0



Emmanuel Dawlson

Född: 24 augusti 1992

Ålder: 30 år 162 dagar

Tidigare namn:
Emmanuel Amoh –31.12.2014

Förening:
 Malmö AI
14.8.2020–
Tidigare förening(ar):

 Hammarby IF 15.11.2017–13.8.2020

 Malmö AI –14.11.2017
Förening:
 Malmö AI
 14.8.2020–

Tidigare förening(ar):
Hammarby IF 15.11.2017–13.8.2020
Malmö AI –14.11.2017

Tidigare nationalitet: GHA -> 31 dec 2014

  •  1 SM‐silver
  •  1 ISM‐guld, 1 ISM‐brons


Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2023

60 m (5)
6.92i
SB  Malmö/AMalmö/A8.1.23
6.95i
SB  Malmö/AMalmö/A8.1.23
6.87i
SB  VäxjöVäxjö21.1.23
6.90i
  VäxjöVäxjö21.1.23
6.86i
SB  FGPSätraFGP, Sätra29.1.23

2022

60 m (10)
7.03i
SB  LundLund16.1.22
6.96i
SB  LundLund16.1.22
6.93i
SB  VäxjöVäxjö22.1.22
7.03i
  VäxjöVäxjö22.1.22
6.90i
SB  VäxjöVäxjö5.2.22
6.84i
SB  VäxjöVäxjö5.2.22
6.96i
  Malmö/AMalmö/A12.2.22
6.89i
  Malmö/AMalmö/A12.2.22
6.78i
SB  ISMVäxjöISM, Växjö26.2.22
6.78i
=SB  ISMVäxjöISM, Växjö26.2.22
100 m (5)
10.61
SB  SkaraSkara6.6.22+1.2
10.79
  SkaraSkara6.6.22-0.8
10.72
  CoAGKøbenhavn, DENCoAG, København, DEN16.6.22+0.6
10.67w
  CoAGKøbenhavn, DENCoAG, København, DEN16.6.22+2.1
10.83
  Lag-SMUppsalaLag-SM, Uppsala21.6.22+0.8
200 m (2)
22.36i
SB  VäxjöVäxjö21.1.22
22.06
SB  SkaraSkara6.6.22+1.8
4x100 m (1)
40.97
SB  Lag-SMUppsalaLag-SM, Uppsala21.6.22
 Malmö AI
Noah Karlberg, Kasper Kadestål
Emmanuel Dawlson, Jean-Christian Zirignon

2021

60 m (4)
6.91i
SB  VäxjöVäxjö23.1.21
6.94i
  VäxjöVäxjö23.1.21
7.04i
  Malmö/AMalmö/A30.1.21
7.03i
  Malmö/AMalmö/A30.1.21
100 m (1)
10.94
SB  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21+1.1
4x100 m (1)
41.42
SB  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21
 Malmö AI
Kasper Kadestål, Emmanuel Dawlson
Nick Ekelund-Arenander, Viktor Bondesson

2020

60 m (10)
6.87i
SB  Malmö/AMalmö/A25.1.20
6.82i
SB  Malmö/AMalmö/A25.1.20
6.86i
  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
6.75i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
6.81i
  v3NatHelsinki, FINv3Nat, Helsinki, FIN9.2.20
6.73i
PB  FGPSätraFGP, Sätra11.2.20
6.80i
  FGPSätraFGP, Sätra11.2.20
6.79i
  ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
6.71i
PB  (2)ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
6.73i
  ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
100 m (2)
10.57w
  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20+2.2
DNS
  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20-0.5
400 m (1)
50.79
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna10.8.20
4x100 m (1)
43.11
  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S12.9.20
 Malmö AI
Anton Levin, Nick Ekelund-Arenander
Jacob Ewertzh, Emmanuel Dawlson

2019

60 m (8)
6.99i
SB  ÖrebroÖrebro13.1.19
6.98i
SB  Malmö/AMalmö/A26.1.19
7.02i
  Malmö/AMalmö/A26.1.19
7.00i
  SätraSätra9.2.19
6.97i
SB  SätraSätra9.2.19
6.90i
SB  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
6.85i
SB  (10)ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
6.88i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
100 m (14)
10.80
SB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.5.19+0.4
10.59
=PB  SkaraSkara6.6.19+2.0
13.89
  SkaraSkara6.6.19+1.0
10.68
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19+0.9
10.73
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19+1.3
10.75
  FGPVarbergFGP, Varberg15.7.19+1.1
10.55
PB  SundsvallSundsvall28.7.19+1.3
10.49
PB  (4)SundsvallSundsvall28.7.19+1.0
10.71
  Oulu, FINOulu, FIN14.8.190.0
10.59
  Oulu, FINOulu, FIN14.8.19+0.2
10.87
  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S16.8.19-0.3
10.60
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S24.8.19+0.3
10.63
  SMKarlstadSM, Karlstad30.8.19+0.1
10.60
  SMKarlstadSM, Karlstad30.8.19+1.1
200 m (3)
21.74
SB  (18)SollentunaSollentuna9.6.19+1.3
22.05
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19+1.3
21.97
  SundsvallSundsvall28.7.19+1.1
400 m (2)
49.23
PB  (15)HuddingeHuddinge2.6.19
49.56
  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg26.6.19
4x100 m (2)
40.01
  Lag-EM Super LBydgoszcz, POLLag-EM Super L, Bydgoszcz, POL10.8.19
 Sweden
Joel Groth, Emmanuel Dawlson
Marcus Tornée, Henrik Larsson
40.01
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S24.8.19
 Sweden
Kasper Kadestål, Emmanuel Dawlson
Douglas Hellbratt, Anders Pihlblad
4x400 m (1)
3:12.13
SB  Lag-EM Super LBydgoszcz, POLLag-EM Super L, Bydgoszcz, POL11.8.19
 Sweden
Anton Sigurdsson, Nick Ekelund-Arenander
Emmanuel Dawlson, Andreas Almgren

2018

60 m (2)
6.94i
SB  Malmö/AMalmö/A10.2.18
6.91i
SB  (13)Malmö/AMalmö/A10.2.18
100 m (4)
11.07
SB  Trondheim, NORTrondheim, NOR8.7.180.0
10.94
SB  Stockholm/SStockholm/S18.7.180.0
11.00
  Stockholm/SStockholm/S18.7.18-0.5
11.00
  SundsvallSundsvall28.7.18+0.8
200 m (2)
22.48i
SB  (21)Malmö/AMalmö/A11.2.18
22.69
SB  SundsvallSundsvall28.7.18+0.8

2017

100 m (2)
10.45w
  Athens, GAAthens, GA6.5.17+3.5
10.74
SB  SundsvallSundsvall30.7.17+0.6
200 m (6)
21.53w
  Athens, GAAthens, GA6.5.17+3.2
21.94
SB  SundsvallSundsvall30.7.17+0.7
21.77
SB  VästeråsVästerås5.8.17-2.5
21.64
SB  (15)VästeråsVästerås5.8.170.0
21.64w
  Oulu, FINOulu, FIN20.8.17+2.8
30.86
  SMHelsingborgSM, Helsingborg26.8.17-1.3
4x100 m (1)
DNF
  SMMalmö/SSM, Malmö/S27.5.17
 Malmö AI
Kasper Kadestål, Austin Hamilton
Dennis Karanda, Emmanuel Dawlson

2016

60 m (7)
6.83i
=PB  PallasspMalmö/APallassp, Malmö/A30.1.16
6.90i
  PallasspMalmö/APallassp, Malmö/A30.1.16
6.86i
  BotniaGMustasaari, FINBotniaG, Mustasaari, FIN6.2.16
6.91i
  BotniaGMustasaari, FINBotniaG, Mustasaari, FIN6.2.16
6.85i
  GlobenStockholm/GGloben, Stockholm/G17.2.16
6.80i
PB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A27.2.16
6.82i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A27.2.16
100 m (7)
10.60
SB  (12)SkaraSkara6.6.16+0.2
10.80
  Genève, SUIGenève, SUI11.6.16+0.7
10.72
  YstadYstad24.7.16+1.8
10.74
  YstadYstad24.7.16+1.8
10.62
  SMSollentunaSM, Sollentuna26.8.16+0.8
10.61
  SMSollentunaSM, Sollentuna26.8.16+1.0
10.88w
  SMSollentunaSM, Sollentuna26.8.16+2.9
200 m (5)
21.48
SB  (12)PumaKirkvine, JAMPuma, Kirkvine, JAM16.1.16-0.8
22.02i
PB  PallasspMalmö/APallassp, Malmö/A31.1.16
Överlång bana - odoserad:
21.70 OTi
  BotniaGMustasaari, FINBotniaG, Mustasaari, FIN6.2.16
21.99i
PB  (12)AtleticumspMalmö/AAtleticumsp, Malmö/A14.2.16
21.98
  Genève, SUIGenève, SUI11.6.16-1.3
400 m (1)
49.67i
PB  (11)VäxjöVäxjö23.1.16
4x100 m (1)
40.67
SB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S28.5.16
 Malmö AI
Emmanuel Dawlson, Austin Hamilton
Thobias Montler, Anton Levin
4x400 m (1)
3:18.11
SB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S29.5.16
 Malmö AI
Dennis Karanda, Anton Sigurdsson
Hampus Forsberg, Emmanuel Dawlson

2015

60 m (1)
7.26i
SB  Malmö/AMalmö/A24.1.15
100 m (8)
10.72
=PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna25.6.15+1.1
10.63
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U4.7.15+1.4
10.59
PB  (11)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U4.7.15+0.2
10.78
  SMSöderhamnSM, Söderhamn7.8.15-3.0
10.75
  SMSöderhamnSM, Söderhamn7.8.15-0.5
10.69
  SMSöderhamnSM, Söderhamn7.8.15+0.7
10.63
  SkaraSkara29.8.15+1.2
10.50w
  SkaraSkara29.8.15+2.5
200 m (7)
21.82
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna25.6.15+1.9
21.63
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U5.7.15+1.3
21.75
  SMSöderhamnSM, Söderhamn8.8.15-2.4
21.62
PB  SMSöderhamnSM, Söderhamn9.8.15+1.6
21.66w
  SMSöderhamnSM, Söderhamn9.8.15+2.5
21.22
PB  (10)SkaraSkara29.8.15-1.0
21.48
  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S5.9.15-0.4

2014

60 m (5)
6.97i
SB  IJSMSätraIJSM, Sätra15.2.14
6.97i
=SB  IJSMSätraIJSM, Sätra15.2.14
6.85i
PB  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH22.2.14
6.83i
PB  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH22.2.14
6.91i
  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH22.2.14
100 m (4)
10.87
SB  Göteborg/UGöteborg/U28.6.14+0.2
10.88
  SMUmeåSM, Umeå1.8.14+0.6
10.73w
  JSMGävleJSM, Gävle8.8.14+2.4
10.77w
  JSMGävleJSM, Gävle8.8.14+2.9
200 m (2)
22.43i
PB  (9)Malmö/AMalmö/A26.1.14
22.67
SB  JSMGävleJSM, Gävle9.8.14+1.9
400 m (1)
51.79i
PB  (25)VäxjöVäxjö18.1.14
4x100 m (4)
41.72
SB  SMKilSM, Kil24.5.14
 Malmö AI
Emmanuel Dawlson, Oscar Staafgård
Anton Levin, Austin Hamilton
41.11
SB  SMKilSM, Kil24.5.14
 Malmö AI
Emmanuel Dawlson, Oscar Staafgård
Anton Levin, Austin Hamilton
42.55
  JSMKilJSM, Kil25.5.14
 Malmö AI
Emmanuel Dawlson, Oscar Staafgård
Anton Levin, Anton Sigurdsson
42.35
  JSMKilJSM, Kil25.5.14
 Malmö AI
Emmanuel Dawlson, Oscar Staafgård
Anton Levin, Anton Sigurdsson

2013

60 m (5)
6.94i
PB  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.13
7.06i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.13
6.98i
  IJSMUddevallaIJSM, Uddevalla24.2.13
7.00i
  IJSMUddevallaIJSM, Uddevalla24.2.13
7.01i
  IJSMUddevallaIJSM, Uddevalla24.2.13
100 m (6)
10.78
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.13+1.0
10.87w
  JSMVästeråsJSM, Västerås9.8.13+2.7
10.68w
  JSMVästeråsJSM, Västerås9.8.13+2.9
10.89w
  JSMVästeråsJSM, Västerås9.8.13+2.1
10.72
PB  SMBoråsSM, Borås30.8.13+0.5
10.74
  SMBoråsSM, Borås30.8.13+0.2
200 m (3)
22.14
SB  JSMVästeråsJSM, Västerås10.8.13+1.5
21.99
PB  JSMVästeråsJSM, Västerås10.8.13+0.9
21.93
PB  JSMVästeråsJSM, Västerås10.8.13+2.0
400 m (1)
50.87
PB  HaboHabo1.6.13
4x100 m (2)
40.21
SB  SMHuddingeSM, Huddinge25.5.13
 Malmö AI
Austin Hamilton, Philip Nossmy
Nick Ekelund-Arenander, Emmanuel Dawlson
40.50
  SMHuddingeSM, Huddinge25.5.13
 Malmö AI
Austin Hamilton, Philip Nossmy
Nick Ekelund-Arenander, Emmanuel Dawlson

2012

100 m (3)
10.96w
  VellingeVellinge10.6.12+2.9
10.93
PB  JSMSollentunaJSM, Sollentuna10.8.12+0.1
10.96
  JSMSollentunaJSM, Sollentuna10.8.12-0.1
200 m (1)
22.00
PB  JSMSollentunaJSM, Sollentuna11.8.12+1.4
4x100 m (2)
41.85
SB  SMSödertäljeSM, Södertälje8.9.12
 Malmö AI
Austin Hamilton, Oscar Staafgård
Petter Olson, Emmanuel Dawlson
42.13
  SMSödertäljeSM, Södertälje8.9.12
 Malmö AI
Austin Hamilton, Oscar Staafgård
Petter Olson, Emmanuel Dawlson

2011

60 m (1)
7.34i
PB  Malmö/AMalmö/A12.2.11
100 m (2)
11.25w
  HelsingborgHelsingborg3.7.11+2.6
11.48
PB  HelsingborgHelsingborg3.7.11+0.3
200 m (2)
23.25
PB  HelsingborgHelsingborg2.7.11+1.7
23.74
  JSMVellingeJSM, Vellinge27.8.11+1.1
400 m (2)
52.31
PB  Göteborg/UGöteborg/U9.7.11
52.50
  JSMVellingeJSM, Vellinge26.8.11
4x100 m (1)
42.04
  JSMVäxjöJSM, Växjö3.6.11
 Malmö AI
Emmanuel Dawlson, Jesper Lang
Petter Olson, Dennis Karanda

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Inne
6.71
Växjö22.2.20
100 m
Ute
10.49
Sundsvall28.7.19+1.048
200 m
Ute
21.22
Skara29.8.15-1.0
Inne
21.99
Malmö/A14.2.16
400 m
Ute
49.23
Huddinge2.6.19
Inne
49.67
Växjö23.1.16
60 m
6.71i
1
s1
ISMVäxjö22.2.20
6.73i
3
h2
Folksam GPSätra11.2.20
6.73i
1
ISMVäxjö22.2.20
6.75i
1
Göteborg/FH1.2.20
6.78i
2
h3
ISMVäxjö26.2.22
6.78i
3
ISMVäxjö26.2.22
6.79i
1
h3
ISMVäxjö22.2.20
6.80i
2
h2
ISMMalmö/A27.2.16
6.80i
5
Folksam GPSätra11.2.20
6.81i
2
r2
v3NatHelsinki, FIN9.2.20
Visa/dölj alla resultat
6.82i
5
ISMMalmö/A27.2.16
6.82i
1
Malmö/A25.1.20
6.83i
4
s2
ISMGöteborg/FH22.2.14
6.83i
1
h3
PallasspMalmö/A30.1.16
6.84i
2
Växjö5.2.22
6.85i
2
h3
ISMGöteborg/FH22.2.14
6.85i
5
h1
GlobenStockholm/G17.2.16
6.85i
4
s1
ISMNorrköping16.2.19
6.86i
2
h2
BotniaGMustasaari, FIN6.2.16
6.86i
1
h7
Göteborg/FH1.2.20
6.86i
4
h2
Sätra29.1.23
6.87i
1
h4
Malmö/A25.1.20
6.87i
2
h1
Växjö21.1.23
6.88i
5
ISMNorrköping16.2.19
6.89i
1
A
Malmö/A12.2.22
6.90i
5
PallasspMalmö/A30.1.16
6.90i
3
h4
ISMNorrköping16.2.19
6.90i
1
h3
Växjö5.2.22
6.90i
5
A
Växjö21.1.23
6.91i
8
ISMGöteborg/FH22.2.14
6.91i
6
BotniaGMustasaari, FIN6.2.16
6.91i
1
Malmö/A10.2.18
6.91i
2
h1
Växjö23.1.21
6.92i
1
Malmö/A8.1.23
6.93i
3
h4
Växjö22.1.22
6.94i
3
h3
ISMNorrköping16.2.13
6.94i
1
h3
Malmö/A10.2.18
6.94i
5
Växjö23.1.21
6.95i
1
Malmö/A8.1.23
6.96i
1
A
Lund16.1.22
6.96i
1
h1
Malmö/A12.2.22
6.97i
1
22
h2
IJSMSätra15.2.14
6.97i
3
22
IJSMSätra15.2.14
6.97i
1
Sätra9.2.19
6.98i
1
22
h3
IJSMUddevalla24.2.13
6.98i
2
h1
Malmö/A26.1.19
6.99i
3
Örebro13.1.19
7.00i
2
22
s1
IJSMUddevalla24.2.13
7.00i
1
h3
Sätra9.2.19
7.01i
5
22
IJSMUddevalla24.2.13
7.02i
6
Malmö/A26.1.19
7.03i
2
Malmö/A30.1.21
7.03i
1
h2
Lund16.1.22
7.03i
6
B
Växjö22.1.22
7.04i
2
Malmö/A30.1.21
7.06i
8
ISMNorrköping16.2.13
7.26i
2
h5
Malmö/A24.1.15
7.34i
3
h2
Malmö/A12.2.11
10-bästasnitt: 6.768
100 m
10.49
1
Sundsvall28.7.19+1.0
10.55
1
h6
Sundsvall28.7.19+1.3
10.59
2
VUSGöteborg/U4.7.15+0.2
10.59
1
h13
Skara6.6.19+2.0
10.59
2
Oulu, FIN14.8.19+0.2
10.60
3
h6
Skara6.6.16+0.2
10.60
5
vFINStockholm/S24.8.19+0.3
10.60
2
SMKarlstad30.8.19+1.1
10.61
4
s1
SMSollentuna26.8.16+1.0
10.61
3
h11
Skara6.6.22+1.2
Visa/dölj alla resultat
10.62
3
h4
SMSollentuna26.8.16+0.8
10.63
1
h5
VUSGöteborg/U4.7.15+1.4
10.63
1
h6
Skara29.8.15+1.2
10.63
1
h2
SMKarlstad30.8.19+0.1
10.68
2
B
Folksam GPSollentuna18.6.19+0.9
10.69
8
SMSöderhamn7.8.15+0.7
10.71
1
h1
Oulu, FIN14.8.190.0
10.72
2
h1
SMBorås30.8.13+0.5
10.72
2
C
Folksam GPSollentuna25.6.15+1.1
10.72
1
h1
Ystad24.7.16+1.8
10.72
5
h2
CoAGKøbenhavn, DEN16.6.22+0.6
10.73
8
Folksam GPSollentuna18.6.19+1.3
10.74
5
SMBorås30.8.13+0.2
10.74
1
Ystad24.7.16+1.8
10.74
1
h4
Sundsvall30.7.17+0.6
10.75
4
s1
SMSöderhamn7.8.15-0.5
10.75
2
Folksam GPVarberg15.7.19+1.1
10.78
3
VUSGöteborg/U29.6.13+1.0
10.78
2
h5
SMSöderhamn7.8.15-3.0
10.79
6
Skara6.6.22-0.8
10.80
7
h5
Genève, SUI11.6.16+0.7
10.80
7
BauhausStockholm/S30.5.19+0.4
10.83
4
Club ChUppsala21.6.22+0.8
10.87
2
h1
Göteborg/U28.6.14+0.2
10.87
6
Folksam GPGöteborg/S16.8.19-0.3
10.88
4
h3
SMUmeå1.8.14+0.6
10.93
2
22
h3
JSMSollentuna10.8.12+0.1
10.94
1
h1
Stockholm/S18.7.180.0
10.94
8
Halmstad29.6.21+1.1
10.96
5
22
JSMSollentuna10.8.12-0.1
11.00
3
Stockholm/S18.7.18-0.5
11.00
3
h3
Sundsvall28.7.18+0.8
11.07
4
h1
Trondheim, NOR8.7.180.0
11.48
5
19
Helsingborg3.7.11+0.3
13.89
6
B
Skara6.6.19+1.0
10-bästasnitt: 10.583
200 m
21.22
1
Skara29.8.15-1.0
21.48
1
B
Folksam GPGöteborg/S5.9.15-0.4
21.48
2
B
PumaKirkvine, JAM16.1.16-0.8
21.62
4
s1
SMSöderhamn9.8.15+1.6
21.63
2
B
VUSGöteborg/U5.7.15+1.3
21.64
1
Västerås5.8.170.0
21.74
5
Sollentuna9.6.19+1.3
21.75
2
h1
SMSöderhamn8.8.15-2.4
21.77
1
h1
Västerås5.8.17-2.5
21.82
1
D
Folksam GPSollentuna25.6.15+1.9
Visa/dölj alla resultat
21.93
4
22
JSMVästerås10.8.13+2.0
21.94
1
B
Sundsvall30.7.17+0.7
21.97
1
F
Sundsvall28.7.19+1.1
21.98
4
F
Genève, SUI11.6.16-1.3
21.99
1
22
s2
JSMVästerås10.8.13+0.9
21.99i
1
B
AtleticumspMalmö/A14.2.16
22.00
4
22
h3
JSMSollentuna11.8.12+1.4
22.02i
1
B
PallasspMalmö/A31.1.16
22.05
6
B
VUSGöteborg/U30.6.19+1.3
22.06
1
F
Skara6.6.22+1.8
22.14
1
22
h3
JSMVästerås10.8.13+1.5
22.36i
2
Växjö21.1.22
22.43i
1
C
Malmö/A26.1.14
22.48i
1
Malmö/A11.2.18
22.67
6
22
h2
JSMGävle9.8.14+1.9
22.69
5
B
Sundsvall28.7.18+0.8
23.25
3
h2
Helsingborg2.7.11+1.7
23.74
5
19
h5
JSMVellinge27.8.11+1.1
30.86
5
h4
SMHelsingborg26.8.17-1.3
10-bästasnitt: 21.615
4x100 m
40.01
4
B
Lag-EM Super LBydgoszcz, POL10.8.19
40.01
2
vFINStockholm/S24.8.19
40.21
1
h1
SMHuddinge25.5.13
40.50
2
SMHuddinge25.5.13
40.67
2
SMStockholm/S28.5.16
40.97
1
Club ChUppsala21.6.22
41.11
2
SMKil24.5.14
41.42
3
Halmstad29.6.21
41.72
1
h1
SMKil24.5.14
41.85
3
h2
SMSödertälje8.9.12
Visa/dölj alla resultat
42.04
5
22
JSMVäxjö3.6.11
42.13
6
SMSödertälje8.9.12
42.35
1
22
JSMKil25.5.14
42.55
1
22
h2
JSMKil25.5.14
43.11
5
SMGöteborg/S12.9.20
10-bästasnitt: 40.847

Total results in database: 175
By event:
60 m:58
100 m:58
200 m:33
400 m:8
4x100 m:16
4x400 m:2
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2011
7.34
 3h2
Malmö/A
12.2
 
2013
6.94
 3 h3
Norrköping
16.2
 
6.98
1h3-22
Uddevalla
24.2
 
7.00
2s1-22
Uddevalla
24.2
 
7.01
5-22
Uddevalla
24.2
 
7.06
8
Norrköping
16.2
 
2014
6.83
 4s2
Göteborg/FH
22.2
 
6.85
2h3
Göteborg/FH
22.2
 
6.91
8
Göteborg/FH
22.2
 
6.97
1h2-22
Sätra
15.2
 
6.97
3-22
Sätra
15.2
 
2015
7.26
 2h5
Malmö/A
24.1
 
2016
6.80
 2h2
Malmö/A
27.2
 
6.82
5
Malmö/A
27.2
 
6.83
1h3
Malmö/A
30.1
 
6.85
5h1
Stockholm/G
17.2
 
6.86
2h2
Mustasaari, FIN
6.2
 
6.90
5
Malmö/A
30.1
 
6.91
6
Mustasaari, FIN
6.2
 
2018
6.91
 1
Malmö/A
10.2
 
6.94
1h3
Malmö/A
10.2
 
2019
6.85
 4s1
Norrköping
16.2
 
6.88
5
Norrköping
16.2
 
6.90
3h4
Norrköping
16.2
 
6.97
1
Sätra
9.2
 
6.98
2h1
Malmö/A
26.1
 
6.99
3
Örebro
13.1
 
7.00
1h3
Sätra
9.2
 
7.02
6
Malmö/A
26.1
 
2020
6.71
1s1
Växjö
22.2
 
6.73
3h2
Sätra
11.2
 
6.73
1
Växjö
22.2
 
6.75
1
Göteborg/FH
1.2
 
6.79
1h3
Växjö
22.2
 
6.80
5
Sätra
11.2
 
6.81
2r2
Helsinki, FIN
9.2
 
6.82
1
Malmö/A
25.1
 
6.86
1h7
Göteborg/FH
1.2
 
6.87
1h4
Malmö/A
25.1
 
2021
6.91
 2h1
Växjö
23.1
 
6.94
5
Växjö
23.1
 
7.03
2
Malmö/A
30.1
 
7.04
2
Malmö/A
30.1
 
2022
6.78
 2h3
Växjö
26.2
 
6.78
3
Växjö
26.2
 
6.84
2
Växjö
5.2
 
6.89
1rA
Malmö/A
12.2
 
6.90
1h3
Växjö
5.2
 
6.93
3h4
Växjö
22.1
 
6.96
1rA
Lund
16.1
 
6.96
1h1
Malmö/A
12.2
 
7.03
1h2
Lund
16.1
 
7.03
6rB
Växjö
22.1
 
2023
6.86
 4h2
Sätra
29.1
 
6.87
2h1
Växjö
21.1
 
6.90
5rA
Växjö
21.1
 
6.92
1
Malmö/A
8.1
 
6.95
1
Malmö/A
8.1
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
11.48
 5-19
Helsingborg
3.7
 +0.3
11.25w
 1h1-19
Helsingborg
3.7
 +2.6
2012
10.93
 2h3-22
Sollentuna
10.8
 +0.1
10.96
5-22
Sollentuna
10.8
-0.1
10.96w
 2h2
Vellinge
10.6
 +2.9
2013
10.72
 2 h1
Borås
30.8
 +0.5
10.74
5
Borås
30.8
 +0.2
10.78
3
Göteborg/U
29.6
 +1.0
10.68w
 2s2-22
Västerås
9.8
 +2.9
10.87w
 2h4-22
Västerås
9.8
 +2.7
10.89w
 6-22
Västerås
9.8
 +2.1
2014
10.87
 2h1
Göteborg/U
28.6
 +0.2
10.88
4 h3
Umeå
1.8
 +0.6
10.73w
 2h2-22
Gävle
8.8
 +2.4
10.77w
 4-22
Gävle
8.8
 +2.9
2015
10.59
 2
Göteborg/U
4.7
 +0.2
10.63
1h5
Göteborg/U
4.7
 +1.4
10.63
1h6
Skara
29.8
 +1.2
10.69
8
Söderhamn
7.8
 +0.7
10.72
2rC
Sollentuna
25.6
 +1.1
10.75
4 s1
Söderhamn
7.8
-0.5
10.78
2 h5
Söderhamn
7.8
-3.0
10.50w
 3rB
Skara
29.8
 +2.5
2016
10.60
 3h6
Skara
6.6
 +0.2
10.61
4s1
Sollentuna
26.8
 +1.0
10.62
3h4
Sollentuna
26.8
 +0.8
10.72
1h1
Ystad
24.7
 +1.8
10.74
1
Ystad
24.7
 +1.8
10.80
7h5
Genève, SUI
11.6
 +0.7
10.88w
 7
Sollentuna
26.8
 +2.9
2017
10.74
 1h4
Sundsvall
30.7
 +0.6
10.45w
 3
Athens, GA
6.5
 +3.5
2018
10.94
 1h1
Stockholm/S
18.7
 0.0
11.00
3
Stockholm/S
18.7
-0.5
11.00
3h3
Sundsvall
28.7
 +0.8
11.07
4h1
Trondheim, NOR
8.7
 0.0
2019
10.49
1
Sundsvall
28.7
 +1.0
10.55
1h6
Sundsvall
28.7
 +1.3
10.59
1h13
Skara
6.6
 +2.0
10.59
2
Oulu, FIN
14.8
 +0.2
10.60
5
Stockholm/S
24.8
 +0.3
10.60
2
Karlstad
30.8
 +1.1
10.63
1h2
Karlstad
30.8
 +0.1
10.68
2rB
Sollentuna
18.6
 +0.9
10.71
1h1
Oulu, FIN
14.8
 0.0
10.73
8
Sollentuna
18.6
 +1.3
10.75
2
Varberg
15.7
 +1.1
10.80
7
Stockholm/S
30.5
 +0.4
10.87
6
Göteborg/S
16.8
-0.3
13.89
6rB
Skara
6.6
 +1.0
2020
10.57w
 3h1
Uppsala
14.8
 +2.2
2021
10.94
 8
Halmstad
29.6
 +1.1
2022
10.61
 3h11
Skara
6.6
 +1.2
10.72
5h2
København, DEN
16.6
 +0.6
10.79
6
Skara
6.6
-0.8
10.83
4
Uppsala
21.6
 +0.8
10.67w
 8
København, DEN
16.6
 +2.1
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
23.25
 3h2
Helsingborg
2.7
 +1.7
23.74
5h5-19
Vellinge
27.8
 +1.1
2012
22.00
 4h3-22
Sollentuna
11.8
 +1.4
2013
21.93
 4-22
Västerås
10.8
 +2.0
21.99
1s2-22
Västerås
10.8
 +0.9
22.14
1h3-22
Västerås
10.8
 +1.5
2014
22.67
 6h2-22
Gävle
9.8
 +1.9
2015
21.22
1
Skara
29.8
-1.0
21.48
1rB
Göteborg/S
5.9
-0.4
21.62
4 s1
Söderhamn
9.8
 +1.6
21.63
2rB
Göteborg/U
5.7
 +1.3
21.75
2 h1
Söderhamn
8.8
-2.4
21.82
1rD
Sollentuna
25.6
 +1.9
21.66w
 6
Söderhamn
9.8
 +2.5
2016
21.48
 2rB
Kirkvine, JAM
16.1
-0.8
21.98
4rF
Genève, SUI
11.6
-1.3
2017
21.64
 1
Västerås
5.8
 0.0
21.77
1h1
Västerås
5.8
-2.5
21.94
1rB
Sundsvall
30.7
 +0.7
30.86
5h4
Helsingborg
26.8
-1.3
21.53w
 4
Athens, GA
6.5
 +3.2
21.64w
 2
Oulu, FIN
20.8
 +2.8
2018
22.69
 5rB
Sundsvall
28.7
 +0.8
2019
21.74
 5
Sollentuna
9.6
 +1.3
21.97
1rF
Sundsvall
28.7
 +1.1
22.05
6rB
Göteborg/U
30.6
 +1.3
2022
22.06
 1rF
Skara
6.6
 +1.8
Inne Visa/dölj alla resultat
2014
22.43
 1rC
Malmö/A
26.1
 
2016
21.99
1rB
Malmö/A
14.2
 
22.02
1rB
Malmö/A
31.1
 
2018
22.48
 1
Malmö/A
11.2
 
2022
22.36
 2
Växjö
21.1
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
52.31
 1rF-19
Göteborg/U
9.7
 
52.50
4h1-19
Vellinge
26.8
 
2013
50.87
 2
Habo
1.6
 
2019
49.23
1
Huddinge
2.6
 
49.56
5
Helsingborg
26.6
 
2020
50.79
 8
Sollentuna
10.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2014
51.79
 4
Växjö
18.1
 
2016
49.67
1rB
Växjö
23.1
 

Ute
100 m
SM 2013 5
10.74
2
h1
10.72
SM 2014
4
h3
10.88
SM 2015 8
10.69
4
s1
10.75
2
h5
10.78
SM 2016 7
10.88w
4
s1
10.61
3
h4
10.62
SM 2019 2
10.60
1
h2
10.63
SM 2020
DNS
3
h1
10.57w
200 m
SM 2015 6
21.66w
4
s1
21.62
2
h1
21.75
SM 2017
5
h4
30.86
4x100 m
SM 2012 6
42.13
3
h2
41.85
SM 2013 2
40.50
1
h1
40.21
SM 2014 2
41.11
1
h1
41.72
SM 2016 2
40.67
SM 2017
DNF
SM 2020 5
43.11
4x400 m
SM 2016 5
3:18.11
Inne
60 m
ISM 2013 8
7.06
3
h3
6.94
ISM 2014 8
6.91
4
s2
6.83
2
h3
6.85
ISM 2016 5
6.82
2
h2
6.80
ISM 2019 5
6.88
4
s1
6.85
3
h4
6.90
ISM 2020 1
6.73
1
s1
6.71
1
h3
6.79
ISM 2022 3
6.78
2
h3
6.78

Junior-ungdom
Ute
100 m
JSM 2012 5
22
10.96
2
22
h3
10.93
JSM 2013 6
22
10.89w
2
22
s2
10.68w
2
22
h4
10.87w
JSM 2014 4
22
10.77w
2
22
h2
10.73w
200 m
JSM 2011
5
19
h5
23.74
JSM 2012
4
22
h3
22.00
JSM 2013 4
22
21.93
1
22
s2
21.99
1
22
h3
22.14
JSM 2014
6
22
h2
22.67
400 m
JSM 2011
4
19
h1
52.50
4x100 m
JSM 2011 5
22
42.04
JSM 2014 1
22
42.35
1
22
h2
42.55
Inne
60 m
IJSM 2013 5
22
7.01
2
22
s1
7.00
1
22
h3
6.98
IJSM 2014 3
22
6.97
1
22
h2
6.97

Lag-EM och Europacupen
4x100 m
Super L 2019 9
40.01
4x400 m
Super L 2019 10
3:12.13