Emmanuel Dawlson

Född: 24 augusti 1992

Ålder: 29 år 62 dagar

Tidigare namn: Amoh

Förening:
 Malmö AI
 14.8.2020–

Tidigare förening(ar):
Hammarby IF 15.11.2017–13.8.2020
Malmö AI –14.11.2017

Tidigare nationalitet: GHA -> 31 dec 2014

Tidigare namn: Emmanuel Amoh

  •  1 SM‐silver
  •  1 ISM‐guld

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

60 m (4)
6.91i
SB  VäxjöVäxjö23.1.21
6.94i
  VäxjöVäxjö23.1.21
7.04i
  Malmö/AMalmö/A30.1.21
7.03i
  Malmö/AMalmö/A30.1.21
100 m (1)
10.94
SB  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21+1.1
4x100 m (1)
41.42
SB  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21
 Malmö AI
Kasper Kadestål, Emmanuel Dawlson
Nick Ekelund-Arenander, Viktor Bondesson

2020

60 m (10)
6.87i
SB  Malmö/AMalmö/A25.1.20
6.82i
SB  Malmö/AMalmö/A25.1.20
6.86i
  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
6.75i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
6.81i
  v3NatHelsinki, FINv3Nat, Helsinki, FIN9.2.20
6.73i
PB  FGPSätraFGP, Sätra11.2.20
6.80i
  FGPSätraFGP, Sätra11.2.20
6.79i
  ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
6.71i
PB  (2)ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
6.73i
  ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
100 m (2)
10.57w
  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20+2.2
DNS
  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20-0.5
400 m (1)
50.79
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna10.8.20
4x100 m (1)
43.11
  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S12.9.20
 Malmö AI
Anton Levin, Nick Ekelund-Arenander
Jacob Ewertzh, Emmanuel Dawlson

2019

60 m (8)
6.99i
SB  ÖrebroÖrebro13.1.19
6.98i
SB  Malmö/AMalmö/A26.1.19
7.02i
  Malmö/AMalmö/A26.1.19
7.00i
  SätraSätra9.2.19
6.97i
SB  SätraSätra9.2.19
6.90i
SB  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
6.85i
SB  (10)ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
6.88i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
100 m (14)
10.80
SB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.5.19+0.4
10.59
=PB  SkaraSkara6.6.19+2.0
13.89
  SkaraSkara6.6.19+1.0
10.68
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19+0.9
10.73
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19+1.3
10.75
  FGPVarbergFGP, Varberg15.7.19+1.1
10.55
PB  SundsvallSundsvall28.7.19+1.3
10.49
PB  (4)SundsvallSundsvall28.7.19+1.0
10.71
  Oulu, FINOulu, FIN14.8.190.0
10.59
  Oulu, FINOulu, FIN14.8.19+0.2
10.87
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19-0.3
10.60
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S24.8.19+0.3
10.63
  SMKarlstadSM, Karlstad30.8.19+0.1
10.60
  SMKarlstadSM, Karlstad30.8.19+1.1
200 m (3)
21.74
SB  (18)SollentunaSollentuna9.6.19+1.3
22.05
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19+1.3
21.97
  SundsvallSundsvall28.7.19+1.1
400 m (2)
49.23
PB  (15)HuddingeHuddinge2.6.19
49.56
  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg26.6.19
4x100 m (2)
40.01
  Lag-EM Super LBydgoszcz, POLLag-EM Super L, Bydgoszcz, POL10.8.19
Joel Groth, Emmanuel Dawlson
Marcus Torneé, Henrik Larsson
40.01
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S24.8.19
Kasper Kadestål, Emmanuel Dawlson
Douglas Hellbratt, Anders Pihlblad
4x400 m (1)
3:12.13
SB  Lag-EM Super LBydgoszcz, POLLag-EM Super L, Bydgoszcz, POL11.8.19
Anton Sigurdsson, Nick Ekelund-Arenander
Emmanuel Dawlson, Andreas Almgren

2018

60 m (2)
6.94i
SB  Malmö/AMalmö/A10.2.18
6.91i
SB  (13)Malmö/AMalmö/A10.2.18
100 m (4)
11.07
SB  Trondheim, NORTrondheim, NOR8.7.180.0
10.94
SB  Stockholm/SStockholm/S18.7.180.0
11.00
  Stockholm/SStockholm/S18.7.18-0.5
11.00
  SundsvallSundsvall28.7.18+0.8
200 m (2)
22.48i
SB  (21)Malmö/AMalmö/A11.2.18
22.69
SB  SundsvallSundsvall28.7.18+0.8

2017

100 m (2)
10.45w
  Athens, GAAthens, GA6.5.17+3.5
10.74
SB  SundsvallSundsvall30.7.17+0.6
200 m (6)
21.53w
  Athens, GAAthens, GA6.5.17+3.2
21.94
SB  SundsvallSundsvall30.7.17+0.7
21.77
SB  VästeråsVästerås5.8.17-2.5
21.64
SB  (15)VästeråsVästerås5.8.170.0
21.64w
  Oulu, FINOulu, FIN20.8.17+2.8
30.86
  SMHelsingborgSM, Helsingborg26.8.17-1.3
4x100 m (1)
DNF
  SMMalmö/SSM, Malmö/S27.5.17
 Malmö AI
Kasper Kadestål, Austin Hamilton
Dennis Karanda, Emmanuel Dawlson

2016

60 m (7)
6.83i
PB  PallasspMalmö/APallassp, Malmö/A30.1.16
6.90i
  PallasspMalmö/APallassp, Malmö/A30.1.16
6.86i
  BotniaGMustasaari, FINBotniaG, Mustasaari, FIN6.2.16
6.91i
  BotniaGMustasaari, FINBotniaG, Mustasaari, FIN6.2.16
6.85i
  GlobenStockholm/GGloben, Stockholm/G17.2.16
6.80i
PB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A27.2.16
6.82i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A27.2.16
100 m (7)
10.60
SB  (12)SkaraSkara6.6.16+0.2
10.80
  Genève, SUIGenève, SUI11.6.16+0.7
10.72
  YstadYstad24.7.16+1.8
10.74
  YstadYstad24.7.16+1.8
10.62
  SMSollentunaSM, Sollentuna26.8.16+0.8
10.61
  SMSollentunaSM, Sollentuna26.8.16+1.0
10.88w
  SMSollentunaSM, Sollentuna26.8.16+2.9
200 m (5)
21.48
SB  (12)PumaKirkvine, JAMPuma, Kirkvine, JAM16.1.16-0.8
22.02i
PB  PallasspMalmö/APallassp, Malmö/A31.1.16
Överlång bana - odoserad:
21.70i
  BotniaGMustasaari, FINBotniaG, Mustasaari, FIN6.2.16
21.99i
PB  (12)AtleticumspMalmö/AAtleticumsp, Malmö/A14.2.16
21.98
  Genève, SUIGenève, SUI11.6.16-1.3
400 m (1)
49.67i
PB  (11)VäxjöVäxjö23.1.16
4x100 m (1)
40.67
SB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S28.5.16
 Malmö AI
Emmanuel Dawlson, Austin Hamilton
Thobias Montler, Anton Levin
4x400 m (1)
3:18.11
SB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S29.5.16
 Malmö AI
Dennis Karanda, Anton Sigurdsson
Hampus Forsberg, Emmanuel Dawlson

2015

60 m (1)
7.26i
PB  Malmö/AMalmö/A24.1.15
100 m (8)
10.72
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna25.6.15+1.1
10.63
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U4.7.15+1.4
10.59
PB  (11)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U4.7.15+0.2
10.78
  SMSöderhamnSM, Söderhamn7.8.15-3.0
10.75
  SMSöderhamnSM, Söderhamn7.8.15-0.5
10.69
  SMSöderhamnSM, Söderhamn7.8.15+0.7
10.63
  SkaraSkara29.8.15+1.2
10.50w
  SkaraSkara29.8.15+2.5
200 m (7)
21.82
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna25.6.15+1.9
21.63
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U5.7.15+1.3
21.75
  SMSöderhamnSM, Söderhamn8.8.15-2.4
21.62
PB  SMSöderhamnSM, Söderhamn9.8.15+1.6
21.66w
  SMSöderhamnSM, Söderhamn9.8.15+2.5
21.22
PB  (10)SkaraSkara29.8.15-1.0
21.48
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S5.9.15-0.4

2014

100 m (1)
10.87
SB  Göteborg/UGöteborg/U28.6.14+0.2
200 m (1)
22.43i
PB  (9)Malmö/AMalmö/A26.1.14
400 m (1)
51.79i
PB  (25)VäxjöVäxjö18.1.14
4x100 m (4)
41.72
SB  SMKilSM, Kil24.5.14
 Malmö AI
Emmanuel Dawlson, Oscar Staafgård
Anton Levin, Austin Hamilton
41.11
SB  SMKilSM, Kil24.5.14
 Malmö AI
Emmanuel Dawlson, Oscar Staafgård
Anton Levin, Austin Hamilton
42.55
  JSMKilJSM, Kil25.5.14
 Malmö AI
Emmanuel Dawlson, Oscar Staafgård
Anton Levin, Anton Sigurdsson
42.35
  JSMKilJSM, Kil25.5.14
 Malmö AI
Emmanuel Dawlson, Oscar Staafgård
Anton Levin, Anton Sigurdsson

2013

100 m (1)
10.78
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.13+1.0
400 m (1)
50.87
PB  HaboHabo1.6.13
4x100 m (2)
40.21
SB  SMHuddingeSM, Huddinge25.5.13
 Malmö AI
Austin Hamilton, Philip Nossmy
Nick Ekelund-Arenander, Emmanuel Dawlson
40.50
  SMHuddingeSM, Huddinge25.5.13
 Malmö AI
Austin Hamilton, Philip Nossmy
Nick Ekelund-Arenander, Emmanuel Dawlson

2012

100 m (1)
10.96w
  VellingeVellinge10.6.12+2.9
4x100 m (2)
41.85
SB  SMSödertäljeSM, Södertälje8.9.12
 Malmö AI
Austin Hamilton, Oscar Staafgård
Petter Olson, Emmanuel Dawlson
42.13
  SMSödertäljeSM, Södertälje8.9.12
 Malmö AI
Austin Hamilton, Oscar Staafgård
Petter Olson, Emmanuel Dawlson

2011

4x100 m (1)
42.04
  JSMVäxjöJSM, Växjö3.6.11
 Malmö AI

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat147376.Eventname AS Eventeng, alltat147376.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat147376.Date),'.',MONTH(alltat147376.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat147376.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat147376 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat147376.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat147376.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat147376.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat147376.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat147376.Eventname AS Eventeng, alltat147376.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat147376.Date),'.',MONTH(alltat147376.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat147376.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat147376 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat147376.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat147376.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat147376.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat147376.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat147376.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat147376.Eventname AS Eventeng, alltat147376.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat147376.Date),'.',MONTH(alltat147376.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat147376.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat147376 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat147376.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat147376.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat147376.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat147376.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat147376.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Inne
6.71
Växjö22.2.20
100 m
Ute
10.49
Sundsvall28.7.19+1.044
200 m
Ute
21.22
Skara29.8.15-1.048
Inne
21.99
Malmö/A14.2.16
400 m
Ute
49.23
Huddinge2.6.19
Inne
49.67
Växjö23.1.16
60 m
6.71i
1
s1
ISMVäxjö22.2.20
6.73i
3
h2
Folksam GPSätra11.2.20
6.73i
1
ISMVäxjö22.2.20
6.75i
1
Göteborg/FH1.2.20
6.79i
1
h3
ISMVäxjö22.2.20
6.80i
2
h2
ISMMalmö/A27.2.16
6.80i
5
Folksam GPSätra11.2.20
6.81i
2
r2
v3NatHelsinki, FIN9.2.20
6.82i
5
ISMMalmö/A27.2.16
6.82i
1
Malmö/A25.1.20
Visa/dölj alla resultat
6.83i
1
h3
PallasspMalmö/A30.1.16
6.85i
5
h1
GlobenStockholm/G17.2.16
6.85i
4
s1
ISMNorrköping16.2.19
6.86i
2
h2
BotniaGMustasaari, FIN6.2.16
6.86i
1
h7
Göteborg/FH1.2.20
6.87i
1
h4
Malmö/A25.1.20
6.88i
5
ISMNorrköping16.2.19
6.90i
5
PallasspMalmö/A30.1.16
6.90i
3
h4
ISMNorrköping16.2.19
6.91i
6
BotniaGMustasaari, FIN6.2.16
6.91i
1
Malmö/A10.2.18
6.91i
2
h1
Växjö23.1.21
6.94i
1
h3
Malmö/A10.2.18
6.94i
5
Växjö23.1.21
6.97i
1
Sätra9.2.19
6.98i
2
h1
Malmö/A26.1.19
6.99i
3
Örebro13.1.19
7.00i
1
h3
Sätra9.2.19
7.02i
6
Malmö/A26.1.19
7.03i
2
Malmö/A30.1.21
7.04i
2
Malmö/A30.1.21
7.26i
2
h5
Malmö/A24.1.15
10-bästasnitt: 6.776
100 m
10.49
1
Sundsvall28.7.19+1.0
10.55
1
h6
Sundsvall28.7.19+1.3
10.59
2
VUSGöteborg/U4.7.15+0.2
10.59
1
h13
Skara6.6.19+2.0
10.59
2
Oulu, FIN14.8.19+0.2
10.60
3
h6
Skara6.6.16+0.2
10.60
5
vFINStockholm/S24.8.19+0.3
10.60
2
SMKarlstad30.8.19+1.1
10.61
4
s1
SMSollentuna26.8.16+1.0
10.62
3
h4
SMSollentuna26.8.16+0.8
Visa/dölj alla resultat
10.63
1
h5
VUSGöteborg/U4.7.15+1.4
10.63
1
h6
Skara29.8.15+1.2
10.63
1
h2
SMKarlstad30.8.19+0.1
10.68
2
B
Folksam GPSollentuna18.6.19+0.9
10.69
8
SMSöderhamn7.8.15+0.7
10.71
1
h1
Oulu, FIN14.8.190.0
10.72
2
C
Folksam GPSollentuna25.6.15+1.1
10.72
1
h1
Ystad24.7.16+1.8
10.73
8
Folksam GPSollentuna18.6.19+1.3
10.74
1
Ystad24.7.16+1.8
10.74
1
h4
Sundsvall30.7.17+0.6
10.75
4
s1
SMSöderhamn7.8.15-0.5
10.75
2
Folksam GPVarberg15.7.19+1.1
10.78
3
VUSGöteborg/U29.6.13+1.0
10.78
2
h5
SMSöderhamn7.8.15-3.0
10.80
7
h5
Genève, SUI11.6.16+0.7
10.80
7
BauhausStockholm/S30.5.19+0.4
10.87
2
h1
Göteborg/U28.6.14+0.2
10.87
6
Folksam GPGöteborg/S16.8.19-0.3
10.94
1
h1
Stockholm/S18.7.180.0
10.94
8
Halmstad29.6.21+1.1
11.00
3
Stockholm/S18.7.18-0.5
11.00
3
h3
Sundsvall28.7.18+0.8
11.07
4
h1
Trondheim, NOR8.7.180.0
13.89
6
B
Skara6.6.19+1.0
10-bästasnitt: 10.584
200 m
21.22
1
Skara29.8.15-1.0
21.48
1
B
Folksam GPGöteborg/S5.9.15-0.4
21.48
2
B
PumaKirkvine, JAM16.1.16-0.8
21.62
4
s1
SMSöderhamn9.8.15+1.6
21.63
2
B
VUSGöteborg/U5.7.15+1.3
21.64
1
Västerås5.8.170.0
21.74
5
Sollentuna9.6.19+1.3
21.75
2
h1
SMSöderhamn8.8.15-2.4
21.77
1
h1
Västerås5.8.17-2.5
21.82
1
D
Folksam GPSollentuna25.6.15+1.9
Visa/dölj alla resultat
21.94
1
B
Sundsvall30.7.17+0.7
21.97
1
F
Sundsvall28.7.19+1.1
21.98
4
F
Genève, SUI11.6.16-1.3
21.99i
1
B
AtleticumspMalmö/A14.2.16
22.02i
1
B
PallasspMalmö/A31.1.16
22.05
6
B
VUSGöteborg/U30.6.19+1.3
22.43i
1
C
Malmö/A26.1.14
22.48i
1
Malmö/A11.2.18
22.69
5
B
Sundsvall28.7.18+0.8
30.86
5
h4
SMHelsingborg26.8.17-1.3
10-bästasnitt: 21.615
4x100 m
40.01
4
B
Lag-EM Super LBydgoszcz, POL10.8.19
40.01
2
vFINStockholm/S24.8.19
40.21
1
h1
SMHuddinge25.5.13
40.50
2
SMHuddinge25.5.13
40.67
2
SMStockholm/S28.5.16
41.11
2
SMKil24.5.14
41.42
3
Halmstad29.6.21
41.72
1
h1
SMKil24.5.14
41.85
3
h2
SMSödertälje8.9.12
42.04
5
22
JSMVäxjö3.6.11
Visa/dölj alla resultat
42.13
6
SMSödertälje8.9.12
42.35
1
22
JSMKil25.5.14
42.55
1
22
h2
JSMKil25.5.14
43.11
5
SMGöteborg/S12.9.20
10-bästasnitt: 40.954

Total results in database: 120
By event:
60 m:32
100 m:41
200 m:24
400 m:6
4x100 m:15
4x400 m:2
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2015
7.26
 2h5
Malmö/A
24.1
 
2016
6.80
 2h2
Malmö/A
27.2
 
6.82
5
Malmö/A
27.2
 
6.83
1h3
Malmö/A
30.1
 
6.85
5h1
Stockholm/G
17.2
 
6.86
2h2
Mustasaari, FIN
6.2
 
6.90
5
Malmö/A
30.1
 
6.91
6
Mustasaari, FIN
6.2
 
2018
6.91
 1
Malmö/A
10.2
 
6.94
1h3
Malmö/A
10.2
 
2019
6.85
 4s1
Norrköping
16.2
 
6.88
5
Norrköping
16.2
 
6.90
3h4
Norrköping
16.2
 
6.97
1
Sätra
9.2
 
6.98
2h1
Malmö/A
26.1
 
6.99
3
Örebro
13.1
 
7.00
1h3
Sätra
9.2
 
7.02
6
Malmö/A
26.1
 
2020
6.71
1s1
Växjö
22.2
 
6.73
3h2
Sätra
11.2
 
6.73
1
Växjö
22.2
 
6.75
1
Göteborg/FH
1.2
 
6.79
1h3
Växjö
22.2
 
6.80
5
Sätra
11.2
 
6.81
2r2
Helsinki, FIN
9.2
 
6.82
1
Malmö/A
25.1
 
6.86
1h7
Göteborg/FH
1.2
 
6.87
1h4
Malmö/A
25.1
 
2021
6.91
 2h1
Växjö
23.1
 
6.94
5
Växjö
23.1
 
7.03
2
Malmö/A
30.1
 
7.04
2
Malmö/A
30.1
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
10.96w
 2h2
Vellinge
10.6
 +2.9
2013
10.78
 3
Göteborg/U
29.6
 +1.0
2014
10.87
 2h1
Göteborg/U
28.6
 +0.2
2015
10.59
 2
Göteborg/U
4.7
 +0.2
10.63
1h5
Göteborg/U
4.7
 +1.4
10.63
1h6
Skara
29.8
 +1.2
10.69
8
Söderhamn
7.8
 +0.7
10.72
2rC
Sollentuna
25.6
 +1.1
10.75
4 s1
Söderhamn
7.8
-0.5
10.78
2 h5
Söderhamn
7.8
-3.0
10.50w
 3rB
Skara
29.8
 +2.5
2016
10.60
 3h6
Skara
6.6
 +0.2
10.61
4s1
Sollentuna
26.8
 +1.0
10.62
3h4
Sollentuna
26.8
 +0.8
10.72
1h1
Ystad
24.7
 +1.8
10.74
1
Ystad
24.7
 +1.8
10.80
7h5
Genève, SUI
11.6
 +0.7
10.88w
 7
Sollentuna
26.8
 +2.9
2017
10.74
 1h4
Sundsvall
30.7
 +0.6
10.45w
 3
Athens, GA
6.5
 +3.5
2018
10.94
 1h1
Stockholm/S
18.7
 0.0
11.00
3
Stockholm/S
18.7
-0.5
11.00
3h3
Sundsvall
28.7
 +0.8
11.07
4h1
Trondheim, NOR
8.7
 0.0
2019
10.49
1
Sundsvall
28.7
 +1.0
10.55
1h6
Sundsvall
28.7
 +1.3
10.59
1h13
Skara
6.6
 +2.0
10.59
2
Oulu, FIN
14.8
 +0.2
10.60
5
Stockholm/S
24.8
 +0.3
10.60
2
Karlstad
30.8
 +1.1
10.63
1h2
Karlstad
30.8
 +0.1
10.68
2rB
Sollentuna
18.6
 +0.9
10.71
1h1
Oulu, FIN
14.8
 0.0
10.73
8
Sollentuna
18.6
 +1.3
10.75
2
Varberg
15.7
 +1.1
10.80
7
Stockholm/S
30.5
 +0.4
10.87
6
Göteborg/S
16.8
-0.3
13.89
6rB
Skara
6.6
 +1.0
2020
10.57w
 3h1
Uppsala
14.8
 +2.2
2021
10.94
 8
Halmstad
29.6
 +1.1
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
21.22
1
Skara
29.8
-1.0
21.48
1rB
Göteborg/S
5.9
-0.4
21.62
4 s1
Söderhamn
9.8
 +1.6
21.63
2rB
Göteborg/U
5.7
 +1.3
21.75
2 h1
Söderhamn
8.8
-2.4
21.82
1rD
Sollentuna
25.6
 +1.9
21.66w
 6
Söderhamn
9.8
 +2.5
2016
21.48
 2rB
Kirkvine, JAM
16.1
-0.8
21.98
4rF
Genève, SUI
11.6
-1.3
2017
21.64
 1
Västerås
5.8
 0.0
21.77
1h1
Västerås
5.8
-2.5
21.94
1rB
Sundsvall
30.7
 +0.7
30.86
5h4
Helsingborg
26.8
-1.3
21.53w
 4
Athens, GA
6.5
 +3.2
21.64w
 2
Oulu, FIN
20.8
 +2.8
2018
22.69
 5rB
Sundsvall
28.7
 +0.8
2019
21.74
 5
Sollentuna
9.6
 +1.3
21.97
1rF
Sundsvall
28.7
 +1.1
22.05
6rB
Göteborg/U
30.6
 +1.3
Inne Visa/dölj alla resultat
2014
22.43
 1rC
Malmö/A
26.1
 
2016
21.99
1rB
Malmö/A
14.2
 
22.02
1rB
Malmö/A
31.1
 
2018
22.48
 1
Malmö/A
11.2
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
50.87
 2
Habo
1.6
 
2019
49.23
1
Huddinge
2.6
 
49.56
5
Helsingborg
26.6
 
2020
50.79
 8
Sollentuna
10.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2014
51.79
 4
Växjö
18.1
 
2016
49.67
1rB
Växjö
23.1
 

Ute
100 m
SM 2015 8
10.69
4
s1
10.75
2
h5
10.78
SM 2016 7
10.88w
4
s1
10.61
3
h4
10.62
SM 2019 2
10.60
1
h2
10.63
SM 2020
3
h1
10.57w
DNS
200 m
SM 2015 6
21.66w
4
s1
21.62
2
h1
21.75
SM 2017
5
h4
30.86
4x100 m
SM 2012 6
42.13
3
h2
41.85
SM 2013 2
40.50
1
h1
40.21
SM 2014 2
41.11
1
h1
41.72
SM 2016 2
40.67
SM 2017
DNF
SM 2020 5
43.11
4x400 m
SM 2016 5
3:18.11
Inne
60 m
ISM 2016 5
6.82
2
h2
6.80
ISM 2019 5
6.88
4
s1
6.85
3
h4
6.90
ISM 2020 1
6.73
1
s1
6.71
1
h3
6.79

Junior-ungdom
Ute
4x100 m
JSM 2011 5
22
42.04
JSM 2014 1
22
42.35
1
22
h2
42.55

Lag-EM och Europacupen
4x100 m
Super L 2019 9
40.01
4x400 m
Super L 2019 10
3:12.13