Johan Eriksson

Född: 1 september 1988

Ålder: 32 år 288 dagar

Förening:
 Turebergs FK
 15.11.2008–

Tidigare förening(ar):
Ärla IF –14.11.2008

  •  1 ISM‐silver, 2 ISM‐brons

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

400 m (1)
50.83
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21

2020

800 m (10)
1:55.89i
SB  HuddingeHuddinge25.1.20
1:53.37i
SB  FGPSätraFGP, Sätra11.2.20
1:53.72i
  ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
1:52.36i
SB  (9)ISMVäxjöISM, Växjö23.2.20
1:51.83
SB  SollentunaSollentuna28.6.20
1:51.75
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad8.7.20
1:52.79
  VästeråsVästerås18.7.20
1:53.62
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna10.8.20
1:52.21
  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
DNF
  HuddingeHuddinge27.9.20
3000 m (1)
DNFi
  SollentunaSollentuna1.2.20
4x400 m (1)
3:17.53
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S13.9.20
 Turebergs FK
Dennis Karanda, Kevin Duvert
Johan Eriksson, Emil Johansson

2019

400 m (1)
51.72
SB  Stockholm/SStockholm/S20.8.19
800 m (4)
1:55.79i
SB  (18)ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
DNF
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
1:54.26
SB  VästeråsVästerås3.8.19
DNF
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19
1500 m (2)
DNFi
  FGPSätraFGP, Sätra4.2.19
DNF
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19

2018

400 m (1)
49.68
SB  SollentunaSollentuna1.6.18
800 m (11)
1:52.16i
SB  SätraSätra3.2.18
1:50.82i
SB  (4)v3NatUppsalav3Nat, Uppsala11.2.18
1:53.64i
  ISMGävleISM, Gävle17.2.18
1:52.56i
  ISMGävleISM, Gävle18.2.18
1:51.77
SB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S10.6.18
1:51.70
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.18
1:51.67
SB  MölndalMölndal19.7.18
1:51.22
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18
1:50.66
SB  (10)Göteborg/SGöteborg/S18.8.18
1:52.83
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna25.8.18
1:51.91
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna26.8.18
1500 m (2)
DNFi
  v3NatUppsalav3Nat, Uppsala11.2.18
3:52.71
PB  (22)Stockholm/SStockholm/S7.8.18
4x400 m (1)
3:16.40
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S27.5.18
 Turebergs FK
Emil Winther, Johan Eriksson
Edvin Hagberg, Benjamin Mullen
4 km terräng (1)
13:15
  SMEkerumSM, Ekerum27.10.18

2017

400 m (1)
49.81i
SB  (16)SollentunaSollentuna18.2.17
800 m (13)
1:53.30i
SB  SollentunaSollentuna29.1.17
1:51.47i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.17
1:51.80i
  Raka SpåretSätraRaka Spåret, Sätra4.2.17
Överlång bana - odoserad:
1:53.28i
  v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN11.2.17
1:56.44i
  ISMVäxjöISM, Växjö25.2.17
1:50.76i
PB  (4)ISMVäxjöISM, Växjö26.2.17
1:55.73
SB  SätraSätra25.5.17
1:53.38
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna29.6.17
1:51.25
SB  GävleGävle15.7.17
1:50.29
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.17
1:49.38
PB  (5)Kessel-Lo, BELKessel-Lo, BEL19.8.17
1:54.07
  SMHelsingborgSM, Helsingborg26.8.17
1:51.79
  SMHelsingborgSM, Helsingborg27.8.17
1500 m (1)
3:54.32
PB  HuddingeHuddinge8.8.17
4x800 m (1)
7:47.73
SB  SMMalmö/SSM, Malmö/S27.5.17
 Turebergs FK
Benjamin Mullen, Joel Norling
Erik Rosqvist, Johan Eriksson

2016

400 m (1)
52.88+i
SB  Stockholm/GStockholm/G17.2.16
800 m (12)
1:54.80i
SB  Raka SpåretSätraRaka Spåret, Sätra6.2.16
DNFi
  v3NatVäxjöv3Nat, Växjö13.2.16
1:51.37i
PB  (3)GlobenStockholm/GGloben, Stockholm/G17.2.16
1:56.34i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A27.2.16
1:55.90i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A28.2.16
1:51.03
SB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S16.6.16
1:51.11
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.16
1:50.32
PB  KBC-NachtHeusden, BELKBC-Nacht, Heusden, BEL16.7.16
1:50.45
  FGPKarlstadFGP, Karlstad27.7.16
1:50.20
PB  (7)SMCGöteborg/SSMC, Göteborg/S13.8.16
1:54.20
  SMSollentunaSM, Sollentuna27.8.16
1:51.34
  SMSollentunaSM, Sollentuna28.8.16
1500 m (1)
DNFi
  v3NatVäxjöv3Nat, Växjö13.2.16
4x400 m (1)
3:19.48
SB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S29.5.16
 Turebergs FK
Edvin Hagberg, Johan Eriksson
Benjamin Mullen, Dennis Wikström-Roos
4x800 m (1)
7:27.65
SB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S28.5.16
 Turebergs FK
Tim Sundström, Martin Hammar
Johan Eriksson, Andreas Almgren

2015

400 m (1)
50.36
SB  EskilstunaEskilstuna24.5.15
800 m (5)
1:51.52
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna25.6.15
1:51.70
  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.7.15
1:51.04
PB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.7.15
1:52.34
  SMSöderhamnSM, Söderhamn8.8.15
1:50.35
PB  SMSöderhamnSM, Söderhamn9.8.15
1000 m (1)
2:23.43
PB (64) Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S5.9.15
Tresteg (1)
11.49
SB  EskilstunaEskilstuna24.5.15+1.6
4x800 m (1)
7:38.79
SB  SMSollentunaSM, Sollentuna16.5.15
 Turebergs FK
Erik Smedhs, Jonas Wahl-Sjöman
Johan Henningsson, Johan Eriksson

2014

200 m (1)
23.04i
SB  (15)EskilstunaEskilstuna21.12.13
400 m (3)
49.66i
SB  EskilstunaEskilstuna28.12.13
49.06i
SB  (8)VästeråsVästerås19.1.14
49.34i
  SätraSätra1.2.14
800 m (8)
1:54.90i
SB  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH22.2.14
1:51.83i
PB  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH23.2.14
1:52.86
SB  Göteborg GPGöteborg/SGöteborg GP, Göteborg/S14.6.14
1:51.09
PB  (11)FGPSollentunaFGP, Sollentuna26.6.14
1:54.86
  FGPKarlstadFGP, Karlstad16.7.14
1:54.33
  SMUmeåSM, Umeå2.8.14
2:08.47
  SMUmeåSM, Umeå3.8.14
DNF
  DN GalanStockholm/SDN Galan, Stockholm/S21.8.14
Stav (1)
3.60
SB  Uppsala/KUppsala/K29.5.14
4x400 m (1)
3:22.83
SB  SMKilSM, Kil25.5.14
 Turebergs FK
Erik Smedhs, Daniel Gleimar
Gustav Karnebäck, Johan Eriksson
4x800 m (1)
7:36.61
SB  SMKilSM, Kil24.5.14
 Turebergs FK
Erik Smedhs, Anton Asplund
Johan Eriksson, Andreas Almgren

2013

800 m (6)
1:55.43i
PB  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.13
1:54.46i
PB  ISMNorrköpingISM, Norrköping17.2.13
1:52.72
PB  KBCHeusden, BELKBC, Heusden, BEL13.7.13
1:52.38
PB  (17)FGPKarlstadFGP, Karlstad23.7.13
1:54.32
  SMBoråsSM, Borås31.8.13
1:54.17
  SMBoråsSM, Borås1.9.13
Stav (1)
3.82
PB  EskilstunaEskilstuna4.9.13
Tresteg (1)
12.10i
PB  EskilstunaEskilstuna27.2.13
4x800 m (1)
7:44.28
SB  SMHuddingeSM, Huddinge25.5.13
 Turebergs FK
Erik Widing, Albin Sjöblom
Klas Persson, Johan Eriksson

2012

100 m (1)
11.67
PB  EkeröEkerö26.5.12+1.7
200 m (3)
22.95i
PB  (13)EskilstunaEskilstuna4.2.12
22.98
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad19.7.12-0.6
22.83w
  VästeråsVästerås4.8.12+4.2
400 m (7)
49.22i
SB  v2NatSteinkjer, NORv2Nat, Steinkjer, NOR11.2.12
50.53i
  ISMÖrebroISM, Örebro18.2.12
50.29i
  ISMÖrebroISM, Örebro18.2.12
48.95i
PB  ISMÖrebroISM, Örebro19.2.12
49.90i
  XL GalanStockholm/GXL Galan, Stockholm/G23.2.12
50.29
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna5.7.12
49.85
SB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S24.8.12
800 m (1)
1:55.19
SB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S25.8.12
400 m häck (1)
57.31
SB  (21)EnskedeEnskede20.5.12
Stav (1)
3.60
PB  EnskedeEnskede20.5.12
4x400 m (1)
3:16.24
SB  SMSödertäljeSM, Södertälje9.9.12
 Turebergs FK
Johan Eriksson, Klas Persson
Andreas Almgren, Anton Asplund

2011

60 m (1)
7.46i
PB  EskilstunaEskilstuna5.2.11
200 m (1)
22.88
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad2.8.11+1.3
400 m (3)
50.06i
SB  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH26.2.11
50.23
SB  SMGävleSM, Gävle12.8.11
49.36
SB  SMGävleSM, Gävle13.8.11
400 m häck (1)
55.37
SB  SMGävleSM, Gävle12.8.11
Stav (1)
3.70i
PB  EskilstunaEskilstuna21.3.11
4x400 m (1)
3:13.63
SB  SMVäxjöSM, Växjö3.6.11
 Turebergs FK
4x800 m (1)
7:46.17
SB  SMVäxjöSM, Växjö2.6.11
 Turebergs FK

2010

200 m (2)
22.86
=PB  KarlstadKarlstad15.7.10+0.5
22.47w
  VästeråsVästerås31.7.10+5.5
400 m (5)
50.28i
SB  IJSMMalmö/AIJSM, Malmö/A20.2.10
49.18i
PB  IJSMMalmö/AIJSM, Malmö/A21.2.10
50.10i
  ISMSätraISM, Sätra27.2.10
49.20
SB  (24)Stockholm/SStockholm/S6.8.10
50.26
  JSMKarlstadJSM, Karlstad13.8.10
400 m häck (1)
54.89
SB  (15)EnskedeEnskede16.5.10
4x400 m (2)
3:19.67
SB  JSMNorrtäljeJSM, Norrtälje29.5.10
 Turebergs FK
Johan Eriksson, Klas Persson
William Taudien, Fredrik Hallinder
3:15.16
SB  SMNorrtäljeSM, Norrtälje30.5.10
 Turebergs FK
Sebastian Öberg, Gustav Karnebäck
Johan Eriksson, Fredrik Hallinder

2009

200 m (1)
23.02
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna25.6.090.0
400 m (11)
50.12i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH7.3.09
50.17i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH7.3.09
49.71i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH8.3.09
49.59
PB  SollentunaSollentuna5.6.09
48.62
PB  EskilstunaEskilstuna13.6.09
49.32
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna25.6.09
48.88
  KarlstadKarlstad23.7.09
49.00
  SMMalmö/SSM, Malmö/S3.8.09
48.72
  SMMalmö/SSM, Malmö/S3.8.09
49.28
  JSMKarlskronaJSM, Karlskrona14.8.09
48.00
PB  JSMKarlskronaJSM, Karlskrona15.8.09
800 m (1)
1:54.92
PB  Göteborg/SGöteborg/S9.6.09
400 m häck (2)
55.42
PB  JSMKarlskronaJSM, Karlskrona15.8.09
53.67
PB  JSMKarlskronaJSM, Karlskrona16.8.09
4x400 m (1)
3:24.64
SB  JSMKarlstadJSM, Karlstad23.5.09
 Turebergs FK
Anton Forsberg, Gustav Karnebäck
Johan Eriksson, Fredrik Hallinder
3x800 m (1)
5:52.33
PB  JSMKarlstadJSM, Karlstad24.5.09
 Turebergs FK

2008

60 m (1)
7.47i
PB  EskilstunaEskilstuna6.1.08
200 m (1)
23.52
SB  Huddinge/JHuddinge/J20.8.080.0
400 m (4)
51.21i
PB  IJSMEskilstunaIJSM, Eskilstuna1.3.08
50.95i
PB  IJSMEskilstunaIJSM, Eskilstuna1.3.08
50.18
PB  SollentunaSollentuna6.6.08
50.81
  SMVästeråsSM, Västerås2.8.08
800 m (1)
1:58.04
PB  VisbyVisby20.7.08
400 m häck (4)
55.82
PB  (12)Göteborg/UGöteborg/U27.6.08
56.27
  Folksam GPSollentunaFolksam GP, Sollentuna8.7.08
56.72
  JSMNorrtäljeJSM, Norrtälje9.8.08
56.90
  JSMNorrtäljeJSM, Norrtälje10.8.08
4x400 m (1)
3:26.40
PB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S24.5.08
 Ärla IF
Johan Eriksson, Martin Andersson
William Taudien, Philip Engblom
3x800 m (1)
6:04.14
PB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S25.5.08
 Ärla IF

2007

200 m (1)
22.86
PB  HuddingeHuddinge15.8.07+0.8
400 m (1)
50.47
PB  GävleGävle22.7.07
300 m häck (2)
39.66
PB  JSMUddevallaJSM, Uddevalla25.8.07
39.64
PB  JSMUddevallaJSM, Uddevalla25.8.07
4x400 m (1)
3:38.37
PB  JSMHuddingeJSM, Huddinge2.6.07
 Ärla IF
Johan Eriksson, Philip Engblom
Martin Andersson, Erik Ehrlin

2006

400 m (1)
51.47
PB  GävleGävle23.7.06
800 m (1)
2:01.56
PB  Göteborg/UGöteborg/U9.7.06
400 m häck (1)
58.82
PB  (21)SödertäljeSödertälje14.6.06
Stav (1)
3.47i
PB  EskilstunaEskilstuna7.4.06
Tresteg (1)
12.17
PB  EskilstunaEskilstuna20.5.06+0.9

2005

400 m (1)
54.90
PB  NyköpingNyköping27.8.05
300 m häck (83.8 cm) (1)
41.62
PB  GävleGävle11.9.05
Stav (1)
3.06i
PB  EskilstunaEskilstuna2.4.05
1000 m stafett (1)
2:18.02
PB  USMSollentunaUSM, Sollentuna3.9.05
 Ärla IF
Erik Ehrlin, Jonas Länn-Lundin
Emil Jensen, Johan Eriksson

2004

300 m häck (83.8 cm) (1)
45.43
PB  Göteborg/UGöteborg/U2.7.04
Stav (1)
3.21
PB  Göteborg/UGöteborg/U3.7.04
4x100 m (1)
48.09
PB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S13.6.04
 Ärla IF
Jonas Länn-Lundin, Johan Eriksson
Tobias Ohlsson, Jesper Johansson
1000 m stafett (1)
DNF
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S12.6.04
 Ärla IF
Jonas Länn-Lundin, Johan Eriksson
Tobias Ohlsson, Jesper Johansson

2003

100 m häck (83.8 cm, 8.25 m) (1)
17.49
PB  SödertäljeSödertälje30.8.03+1.5
300 m häck (76.2 cm) (1)
47.83
PB  SödertäljeSödertälje31.8.03
Stav (1)
3.06
PB  EskilstunaEskilstuna3.9.03

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat111007.Eventname AS Eventeng, alltat111007.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat111007.Date),'.',MONTH(alltat111007.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat111007.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat111007 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat111007.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat111007.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat111007.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat111007.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat111007.Eventname AS Eventeng, alltat111007.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat111007.Date),'.',MONTH(alltat111007.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat111007.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat111007 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat111007.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat111007.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat111007.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat111007.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat111007.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat111007.Eventname AS Eventeng, alltat111007.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat111007.Date),'.',MONTH(alltat111007.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat111007.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat111007 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat111007.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat111007.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat111007.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat111007.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat111007.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Inne
7.46
Eskilstuna5.2.11
100 m
Ute
11.67
Ekerö26.5.12+1.7
200 m
Ute
22.86
Huddinge15.8.07+0.8
Inne
22.95
Eskilstuna4.2.12
400 m
Ute
48.00
Karlskrona15.8.09
Inne
48.95
Örebro19.2.12
800 m
Ute
1:49.38
Kessel-Lo, BEL19.8.17
Inne
1:50.76
Växjö26.2.17
1000 m
Ute
2:23.43
Göteborg/S5.9.15
1500 m
Ute
3:52.71
Stockholm/S7.8.18
300 m häck
Ute
39.64
Uddevalla25.8.07
400 m häck
Ute
53.67
Karlskrona16.8.09
Stav
Ute
3.82
Eskilstuna4.9.13
Inne
3.70
Eskilstuna21.3.11
Tresteg
Ute
12.17
Eskilstuna20.5.06+0.9
Inne
12.10
Eskilstuna27.2.13

Junior-ungdom
300 m häck (76.2 cm)
Ute
47.83
Södertälje31.8.03
300 m häck (83.8 cm)
Ute
41.62
Gävle11.9.05
400 m
48.00
1
22
JSMKarlskrona15.8.09
48.62
2
Eskilstuna13.6.09
48.72
7
SMMalmö/S3.8.09
48.88
6
Karlstad23.7.09
48.95i
2
ISMÖrebro19.2.12
49.00
3
h2
SMMalmö/S3.8.09
49.06i
1
Västerås19.1.14
49.18i
2
22
IJSMMalmö/A21.2.10
49.20
6
B
Stockholm/S6.8.10
49.22i
5
v2NatSteinkjer, NOR11.2.12
Visa/dölj alla resultat
49.28
2
22
h1
JSMKarlskrona14.8.09
49.32
5
B
Folksam GPSollentuna25.6.09
49.34i
2
Sätra1.2.14
49.36
7
SMGävle13.8.11
49.59
2
Sollentuna5.6.09
49.66i
1
Eskilstuna28.12.13
49.68
4
Sollentuna1.6.18
49.71i
2
22
IJSMGöteborg/FH8.3.09
49.81i
3
Sollentuna18.2.17
49.85
4
h2
SMStockholm/S24.8.12
49.90i
3
B
XL GalanStockholm/G23.2.12
50.06i
2
h1
ISMGöteborg/FH26.2.11
50.10i
2
h2
ISMSätra27.2.10
50.12i
1
22
h3
IJSMGöteborg/FH7.3.09
50.17i
2
22
h6
IJSMGöteborg/FH7.3.09
50.18
2
B
Sollentuna6.6.08
50.23
4
h2
SMGävle12.8.11
50.26
4
22
h2
JSMKarlstad13.8.10
50.28i
1
22
h1
IJSMMalmö/A20.2.10
50.29i
1
s2
ISMÖrebro18.2.12
50.29
5
B
Folksam GPSollentuna5.7.12
50.36
2
Eskilstuna24.5.15
50.47
1
Gävle22.7.07
50.53i
1
h4
ISMÖrebro18.2.12
50.81
4
h1
SMVästerås2.8.08
50.83
5
B
Sollentuna13.6.21
50.95i
3
22
h6
IJSMEskilstuna1.3.08
51.21i
2
22
h2
IJSMEskilstuna1.3.08
51.47
1
Gävle23.7.06
51.72
3
Stockholm/S20.8.19
52.88+i
7
Stockholm/G17.2.16
54.90
1
17
Nyköping27.8.05
10-bästasnitt: 48.883
800 m
1:49.38
6
Kessel-Lo, BEL19.8.17
1:50.20
1
SMCGöteborg/S13.8.16
1:50.29
7
B
Karlstad25.7.17
1:50.32
2
B
KBC-NachtHeusden, BEL16.7.16
1:50.35
5
SMSöderhamn9.8.15
1:50.45
6
B
Folksam GPKarlstad27.7.16
1:50.66
3
B
Göteborg/S18.8.18
1:50.76i
3
ISMVäxjö26.2.17
1:50.82i
4
v3NatUppsala11.2.18
1:51.03
10
B
BauhausStockholm/S16.6.16
Visa/dölj alla resultat
1:51.04
1
B
BauhausStockholm/S30.7.15
1:51.09
5
B
Folksam GPSollentuna26.6.14
1:51.11
3
B
Folksam GPSollentuna28.6.16
1:51.22
1
D
Karlstad25.7.18
1:51.25
1
Gävle15.7.17
1:51.34
4
SMSollentuna28.8.16
1:51.37i
5
B
GlobenStockholm/G17.2.16
1:51.47i
6
Göteborg/FH2.2.17
1:51.52
3
B
Folksam GPSollentuna25.6.15
1:51.67
2
Mölndal19.7.18
1:51.70
3
B
Folksam GPKarlstad22.7.15
1:51.70
7
Sollentuna28.6.18
1:51.75
4
Karlstad8.7.20
1:51.77
1
BauhausStockholm/S10.6.18
1:51.79
4
SMHelsingborg27.8.17
1:51.80i
3
Raka SpåretSätra4.2.17
1:51.83i
3
ISMGöteborg/FH23.2.14
1:51.83
4
Sollentuna28.6.20
1:51.91
7
SMEskilstuna26.8.18
1:52.16i
3
Sätra3.2.18
1:52.21
4
h3
SMUppsala15.8.20
1:52.34
3
h2
SMSöderhamn8.8.15
1:52.36i
7
ISMVäxjö23.2.20
1:52.38
10
B
Folksam GPKarlstad23.7.13
1:52.56i
4
ISMGävle18.2.18
1:52.72
6
C
KBCHeusden, BEL13.7.13
1:52.79
2
Västerås18.7.20
1:52.83
1
h1
SMEskilstuna25.8.18
1:52.86
9
B
Göteborg GPGöteborg/S14.6.14
1:53.30i
1
Sollentuna29.1.17
1:53.37i
4
Folksam GPSätra11.2.20
1:53.38
2
B
Folksam GPSollentuna29.6.17
1:53.62
5
B
Sollentuna10.8.20
1:53.64i
2
h2
ISMGävle17.2.18
1:53.72i
4
h1
ISMVäxjö22.2.20
1:54.07
3
h2
SMHelsingborg26.8.17
1:54.17
8
SMBorås1.9.13
1:54.20
2
h1
SMSollentuna27.8.16
1:54.26
1
Västerås3.8.19
1:54.32
4
h2
SMBorås31.8.13
1:54.33
2
h3
SMUmeå2.8.14
1:54.46i
5
ISMNorrköping17.2.13
1:54.80i
3
Raka SpåretSätra6.2.16
1:54.86
4
B
Folksam GPKarlstad16.7.14
1:54.90i
2
h3
ISMGöteborg/FH22.2.14
1:54.92
2
C
Göteborg/S9.6.09
1:55.19
6
h1
SMStockholm/S25.8.12
1:55.43i
4
h2
ISMNorrköping16.2.13
1:55.73
1
Sätra25.5.17
1:55.79i
4
h1
ISMNorrköping16.2.19
1:55.89i
1
Huddinge25.1.20
1:55.90i
6
ISMMalmö/A28.2.16
1:56.34i
1
h2
ISMMalmö/A27.2.16
1:56.44i
2
h2
ISMVäxjö25.2.17
1:58.04
1
Visby20.7.08
2:01.56
1
Göteborg/U9.7.06
2:08.47
9
SMUmeå3.8.14
10-bästasnitt: 1:50.426
400 m häck
53.67
2
22
JSMKarlskrona16.8.09
54.89
1
Enskede16.5.10
55.37
7
h1
SMGävle12.8.11
55.42
2
22
h1
JSMKarlskrona15.8.09
55.82
2
B
Göteborg/U27.6.08
56.27
3
B
Folksam GPSollentuna8.7.08
56.72
2
22
h1
JSMNorrtälje9.8.08
56.90
5
22
JSMNorrtälje10.8.08
57.31
4
Enskede20.5.12
58.82
1
22
Södertälje14.6.06
10-bästasnitt: 56.119
4x400 m
3:13.63
3
SMVäxjö3.6.11
3:15.16
3
SMNorrtälje30.5.10
3:16.24
3
SMSödertälje9.9.12
3:16.40
4
SMGöteborg/S27.5.18
3:17.53
4
SMGöteborg/S13.9.20
3:19.48
7
SMStockholm/S29.5.16
3:19.67
1
22
JSMNorrtälje29.5.10
3:22.83
3
h1
SMKil25.5.14
3:24.64
3
22
JSMKarlstad23.5.09
3:26.40
5
22
JSMGöteborg/S24.5.08
Visa/dölj alla resultat
3:38.37
5
19
h2
JSMHuddinge2.6.07
10-bästasnitt: 3:19.198

Total results in database: 186
By event:
60 m:2
100 m:1
200 m:10
400 m:42
800 m:73
1000 m:1
1500 m:6
3000 m:1
100 m häck (83.8 cm, 8.25 m):1
300 m häck (76.2 cm):1
300 m häck:2
300 m häck (83.8 cm):2
400 m häck:10
Stav:8
Tresteg:3
4x100 m:1
4x400 m:11
4x800 m:6
3x800 m:2
1000 m stafett:2
4 km terräng:1
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2008
7.47
 2h4
Eskilstuna
6.1
 
2011
7.46
3
Eskilstuna
5.2
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
11.67
2
Ekerö
26.5
 +1.7
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2007
22.86
1rC
Huddinge
15.8
 +0.8
2008
23.52
 6
Huddinge/J
20.8
 0.0
2009
23.02
 7
Sollentuna
25.6
 0.0
2010
22.86
 3rC
Karlstad
15.7
 +0.5
22.47w
 2h1
Västerås
31.7
 +5.5
2011
22.88
 4rE
Karlstad
2.8
 +1.3
2012
22.98
 4rC
Karlstad
19.7
-0.6
22.83w
 2h3
Västerås
4.8
 +4.2
Inne Visa/dölj alla resultat
2012
22.95
2
Eskilstuna
4.2
 
2014
23.04
 1
Eskilstuna
21.12
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2005
54.90
 1-17
Nyköping
27.8
 
2006
51.47
 1
Gävle
23.7
 
2007
50.47
 1
Gävle
22.7
 
2008
50.18
 2rB
Sollentuna
6.6
 
50.81
4h1
Västerås
2.8
 
2009
48.00
1-22
Karlskrona
15.8
 
48.62
2
Eskilstuna
13.6
 
48.72
7
Malmö/S
3.8
 
48.88
6
Karlstad
23.7
 
49.00
3h2
Malmö/S
3.8
 
49.28
2h1-22
Karlskrona
14.8
 
49.32
5rB
Sollentuna
25.6
 
49.59
2
Sollentuna
5.6
 
2010
49.20
 6rB
Stockholm/S
6.8
 
50.26
4h2-22
Karlstad
13.8
 
2011
49.36
 7
Gävle
13.8
 
50.23
4h2
Gävle
12.8
 
2012
49.85
 4h2
Stockholm/S
24.8
 
50.29
5rB
Sollentuna
5.7
 
2015
50.36
 2
Eskilstuna
24.5
 
2018
49.68
 4
Sollentuna
1.6
 
2019
51.72
 3
Stockholm/S
20.8
 
2021
50.83
 5rB
Sollentuna
13.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2008
50.95
 3h6-22
Eskilstuna
1.3
 
51.21
2h2-22
Eskilstuna
1.3
 
2009
49.71
 2-22
Göteborg/FH
8.3
 
50.12
1h3-22
Göteborg/FH
7.3
 
50.17
2h6-22
Göteborg/FH
7.3
 
2010
49.18
 2-22
Malmö/A
21.2
 
50.10
2h2
Sätra
27.2
 
50.28
1h1-22
Malmö/A
20.2
 
2011
50.06
 2 h1
Göteborg/FH
26.2
 
2012
48.95
2
Örebro
19.2
 
49.22
5
Steinkjer, NOR
11.2
 
49.90
3rB
Stockholm/G
23.2
 
50.29
1 s2
Örebro
18.2
 
50.53
1 h4
Örebro
18.2
 
2014
49.06
 1
Västerås
19.1
 
49.34
2
Sätra
1.2
 
49.66
1
Eskilstuna
28.12
 
2016
52.88+
 7
Stockholm/G
17.2
 
2017
49.81
 3
Sollentuna
18.2
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2006
2:01.56
 1D-19
Göteborg/U
9.7
 
2008
1:58.04
 1
Visby
20.7
 
2009
1:54.92
 2rC
Göteborg/S
9.6
 
2012
1:55.19
 6h1
Stockholm/S
25.8
 
2013
1:52.38
 10rB
Karlstad
23.7
 
1:52.72
6rC
Heusden, BEL
13.7
 
1:54.17
8
Borås
1.9
 
1:54.32
4 h2
Borås
31.8
 
2014
1:51.09
 5rB
Sollentuna
26.6
 
1:52.86
9rB
Göteborg/S
14.6
 
1:54.33
2 h3
Umeå
2.8
 
1:54.86
4rB
Karlstad
16.7
 
2:08.47
9
Umeå
3.8
 
2015
1:50.35
 5
Söderhamn
9.8
 
1:51.04
1rB
Stockholm/S
30.7
 
1:51.52
3rB
Sollentuna
25.6
 
1:51.70
3rB
Karlstad
22.7
 
1:52.34
3 h2
Söderhamn
8.8
 
2016
1:50.20
 1
Göteborg/S
13.8
 
1:50.32
2rB
Heusden, BEL
16.7
 
1:50.45
6rB
Karlstad
27.7
 
1:51.03
10rB
Stockholm/S
16.6
 
1:51.11
3rB
Sollentuna
28.6
 
1:51.34
4
Sollentuna
28.8
 
1:54.20
2h1
Sollentuna
27.8
 
2017
1:49.38
6
Kessel-Lo, BEL
19.8
 
1:50.29
7rB
Karlstad
25.7
 
1:51.25
1
Gävle
15.7
 
1:51.79
4
Helsingborg
27.8
 
1:53.38
2rB
Sollentuna
29.6
 
1:54.07
3h2
Helsingborg
26.8
 
1:55.73
1
Sätra
25.5
 
2018
1:50.66
 3rB
Göteborg/S
18.8
 
1:51.22
1rD
Karlstad
25.7
 
1:51.67
2
Mölndal
19.7
 
1:51.70
7
Sollentuna
28.6
 
1:51.77
1
Stockholm/S
10.6
 
1:51.91
7
Eskilstuna
26.8
 
1:52.83
1h1
Eskilstuna
25.8
 
2019
1:54.26
 1
Västerås
3.8
 
2020
1:51.75
 4
Karlstad
8.7
 
1:51.83
4
Sollentuna
28.6
 
1:52.21
4h3
Uppsala
15.8
 
1:52.79
2
Västerås
18.7
 
1:53.62
5rB
Sollentuna
10.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2013
1:54.46
 5
Norrköping
17.2
 
1:55.43
4 h2
Norrköping
16.2
 
2014
1:51.83
 3
Göteborg/FH
23.2
 
1:54.90
2h3
Göteborg/FH
22.2
 
2016
1:51.37
 5rB
Stockholm/G
17.2
 
1:54.80
3
Sätra
6.2
 
1:55.90
6
Malmö/A
28.2
 
1:56.34
1h2
Malmö/A
27.2
 
2017
1:50.76
3
Växjö
26.2
 
1:51.47
6
Göteborg/FH
2.2
 
1:51.80
3
Sätra
4.2
 
1:53.30
1
Sollentuna
29.1
 
1:56.44
2h2
Växjö
25.2
 
2018
1:50.82
 4
Uppsala
11.2
 
1:52.16
3
Sätra
3.2
 
1:52.56
4
Gävle
18.2
 
1:53.64
2h2
Gävle
17.2
 
2019
1:55.79
 4h1
Norrköping
16.2
 
2020
1:52.36
 7
Växjö
23.2
 
1:53.37
4
Sätra
11.2
 
1:53.72
4h1
Växjö
22.2
 
1:55.89
1
Huddinge
25.1
 
1000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
2:23.43
10
Göteborg/S
5.9
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
3:54.32
 10
Huddinge
8.8
 
2018
3:52.71
3
Stockholm/S
7.8
 
300 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2007
39.64
5-19
Uddevalla
25.8
 
39.66
3h2-19
Uddevalla
25.8
 
400 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2006
58.82
 1-22
Södertälje
14.6
 
2008
55.82
 2rB
Göteborg/U
27.6
 
56.27
3rB
Sollentuna
8.7
 
56.72
2h1-22
Norrtälje
9.8
 
56.90
5-22
Norrtälje
10.8
 
2009
53.67
2-22
Karlskrona
16.8
 
55.42
2h1-22
Karlskrona
15.8
 
2010
54.89
 1
Enskede
16.5
 
2011
55.37
 7h1
Gävle
12.8
 
2012
57.31
 4
Enskede
20.5
 
Stav
Ute Visa/dölj alla resultat
2003
3.06
 1-15
Eskilstuna
3.9
 
2004
3.21
 1-17
Göteborg/U
3.7
 
2012
3.60
 4
Enskede
20.5
 
2013
3.82
1
Eskilstuna
4.9
 
2014
3.60
 2
Uppsala/K
29.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2005
3.06
 2-17
Eskilstuna
2.4
 
2006
3.47
 2
Eskilstuna
7.4
 
2011
3.70
1
Eskilstuna
21.3
 
Tresteg
Ute Visa/dölj alla resultat
2006
12.17
1
Eskilstuna
20.5
 +0.9
2015
11.49
 5
Eskilstuna
24.5
 +1.6
Inne Visa/dölj alla resultat
2013
12.10
2
Eskilstuna
27.2
 

Junior-ungdom
300 m häck (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2003
47.83
3-15
Södertälje
31.8
 
300 m häck (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2004
45.43
 4rC
Göteborg/U
2.7
 
2005
41.62
6-17
Gävle
11.9
 
Ute
400 m
SM 2008
4
h1
50.81
SM 2009 7
48.72
3
h2
49.00
SM 2011 7
49.36
4
h2
50.23
SM 2012
4
h2
49.85
800 m
SM 2012
6
h1
1:55.19
SM 2013 8
1:54.17
4
h2
1:54.32
SM 2014 9
2:08.47
2
h3
1:54.33
SM 2015 5
1:50.35
3
h2
1:52.34
SM 2016 4
1:51.34
2
h1
1:54.20
SM 2017 4
1:51.79
3
h2
1:54.07
SM 2018 7
1:51.91
1
h1
1:52.83
SM 2020
4
h3
1:52.21
400 m häck
SM 2011
7
h1
55.37
4x400 m
SM 2010 3
3:15.16
SM 2011 3
3:13.63
SM 2012 3
3:16.24
SM 2014
3
h1
3:22.83
SM 2016 7
3:19.48
SM 2018 4
3:16.40
SM 2020 4
3:17.53
4x800 m
SM 2011 6
7:46.17
SM 2013 5
7:44.28
SM 2014 3
7:36.61
SM 2015 4
7:38.79
SM 2016 2
7:27.65
SM 2017 4
7:47.73
4 km terräng
SM 2018 42
13:15
Inne
400 m
ISM 2010
2
h2
50.10
ISM 2011
2
h1
50.06
ISM 2012 2
48.95
1
s2
50.29
1
h4
50.53
800 m
ISM 2013 5
1:54.46
4
h2
1:55.43
ISM 2014 3
1:51.83
2
h3
1:54.90
ISM 2016 6
1:55.90
1
h2
1:56.34
ISM 2017 3
1:50.76
2
h2
1:56.44
ISM 2018 4
1:52.56
2
h2
1:53.64
ISM 2019
4
h1
1:55.79
ISM 2020 7
1:52.36
4
h1
1:53.72

Junior-ungdom
Ute
400 m
JSM 2009 1
22
48.00
2
22
h1
49.28
JSM 2010
4
22
h2
50.26
300 m häck
JSM 2007 5
19
39.64
3
19
h2
39.66
400 m häck
JSM 2008 5
22
56.90
2
22
h1
56.72
JSM 2009 2
22
53.67
2
22
h1
55.42
4x100 m
USM 2004 4
17
48.09
1000 m stafett
USM 2004
17
h2
DNF
USM 2005
6
17
h2
2:18.02
4x400 m
JSM 2007
5
19
h2
3:38.37
JSM 2008 5
22
3:26.40
JSM 2009 3
22
3:24.64
JSM 2010 1
22
3:19.67
3x800 m
JSM 2008 4
22
6:04.14
JSM 2009 1
22
5:52.33
Inne
400 m
IJSM 2008
3
22
h6
50.95
2
22
h2
51.21
IJSM 2009 2
22
49.71
2
22
h6
50.17
1
22
h3
50.12
IJSM 2010 2
22
49.18
1
22
h1
50.28