SollentunaSollentuna8.8.21
51.55
  UppsalaUppsala5.9.21
800 m (4)
1:58.85i
PB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A19.2.21
1:59.76
SB  UppsalaUppsala20.6.21
DNF
  EskilstunaEskilstuna27.6.21
DNF
  EskilstunaEskilstuna29.7.21

2020

400 m (3)
DQi
  ÖrebroÖrebro12.1.20
53.29i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
52.63i
SB  UppsalaUppsala7.2.20
800 m (1)
DNF
  HallsbergHallsberg1.8.20

2019

200 m (1)
23.98
SB  NynäshamnNynäshamn31.8.19-1.4
400 m (1)
50.18
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
800 m (8)
1:55.48
SB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.5.19
1:55.25
SB  SollentunaSollentuna8.6.19
1:53.77
PB  HuddingeHuddinge15.6.19
1:55.73
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
DNF
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
1:55.57
  VästeråsVästerås3.8.19
1:58.92
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S10.8.19
1:57.33
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19

2018

400 m (7)
50.90i
PB  SollentunaSollentuna15.12.17
51.66i
  ÖrebroÖrebro14.1.18
51.54i
  HuddingeHuddinge28.1.18
51.51i
  ISMGävleISM, Gävle17.2.18
DNFi
  IJSMUppsalaIJSM, Uppsala24.2.18
50.64
PB  HuddingeHuddinge16.6.18
51.58
  JSMHuddingeJSM, Huddinge4.8.18
800 m (1)
2:03.90
SB  UppsalaUppsala18.8.18
1500 m (2)
4:23.88i
PB  ÖrebroÖrebro14.1.18
4:23.88i
=PB  ÖrebroÖrebro14.1.18

2017

400 m (1)
53.65
SB  JSMGävleJSM, Gävle11.8.17
800 m (4)
1:54.48
PB  HuddingeHuddinge20.5.17
1:57.95
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna29.6.17
2:07.79
  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.17
DNF
  JSMGävleJSM, Gävle12.8.17
4x800 m (1)
7:47.73
SB  SMMalmö/SSM, Malmö/S27.5.17
 Turebergs FK
Benjamin Mullen, Joel Norling
Erik Rosqvist, Johan Eriksson
3x800 m (1)
5:55.17
SB  JSMMalmö/SJSM, Malmö/S28.5.17
 Turebergs FK

2016

200 m (1)
23.84
PB  Stockholm/SStockholm/S19.6.16+1.2
300 m (1)
37.44i
PB  SätraSätra13.12.15
400 m (2)
51.54i
PB  IJSMVäxjöIJSM, Växjö21.2.16
51.18
PB  JSMHässleholmJSM, Hässleholm5.8.16
800 m (5)
1:55.62
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.16
1:57.46
  JSMHässleholmJSM, Hässleholm6.8.16
1:57.33
  JSMHässleholmJSM, Hässleholm7.8.16
1:55.58
PB  NorrköpingNorrköping14.8.16
1:55.58
=PB  NorrköpingNorrköping14.8.16
3x800 m (1)
6:18.49
SB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S29.5.16
 Spårvägens FK
1000 m stafett (1)
DQ
  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S28.5.16
 Spårvägens FK
Oscar Westerblom, Viktor Wahlén Diederichsen
Erik Rosqvist, Adel Araya

2015

200 m (1)
24.00
PB  HelsingborgHelsingborg11.7.15+1.5
400 m (1)
53.00
PB  HelsingborgHelsingborg12.7.15
800 m (1)
1:59.00
PB  Göteborg/UGöteborg/U3.7.15

2014

400 m (3)
53.40i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö8.3.14
53.84i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö8.3.14
53.85i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö9.3.14
800 m (2)
2:01.02
PB  Göteborg/UGöteborg/U27.6.14
2:03.88
  USMSöderhamnUSM, Söderhamn10.8.14

2013

300 m (1)
39.58
PB  Huddinge/JHuddinge/J21.9.13
800 m (3)
2:10.67
PB  USMEskilstunaUSM, Eskilstuna9.8.13
2:19.31
  USMEskilstunaUSM, Eskilstuna10.8.13
2:07.32
PB  HuddingeHuddinge20.9.13
2000 m (1)
DNF
  USMEskilstunaUSM, Eskilstuna11.8.13
3x800 m (1)
6:32.62
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge25.5.13
 Mälarhöjdens IK

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat215993.Eventname AS Eventeng, alltat215993.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat215993.Date),'.',MONTH(alltat215993.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat215993.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat215993 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat215993.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat215993.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat215993.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat215993.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat215993.Eventname AS Eventeng, alltat215993.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat215993.Date),'.',MONTH(alltat215993.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat215993.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat215993 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat215993.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat215993.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat215993.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat215993.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat215993.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat215993.Eventname AS Eventeng, alltat215993.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat215993.Date),'.',MONTH(alltat215993.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat215993.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat215993 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat215993.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat215993.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat215993.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat215993.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat215993.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

200 m
Ute
23.84
Stockholm/S19.6.16+1.2
300 m
Ute
39.58
Huddinge/J21.9.13
Inne
37.44
Sätra13.12.15
400 m
Ute
50.18
Göteborg/U29.6.19
Inne
50.90
Sollentuna15.12.17
800 m
Ute
1:53.77
Huddinge15.6.19
Inne
1:58.85
Malmö/A19.2.21
1500 m
Inne
4:23.88
Örebro14.1.18
400 m
50.18
1
D
VUSGöteborg/U29.6.19
50.64
6
Huddinge16.6.18
50.89
2
B
Sollentuna8.8.21
50.90i
2
Sollentuna15.12.17
51.18
3
19
h2
JSMHässleholm5.8.16
51.51i
4
h2
ISMGävle17.2.18
51.54i
2
19
h2
IJSMVäxjö21.2.16
51.54i
1
B
Huddinge28.1.18
51.55
2
Uppsala5.9.21
51.58
5
22
JSMHuddinge4.8.18
Visa/dölj alla resultat
51.66i
3
Örebro14.1.18
51.66
2
Eskilstuna8.7.21
52.63i
4
B
Uppsala7.2.20
53.00
2
Helsingborg12.7.15
53.29i
4
C
Göteborg/FH1.2.20
53.40i
1
16
h2
NC-yVäxjö8.3.14
53.65
4
19
h1
JSMGävle11.8.17
53.84i
1
16
h5
NC-yVäxjö8.3.14
53.85i
6
16
NC-yVäxjö9.3.14
10-bästasnitt: 51.151
800 m
1:53.77
2
Huddinge15.6.19
1:54.48
4
Huddinge20.5.17
1:55.25
3
Sollentuna8.6.19
1:55.48
6
B
BauhausStockholm/S30.5.19
1:55.57
6
Västerås3.8.19
1:55.58
2
Norrköping14.8.16
1:55.58
2
Norrköping14.8.16
1:55.62
1
D
Folksam GPSollentuna28.6.16
1:55.73
8
C
Folksam GPSollentuna18.6.19
1:57.33
4
19
JSMHässleholm7.8.16
Visa/dölj alla resultat
1:57.33
7
22
JSMGöteborg/S11.8.19
1:57.46
1
19
h4
JSMHässleholm6.8.16
1:57.95
6
C
Folksam GPSollentuna29.6.17
1:58.85i
7
ISMMalmö/A19.2.21
1:58.92
4
22
h1
JSMGöteborg/S10.8.19
1:59.00
1
B
Göteborg/U3.7.15
1:59.76
2
Uppsala20.6.21
2:01.02
8
B
Göteborg/U27.6.14
2:03.88
4
16
NC-ySöderhamn10.8.14
2:03.90
1
Uppsala18.8.18
2:07.32
4
15
Huddinge20.9.13
2:07.79
8
D
Karlstad25.7.17
2:10.67
2
15
h2
NC-yEskilstuna9.8.13
2:19.31
7
15
NC-yEskilstuna10.8.13
10-bästasnitt: 1:55.439

Total results in database: 63
By event:
200 m:3
300 m:2
400 m:21
800 m:29
1500 m:2
2000 m:1
4x800 m:1
3x800 m:3
1000 m stafett:1
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
24.00
 3h2-17
Helsingborg
11.7
 +1.5
2016
23.84
3rB
Stockholm/S
19.6
 +1.2
2019
23.98
 1
Nynäshamn
31.8
-1.4
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
39.58
5-15
Huddinge/J
21.9
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
37.44
1rC
Sätra
13.12
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
53.00
 2
Helsingborg
12.7
 
2016
51.18
 3h2-19
Hässleholm
5.8
 
2017
53.65
 4h1-19
Gävle
11.8
 
2018
50.64
 6
Huddinge
16.6
 
51.58
5 -22
Huddinge
4.8
 
2019
50.18
1rD
Göteborg/U
29.6
 
2021
50.89
 2rB
Sollentuna
8.8
 
51.55
2
Uppsala
5.9
 
51.66
2
Eskilstuna
8.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2014
53.40
 1h2-16
Växjö
8.3
 
53.84
1h5-16
Växjö
8.3
 
53.85
6-16
Växjö
9.3
 
2016
51.54
 2h2-19
Växjö
21.2
 
2018
50.90
2
Sollentuna
15.12
 
51.51
4h2
Gävle
17.2
 
51.54
1rB
Huddinge
28.1
 
51.66
3
Örebro
14.1
 
2020
52.63
 4rB
Uppsala
7.2
 
53.29
4rC
Göteborg/FH
1.2
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
2:07.32
 4-15
Huddinge
20.9
 
2:10.67
2h2-15
Eskilstuna
9.8
 
2:19.31
7-15
Eskilstuna
10.8
 
2014
2:01.02
 8rB
Göteborg/U
27.6
 
2:03.88
4-16
Söderhamn
10.8
 
2015
1:59.00
 1rB
Göteborg/U
3.7
 
2016
1:55.58
 2
Norrköping
14.8
 
1:55.58
2
Norrköping
14.8
 
1:55.62
1rD
Sollentuna
28.6
 
1:57.33
4-19
Hässleholm
7.8
 
1:57.46
1h4-19
Hässleholm
6.8
 
2017
1:54.48
 4
Huddinge
20.5
 
1:57.95
6rC
Sollentuna
29.6
 
2:07.79
8rD
Karlstad
25.7
 
2018
2:03.90
 1
Uppsala
18.8
 
2019
1:53.77
2
Huddinge
15.6
 
1:55.25
3
Sollentuna
8.6
 
1:55.48
6rB
Stockholm/S
30.5
 
1:55.57
6
Västerås
3.8
 
1:55.73
8rC
Sollentuna
18.6
 
1:57.33
7 -22
Göteborg/S
11.8
 
1:58.92
4 h1-22
Göteborg/S
10.8
 
2021
1:59.76
 2
Uppsala
20.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2021
1:58.85
7
Malmö/A
19.2
 
1500 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
4:23.88
8
Örebro
14.1
 
4:23.88
 8
Örebro
14.1
 

Ute
4x800 m
SM 2017 4
7:47.73
Inne
400 m
ISM 2018
4
h2
51.51
800 m
ISM 2021 7
1:58.85

Junior-ungdom
Ute
400 m
JSM 2016
3
19
h2
51.18
JSM 2017
4
19
h1
53.65
JSM 2018 5
22
51.58
800 m
JSM 2016 4
19
1:57.33
1
19
h4
1:57.46
JSM 2017
19
h3
DNF
JSM 2019 7
22
1:57.33
4
22
h1
1:58.92
1000 m stafett
JSM 2016
19
h1
DQ
3x800 m
USM 2013 3
15
6:32.62
JSM 2016 10
19
6:18.49
JSM 2017 2
19
5:55.17
Inne
400 m
IJSM 2016
2
19
h2
51.54
IJSM 2018
22
h2
DNF