Isak Andersson

Född: 29 januari 1996

Ålder: 25 år 185 dagar

Förening:
 Upsala IF
 

  •  3 SM‐guld, 1 SM‐brons

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

400 m häck (1)
52.47
SB  HuddingeHuddinge29.5.21

2020

200 m (2)
22.07i
PB  (11)VäxjöVäxjö17.1.20
21.30
PB  UppsalaUppsala1.7.20-0.2
400 m (2)
DNFi
  UppsalaUppsala25.1.20
48.45
PB  UppsalaUppsala8.7.20
400 m häck (5)
51.42
SB  UppsalaUppsala15.7.20
50.93
SB  TäbyTäby5.8.20
52.08
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna10.8.20
53.11
  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
54.16
  SMUppsalaSM, Uppsala16.8.20

2019

200 m (2)
21.86
SB  HuddingeHuddinge2.6.190.0
21.31
PB  (9)SollentunaSollentuna9.6.19+1.3
400 m häck (12)
51.41
SB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.5.19
52.63
  HuddingeHuddinge2.6.19
50.45
SB  (3)FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
51.07
  Nivelles, BELNivelles, BEL22.6.19
51.65
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
52.22
  KarlstadKarlstad3.7.19
53.15
  Celle Ligure, ITACelle Ligure, ITA18.7.19
51.30
  Stockholm/SStockholm/S31.7.19
53.15
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19
52.84
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S25.8.19
52.03
  SMKarlstadSM, Karlstad31.8.19
51.17
  SMKarlstadSM, Karlstad1.9.19
4x100 m (1)
DQ
  SMStockholm/SSM, Stockholm/S25.5.19
 Upsala IF
Oskar Motta, Isak Andersson
Julian Gabert, Isak Lindbom
4x400 m (1)
3:17.37
PB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S26.5.19
 Upsala IF
Isak Lindbom, Björn Seifert
Albert Nygren, Isak Andersson

2018

400 m (1)
49.40
SB  (25)UppsalaUppsala19.8.18
400 m häck (12)
51.83
SB  KarlstadKarlstad19.5.18
52.68
  Sollentuna/ESollentuna/E2.6.18
51.16
SB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S10.6.18
51.45
  Nivelles, BELNivelles, BEL23.6.18
51.57
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.18
51.12
SB  Stockholm/SStockholm/S18.7.18
52.41
  Loughborough, GBRLoughborough, GBR25.7.18
50.58
SB  (2)MotonetLapinlahti, FINMotonet, Lapinlahti, FIN28.7.18
51.18
  EMBerlin, GEREM, Berlin, GER6.8.18
53.38
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna25.8.18
50.99
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna26.8.18
50.79
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN1.9.18

2017

200 m (1)
21.65
PB  (16)SkaraSkara6.6.17+1.0
400 m häck (14)
51.48
PB  HuddingeHuddinge19.5.17
51.86
  Sollentuna/ESollentuna/E10.6.17
50.50
PB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S18.6.17
52.26
  Lag-EM Div 1Vaasa, FINLag-EM Div 1, Vaasa, FIN23.6.17
51.91
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna29.6.17
50.86
  Lag-SMBoråsLag-SM, Borås7.7.17
50.69
  JEM22Bydgoszcz, POLJEM22, Bydgoszcz, POL14.7.17
50.05
PB  (1)JEM22Bydgoszcz, POLJEM22, Bydgoszcz, POL15.7.17
50.08
  JEM22Bydgoszcz, POLJEM22, Bydgoszcz, POL16.7.17
50.47
  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.17
52.20
  JSMGävleJSM, Gävle13.8.17
52.66
  SMHelsingborgSM, Helsingborg26.8.17
51.17
  SMHelsingborgSM, Helsingborg27.8.17
50.54
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S3.9.17
Längd (1)
7.14
PB  Lag-SMBoråsLag-SM, Borås7.7.17+1.3
4x100 m (1)
42.27
SB  Lag-SMBoråsLag-SM, Borås7.7.17
 Upsala IF
Oskar Motta, Isak Andersson
Julian Gabert, Akram Adinda
4x400 m (1)
3:09.62
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S3.9.17
 Sweden
Felix Francois, Isak Andersson
Anton Sigurdsson, Erik Martinsson

2016

200 m (3)
22.33i
SB  (19)VäxjöVäxjö24.1.16
22.68i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A27.2.16
21.27w
  GävleGävle16.7.16+3.0
400 m (1)
50.32i
PB  (17)VästeråsVästerås31.1.16
60 m häck (4)
8.42i
PB  VäxjöVäxjö24.1.16
8.37i
PB  VäxjöVäxjö24.1.16
8.34i
PB  IJSMVäxjöIJSM, Växjö20.2.16
8.65i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A28.2.16
110 m häck (1)
15.72
SB  Göteborg/UGöteborg/U3.7.16-2.4
400 m häck (11)
53.86
SB  EnskedeEnskede14.5.16
53.48
SB  SAYOSollentuna/ESAYO, Sollentuna/E4.6.16
52.76
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.16
52.11
PB  Lag-SMNorrköpingLag-SM, Norrköping13.7.16
52.61
  FGPKarlstadFGP, Karlstad27.7.16
55.39
  JSMHässleholmJSM, Hässleholm6.8.16
53.56
  JSMHässleholmJSM, Hässleholm7.8.16
51.73
PB  (1)NordicCEspoo, FINNordicC, Espoo, FIN20.8.16
53.14
  SMSollentunaSM, Sollentuna27.8.16
52.04
  SMSollentunaSM, Sollentuna28.8.16
52.83
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN4.9.16
Slägga (1)
33.28
PB  UppsalaUppsala7.9.16
4x100 m (1)
42.42
SB  Lag-SMNorrköpingLag-SM, Norrköping13.7.16
 Upsala IF
Adam Stålberg, Isak Andersson
Julian Gabert, Filip Björklund
3x400 m (1)
2:27.03
PB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S28.5.16
 Upsala IF

2015

60 m (1)
7.18i
PB  KarlstadKarlstad24.1.15
200 m (3)
22.22i
PB  ISMSätraISM, Sätra21.2.15
22.40i
  ISMSätraISM, Sätra22.2.15
22.16
SB  GävleGävle25.7.15+0.7
400 m (1)
49.17
PB  (22)EskilstunaEskilstuna23.5.15
110 m häck (99.1 cm) (2)
14.70
PB  JSMKalmarJSM, Kalmar23.8.15-1.3
14.2m
  JSMKalmarJSM, Kalmar23.8.15-1.5
110 m häck (1)
14.98
PB  (16)EskilstunaEskilstuna23.5.15-0.5
400 m häck (11)
54.02
SB  FalunFalun30.5.15
52.84
SB  UppsalaUppsala7.6.15
54.11
  Göteborg/UGöteborg/U3.7.15
52.72
SB  (4)JEM19EskilstunaJEM19, Eskilstuna17.7.15
55.28
  JEM19EskilstunaJEM19, Eskilstuna18.7.15
53.76
  SMSöderhamnSM, Söderhamn8.8.15
53.52
  SMSöderhamnSM, Söderhamn9.8.15
56.13
  JSMKalmarJSM, Kalmar22.8.15
53.78
  JSMKalmarJSM, Kalmar23.8.15
53.46
  NordicCEspoo, FINNordicC, Espoo, FIN29.8.15
54.10
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S13.9.15
4x400 m (1)
3:17.76
  NordicCEspoo, FINNordicC, Espoo, FIN30.8.15
 Sweden
Victor Fingal, Andreas Movin
Alexander Lundskog, Isak Andersson

2014

60 m (1)
7.29i
PB  SätraSätra25.1.14
200 m (3)
22.52i
PB  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH22.2.14
23.07i
  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH23.2.14
21.89
PB  (21)GävleGävle19.7.14+1.8
400 m (1)
49.63
PB  Uppsala/KUppsala/K29.5.14
60 m häck (99.1 cm) (2)
8.48i
PB  IJSMSätraIJSM, Sätra16.2.14
8.67i
  IJSMSätraIJSM, Sätra16.2.14
110 m häck (1)
16.04
PB  Uppsala/KUppsala/K29.5.14
400 m häck (8)
54.61
PB  SollentunaSollentuna7.6.14
53.36
PB  Göteborg/SGöteborg/S13.6.14
54.09
  Göteborg/UGöteborg/U27.6.14
53.51
  BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER6.7.14
53.77
  SMUmeåSM, Umeå2.8.14
52.40
PB  SMUmeåSM, Umeå3.8.14
54.53
  JSMGävleJSM, Gävle10.8.14
53.80
  v3NatKristiansand, NORv3Nat, Kristiansand, NOR17.8.14
4x100 m (2)
DQ
  JSMKilJSM, Kil25.5.14
 Upsala IF
Karl Sjölander, Akram Adinda
Viktor Björklund, Isak Andersson
41.82
  Göteborg GPGöteborg/SGöteborg GP, Göteborg/S14.6.14
 Sweden
Emil von Barth, Isak Andersson
Jean-Christian Zirignon, Filip Sjövall
1000 m stafett (1)
1:59.29
PB  JSMKilJSM, Kil24.5.14
 Upsala IF
Karl Sjölander, Akram Adinda
Viktor Björklund, Isak Andersson

2013

100 m (2)
11.11w
  USMVästeråsUSM, Västerås9.8.13+2.7
10.96w
  USMVästeråsUSM, Västerås9.8.13+3.8
200 m (1)
22.18
PB  Stockholm/SStockholm/S25.8.13+0.7
400 m (3)
51.00i
PB  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla23.2.13
51.02i
  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla23.2.13
50.63
PB  UppsalaUppsala6.7.13
800 m (1)
2:06.77i
PB  HuddingeHuddinge20.1.13
60 m häck (91.4 cm, 8.9 m) (2)
8.60i
PB  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla23.2.13
8.45i
PB  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla23.2.13
110 m häck (91.4 cm, 8.9 m) (1)
14.38
PB  FalunFalun18.8.13+2.0
300 m häck (1)
37.10
PB (20) (10) (3) vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S7.9.13
300 m häck (83.8 cm) (2)
40.26
SB  USMVästeråsUSM, Västerås10.8.13
37.07
SB  USMVästeråsUSM, Västerås11.8.13
400 m häck (83.8 cm) (1)
54.32
PB  HallsbergHallsberg2.6.13
400 m häck (1)
55.59
PB  (14)SollentunaSollentuna18.5.13
4x100 m (2)
44.14
SB  USMHuddingeUSM, Huddinge26.5.13
 Upsala IF
Karl Sjölander, Isak Andersson
Viktor Björklund, Akram Adinda
43.69
SB  USMHuddingeUSM, Huddinge26.5.13
 Upsala IF
Karl Sjölander, Isak Andersson
Viktor Björklund, Akram Adinda
4x400 m (1)
3:15.25
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S8.9.13
 Sweden
Erik Martinsson, Kalle Berglund
Isak Andersson, Andreas Movin
1000 m stafett (2)
2:05.09
SB  USMHuddingeUSM, Huddinge25.5.13
 Upsala IF
Karl Sjölander, Akram Adinda
Viktor Björklund, Isak Andersson
2:02.08
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge25.5.13
 Upsala IF
Akram Adinda, Karl Sjölander
Viktor Björklund, Isak Andersson

2012

100 m (1)
11.29w
  Växjö/AVäxjö/A21.9.12+3.8
200 m (4)
22.55
PB  GävleGävle21.7.120.0
23.24
  USMUpplands VäsbyUSM, Upplands Väsby11.8.12+2.0
23.14
  USMUpplands VäsbyUSM, Upplands Väsby11.8.120.0
22.98
  USMUpplands VäsbyUSM, Upplands Väsby12.8.12+2.0
400 m (1)
50.71
PB  GävleGävle22.7.12
800 m (1)
2:05.23
PB  UppsalaUppsala15.5.12
110 m häck (91.4 cm, 8.9 m) (4)
14.64
PB  Göteborg/UGöteborg/U8.7.12-0.5
14.45w
  VästeråsVästerås4.8.12+3.2
15.49
  USMUpplands VäsbyUSM, Upplands Väsby12.8.12+1.1
15.25w
  USMUpplands VäsbyUSM, Upplands Väsby12.8.12+2.4
300 m häck (1)
37.77
PB (44) (31) (7) vFINGöteborg/UvFIN, Göteborg/U1.9.12
300 m häck (83.8 cm) (3)
37.00
PB  Göteborg/UGöteborg/U9.7.12
41.36
  USMUpplands VäsbyUSM, Upplands Väsby11.8.12
37.83
  USMUpplands VäsbyUSM, Upplands Väsby11.8.12

2011

16:09
  USMUppsalaUSM, Uppsala16.4.11
100 m (1)
11.95
PB  UppsalaUppsala10.5.11+2.0
200 m (2)
24.97i
PB  IUSMHuddingeIUSM, Huddinge19.2.11
24.94i
PB  IUSMHuddingeIUSM, Huddinge19.2.11
300 m (1)
38.09
PB  ÖsthammarÖsthammar26.5.11
800 m (1)
2:11.89
PB  UppsalaUppsala10.5.11
1000 m (1)
2:52.22i
PB  IUSMHuddingeIUSM, Huddinge19.2.11
300 m häck (76.2 cm) (3)
39.69
PB  Stockholm/SStockholm/S30.7.11
41.61
  USMYstadUSM, Ystad26.8.11
42.98
  USMYstadUSM, Ystad27.8.11
100 m häck (83.8 cm) (1)
13.93
PB  UppsalaUppsala3.7.11-2.3
4x100 m (1)
DQ
  USMVäxjöUSM, Växjö3.6.11
 Upsala IF

2010

300 m (1)
39.41
PB  Stockholm/SStockholm/S8.8.10
800 m (1)
2:13.30
PB  VästeråsVästerås30.7.10
1500 m hinder (76.2 cm) (1)
5:05.75
PB  MärstaMärsta19.9.10
100 m häck (83.8 cm, 8.25 m) (1)
15.42
PB  Huddinge/JHuddinge/J12.9.10-0.4
300 m häck (76.2 cm) (1)
42.86
PB  Stockholm/SStockholm/S7.8.10

2009

300 m häck (76.2 cm) (1)
49.00
PB  GävleGävle19.7.09

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat138829.Eventname AS Eventeng, alltat138829.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat138829.Date),'.',MONTH(alltat138829.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat138829.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat138829 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat138829.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat138829.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat138829.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat138829.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat138829.Eventname AS Eventeng, alltat138829.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat138829.Date),'.',MONTH(alltat138829.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat138829.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat138829 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat138829.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat138829.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat138829.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat138829.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat138829.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat138829.Eventname AS Eventeng, alltat138829.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat138829.Date),'.',MONTH(alltat138829.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat138829.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat138829 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat138829.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat138829.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat138829.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat138829.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat138829.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Inne
7.18
Karlstad24.1.15
100 m
Ute
11.95
Uppsala10.5.11+2.0
200 m
Ute
21.30
Uppsala1.7.20-0.2
Inne
22.07
Växjö17.1.20
300 m
Ute
38.09
Östhammar26.5.11
400 m
Ute
48.45
Uppsala8.7.20
Inne
50.32
Västerås31.1.16
800 m
Ute
2:05.23
Uppsala15.5.12
Inne
2:06.77
Huddinge20.1.13
1000 m
Inne
2:52.22
Huddinge19.2.11
60 m häck
Inne
8.34
Växjö20.2.16
110 m häck
Ute
14.98
Eskilstuna23.5.15-0.5
300 m häck
Ute
37.10
Stockholm/S7.9.13
400 m häck
Ute
50.05
Bydgoszcz, POL15.7.179
Längd
Ute
7.14
Borås7.7.17+1.3
Slägga
Ute
33.28
Uppsala7.9.16

Junior-ungdom
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute
5:05.75
Märsta19.9.10
60 m häck (91.4 cm, 8.9 m)
Inne
8.45
Uddevalla23.2.13
110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)
Ute
14.38
Falun18.8.13+2.0
60 m häck (99.1 cm)
Inne
8.48
Sätra16.2.14
110 m häck (99.1 cm)
Ute
14.70
Kalmar23.8.15-1.3
300 m häck (76.2 cm)
Ute
39.69
Stockholm/S30.7.11
300 m häck (83.8 cm)
Ute
37.00
Göteborg/U9.7.12
100 m häck (83.8 cm)
Ute
13.93
Uppsala3.7.11-2.3
400 m häck (83.8 cm)
Ute
54.32
Hallsberg2.6.13
200 m
21.30
1
Uppsala1.7.20-0.2
21.31
4
Sollentuna9.6.19+1.3
21.65
1
C
Skara6.6.17+1.0
21.86
3
Huddinge2.6.190.0
21.89
1
Gävle19.7.14+1.8
22.07i
1
B
Växjö17.1.20
22.16
1
Gävle25.7.15+0.7
22.18
1
17
Stockholm/S25.8.13+0.7
22.22i
2
h8
ISMSätra21.2.15
22.33i
4
Växjö24.1.16
Visa/dölj alla resultat
22.40i
3
B
ISMSätra22.2.15
22.52i
3
h3
ISMGöteborg/FH22.2.14
22.55
2
Gävle21.7.120.0
22.68i
3
h2
ISMMalmö/A27.2.16
22.98
2
16
NC-yUpplands Väsby12.8.12+2.0
23.07i
4
s1
ISMGöteborg/FH23.2.14
23.14
2
16
s2
NC-yUpplands Väsby11.8.120.0
23.24
1
16
h1
NC-yUpplands Väsby11.8.12+2.0
24.94i
3
15
s3
NC-yHuddinge19.2.11
24.97i
2
15
h6
NC-yHuddinge19.2.11
10-bästasnitt: 21.897
400 m häck
50.05
3
22
s1
JEM22Bydgoszcz, POL15.7.17
50.08
6
22
JEM22Bydgoszcz, POL16.7.17
50.45
3
Folksam GPSollentuna18.6.19
50.47
3
Karlstad25.7.17
50.50
7
BauhausStockholm/S18.6.17
50.54
1
vFINStockholm/S3.9.17
50.58
1
MotonetLapinlahti, FIN28.7.18
50.69
1
22
h4
JEM22Bydgoszcz, POL14.7.17
50.79
2
vFINTampere, FIN1.9.18
50.86
1
Lag-SMBorås7.7.17
Visa/dölj alla resultat
50.93
2
Täby5.8.20
50.99
1
SMEskilstuna26.8.18
51.07
4
Nivelles, BEL22.6.19
51.12
1
Stockholm/S18.7.18
51.16
8
BauhausStockholm/S10.6.18
51.17
1
SMHelsingborg27.8.17
51.17
3
SMKarlstad1.9.19
51.18
5
h4
EMBerlin, GER6.8.18
51.30
2
Stockholm/S31.7.19
51.41
3
B
BauhausStockholm/S30.5.19
51.42
1
Uppsala15.7.20
51.45
3
Nivelles, BEL23.6.18
51.48
1
Huddinge19.5.17
51.57
5
Sollentuna28.6.18
51.65
2
VUSGöteborg/U28.6.19
51.73
3
22
NordicCEspoo, FIN20.8.16
51.83
1
Karlstad19.5.18
51.86
2
Sollentuna/E10.6.17
51.91
5
Folksam GPSollentuna29.6.17
52.03
2
h3
SMKarlstad31.8.19
52.04
1
SMSollentuna28.8.16
52.08
4
Sollentuna10.8.20
52.11
1
teamNCNorrköping13.7.16
52.20
1
22
JSMGävle13.8.17
52.22
1
Karlstad3.7.19
52.26
6
h2
Lag-EM Div 1Vaasa, FIN23.6.17
52.40
4
SMUmeå3.8.14
52.41
4
Loughborough, GBR25.7.18
52.47
1
Huddinge29.5.21
52.61
2
Folksam GPKarlstad27.7.16
52.63
1
Huddinge2.6.19
52.66
1
h2
SMHelsingborg26.8.17
52.68
1
Sollentuna/E2.6.18
52.72
4
19
h3
JEM19Eskilstuna17.7.15
52.76
5
VUSGöteborg/U1.7.16
52.83
5
vFINTampere, FIN4.9.16
52.84
3
Uppsala7.6.15
52.84
5
vFINStockholm/S25.8.19
53.11
2
h1
SMUppsala15.8.20
53.14
1
h2
SMSollentuna27.8.16
53.15
3
Celle Ligure, ITA18.7.19
53.15
7
Folksam GPGöteborg/S16.8.19
53.36
3
Göteborg/S13.6.14
53.38
1
h1
SMEskilstuna25.8.18
53.46
2
19
NordicCEspoo, FIN29.8.15
53.48
3
SAYOSollentuna/E4.6.16
53.51
4
19
BauhausMannheim, GER6.7.14
53.52
4
SMSöderhamn9.8.15
53.56
1
22
JSMHässleholm7.8.16
53.76
3
h2
SMSöderhamn8.8.15
53.77
3
h1
SMUmeå2.8.14
53.78
1
19
JSMKalmar23.8.15
53.80
3
19
v3NatKristiansand, NOR17.8.14
53.86
1
Enskede14.5.16
54.02
1
Falun30.5.15
54.09
7
Göteborg/U27.6.14
54.10
5
vFINStockholm/S13.9.15
54.11
6
Göteborg/U3.7.15
54.16
8
SMUppsala16.8.20
54.53
1
19
JSMGävle10.8.14
54.61
2
Sollentuna7.6.14
55.28
6
19
s2
JEM19Eskilstuna18.7.15
55.39
1
22
h2
JSMHässleholm6.8.16
55.59
1
Sollentuna18.5.13
56.13
1
19
h2
JSMKalmar22.8.15
10-bästasnitt: 50.501

Total results in database: 172
By event:
60 m:2
100 m:4
200 m:21
300 m:2
400 m:10
800 m:4
1000 m:1
1500 m hinder (76.2 cm):1
60 m häck (91.4 cm, 8.9 m):2
110 m häck (91.4 cm, 8.9 m):5
60 m häck:4
60 m häck (99.1 cm):2
100 m häck (83.8 cm, 8.25 m):1
110 m häck (99.1 cm):2
110 m häck:3
300 m häck (76.2 cm):5
300 m häck:2
300 m häck (83.8 cm):5
100 m häck (83.8 cm):1
400 m häck (83.8 cm):1
400 m häck:75
Längd:1
Slägga:1
4x100 m:8
4x400 m:4
3x400 m:1
1000 m stafett:3
km terräng:1
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2014
7.29
 3h2
Sätra
25.1
 
2015
7.18
1h3
Karlstad
24.1
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
11.95
1-15
Uppsala
10.5
 +2.0
2012
11.29w
 3-16
Växjö/A
21.9
 +3.8
2013
10.96w
 2-17
Västerås
9.8
 +3.8
11.11w
 2h2-17
Västerås
9.8
 +2.7
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
22.55
 2
Gävle
21.7
 0.0
22.98
2-16
Upplands Väsby
12.8
 +2.0
23.14
2s2-16
Upplands Väsby
11.8
 0.0
23.24
1h1-16
Upplands Väsby
11.8
 +2.0
2013
22.18
 1-17
Stockholm/S
25.8
 +0.7
2014
21.89
 1
Gävle
19.7
 +1.8
2015
22.16
 1
Gävle
25.7
 +0.7
2016
21.27w
 1
Gävle
16.7
 +3.0
2017
21.65
 1rC
Skara
6.6
 +1.0
2019
21.31
 4
Sollentuna
9.6
 +1.3
21.86
3
Huddinge
2.6
 0.0
2020
21.30
1
Uppsala
1.7
-0.2
Inne Visa/dölj alla resultat
2011
24.94
 3s3-15
Huddinge
19.2
 
24.97
2h6-15
Huddinge
19.2
 
2014
22.52
 3h3
Göteborg/FH
22.2
 
23.07
4s1
Göteborg/FH
23.2
 
2015
22.22
 2h8
Sätra
21.2
 
22.40
3rB
Sätra
22.2
 
2016
22.33
 4
Växjö
24.1
 
22.68
3h2
Malmö/A
27.2
 
2020
22.07
1rB
Växjö
17.1
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
39.41
 1rB
Stockholm/S
8.8
 
2011
38.09
1-15
Östhammar
26.5
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
50.71
 1-17
Gävle
22.7
 
2013
50.63
 2
Uppsala
6.7
 
2014
49.63
 1
Uppsala/K
29.5
 
2015
49.17
 2
Eskilstuna
23.5
 
2018
49.40
 1
Uppsala
19.8
 
2020
48.45
1
Uppsala
8.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2013
51.00
 1h3-17
Uddevalla
23.2
 
51.02
1-17
Uddevalla
23.2
 
2016
50.32
1
Västerås
31.1
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
2:13.30
 1-14
Västerås
30.7
 
2011
2:11.89
 2-19
Uppsala
10.5
 
2012
2:05.23
1-17
Uppsala
15.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2013
2:06.77
1-17
Huddinge
20.1
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2011
2:52.22
3h1-15
Huddinge
19.2
 
60 m häck
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
8.34
3-22
Växjö
20.2
 
8.37
6
Växjö
24.1
 
8.42
5rB
Växjö
24.1
 
8.65
6h2
Malmö/A
28.2
 
110 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
16.04
 2
Uppsala/K
29.5
 
2015
14.98
1
Eskilstuna
23.5
-0.5
2016
15.72
 4h2
Göteborg/U
3.7
-2.4
300 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
37.77
 2-17
Göteborg/U
1.9
 
2013
37.10
1-17
Stockholm/S
7.9
 
400 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
55.59
 1
Sollentuna
18.5
 
2014
52.40
 4
Umeå
3.8
 
53.36
3
Göteborg/S
13.6
 
53.51
4-19
Mannheim, GER
6.7
 
53.77
3 h1
Umeå
2.8
 
53.80
3-19
Kristiansand, NOR
17.8
 
54.09
7
Göteborg/U
27.6
 
54.53
1-19
Gävle
10.8
 
54.61
2
Sollentuna
7.6
 
2015
52.72
 4h3-19
Eskilstuna
17.7
 
52.84
3
Uppsala
7.6
 
53.46
2-19
Espoo, FIN
29.8
 
53.52
4
Söderhamn
9.8
 
53.76
3 h2
Söderhamn
8.8
 
53.78
1-19
Kalmar
23.8
 
54.02
1
Falun
30.5
 
54.10
5
Stockholm/S
13.9
 
54.11
6
Göteborg/U
3.7
 
55.28
6s2-19
Eskilstuna
18.7
 
56.13
1h2-19
Kalmar
22.8
 
2016
51.73
 3-22
Espoo, FIN
20.8
 
52.04
1
Sollentuna
28.8
 
52.11
1
Norrköping
13.7
 
52.61
2
Karlstad
27.7
 
52.76
5
Göteborg/U
1.7
 
52.83
5
Tampere, FIN
4.9
 
53.14
1h2
Sollentuna
27.8
 
53.48
3
Sollentuna/E
4.6
 
53.56
1-22
Hässleholm
7.8
 
53.86
1
Enskede
14.5
 
55.39
1h2-22
Hässleholm
6.8
 
2017
50.05
3s1-22
Bydgoszcz, POL
15.7
 
50.08
6-22
Bydgoszcz, POL
16.7
 
50.47
3
Karlstad
25.7
 
50.50
7
Stockholm/S
18.6
 
50.54
1
Stockholm/S
3.9
 
50.69
1h4-22
Bydgoszcz, POL
14.7
 
50.86
1
Borås
7.7
 
51.17
1
Helsingborg
27.8
 
51.48
1
Huddinge
19.5
 
51.86
2
Sollentuna/E
10.6
 
51.91
5
Sollentuna
29.6
 
52.20
1-22
Gävle
13.8
 
52.26
6h2
Vaasa, FIN
23.6
 
52.66
1h2
Helsingborg
26.8
 
2018
50.58
 1
Lapinlahti, FIN
28.7
 
50.79
2
Tampere, FIN
1.9
 
50.99
1
Eskilstuna
26.8
 
51.12
1
Stockholm/S
18.7
 
51.16
8
Stockholm/S
10.6
 
51.18
5h4
Berlin, GER
6.8
 
51.45
3
Nivelles, BEL
23.6
 
51.57
5
Sollentuna
28.6
 
51.83
1
Karlstad
19.5
 
52.41
4
Loughborough, GBR
25.7
 
52.68
1
Sollentuna/E
2.6
 
53.38
1h1
Eskilstuna
25.8
 
2019
50.45
 3
Sollentuna
18.6
 
51.07
4
Nivelles, BEL
22.6
 
51.17
3
Karlstad
1.9
 
51.30
2
Stockholm/S
31.7
 
51.41
3rB
Stockholm/S
30.5
 
51.65
2
Göteborg/U
28.6
 
52.03
2h3
Karlstad
31.8
 
52.22
1
Karlstad
3.7
 
52.63
1
Huddinge
2.6
 
52.84
5
Stockholm/S
25.8
 
53.15
3
Celle Ligure, ITA
18.7
 
53.15
7
Göteborg/S
16.8
 
2020
50.93
 2
Täby
5.8
 
51.42
1
Uppsala
15.7
 
52.08
4
Sollentuna
10.8
 
53.11
2h1
Uppsala
15.8
 
54.16
8
Uppsala
16.8
 
2021
52.47
 1
Huddinge
29.5
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
7.14
3
Borås
7.7
 +1.3
Slägga
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
33.28
Com
Uppsala
7.9
 

Junior-ungdom
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
5:05.75
1-15
Märsta
19.9
 
60 m häck (91.4 cm, 8.9 m)
Inne Visa/dölj alla resultat
2013
8.45
5-17
Uddevalla
23.2
 
8.60
3h2-17
Uddevalla
23.2
 
60 m häck (99.1 cm)
Inne Visa/dölj alla resultat
2014
8.48
3h1-19
Sätra
16.2
 
8.67
6-19
Sätra
16.2
 
110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
14.64
 3-16
Göteborg/U
8.7
-0.5
15.49
2h2-16
Upplands Väsby
12.8
 +1.1
14.45w
 2-17
Västerås
4.8
 +3.2
15.25w
 3-16
Upplands Väsby
12.8
 +2.4
2013
14.38
1-17
Falun
18.8
 +2.0
110 m häck (99.1 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
14.70
1h1-19
Kalmar
23.8
-1.3
300 m häck (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2009
49.00
 3-15
Gävle
19.7
 
2010
42.86
 2
Stockholm/S
7.8
 
2011
39.69
2
Stockholm/S
30.7
 
41.61
3h2-15
Ystad
26.8
 
42.98
5-15
Ystad
27.8
 
300 m häck (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
37.00
1
Göteborg/U
9.7
 
37.83
1-16
Upplands Väsby
11.8
 
41.36
1h2-16
Upplands Väsby
11.8
 
2013
37.07
 1-17
Västerås
11.8
 
40.26
1h1-17
Västerås
10.8
 
400 m häck (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
54.32
1-17
Hallsberg
2.6
 
Ute
400 m häck
SM 2014 4
52.40
3
h1
53.77
SM 2015 4
53.52
3
h2
53.76
SM 2016 1
52.04
1
h2
53.14
SM 2017 1
51.17
1
h2
52.66
SM 2018 1
50.99
1
h1
53.38
SM 2019 3
51.17
2
h3
52.03
SM 2020 8
54.16
2
h1
53.11
4x100 m
SM 2019
h2
DQ
4x400 m
SM 2019 4
3:17.37
Inne
200 m
ISM 2014
4
s1
23.07
3
h3
22.52
ISM 2015 3
B
22.40
2
h8
22.22
ISM 2016
3
h2
22.68
60 m häck
ISM 2016
6
h2
8.65

Junior-ungdom
Ute
100 m
USM 2013 2
17
10.96w
2
17
h2
11.11w
110 m häck (99.1 cm)
JSM 2015 1
19
14.2m
1
19
h1
14.70
300 m häck (83.8 cm)
USM 2013 1
17
37.07
1
17
h1
40.26
400 m häck
JSM 2014 1
19
54.53
JSM 2015 1
19
53.78
1
19
h2
56.13
JSM 2016 1
22
53.56
1
22
h2
55.39
JSM 2017 1
22
52.20
4x100 m
USM 2011
15
h2
DQ
USM 2013 3
17
43.69
2
17
h1
44.14
JSM 2014
19
DQ
1000 m stafett
USM 2013 3
17
2:02.08
3
17
h1
2:05.09
JSM 2014 4
19
1:59.29
3x400 m
JSM 2016 2
22
2:27.03
4 km terräng
USM 2011 20
15
16:09
Inne
400 m
IUSM 2013 1
17
51.02
1
17
h3
51.00
60 m häck (91.4 cm, 8.9 m)
IUSM 2013 5
17
8.45
3
17
h2
8.60
60 m häck (99.1 cm)
IJSM 2014 6
19
8.67
3
19
h1
8.48
60 m häck
IJSM 2016 3
22
8.34
Ute
400 m häck
EM 2018 30
5
h4
51.18

Lag-EM och Europacupen
Div 1 2017 10
52.26

Junior-ungdom
400 m häck
JEM19 2015 20
6
19
s2
55.28
4
19
h3
52.72
JEM22 2017 6
22
50.08
3
22
s1
50.05
1
22
h4
50.69