Marvin Tay

Född: 31 december 1990

Ålder: 30 år 296 dagar

Förening:
 Spårvägens FK
 8.1.2011–

Tidigare förening(ar):
Malmö AI –7.1.2011

  •  1 SM‐silver, 2 SM‐brons
  •  2 ISM‐silver, 1 ISM‐brons

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

110 m häck (4)
14.63
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.21+0.7
14.57
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.21+0.8
14.60
  EskilstunaEskilstuna15.7.210.0
14.89
  Malmö/SMalmö/S14.8.21-0.8

2020

60 m häck (4)
8.10i
SB  UppsalaUppsala9.2.20
8.11i
  UppsalaUppsala9.2.20
8.06i
SB  ISMVäxjöISM, Växjö23.2.20
8.01i
SB  (7)ISMVäxjöISM, Växjö23.2.20
110 m häck (4)
14.47
SB  Lag-SMGöteborg/SLag-SM, Göteborg/S6.8.20-0.4
14.20
SB  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20+1.7
DNF
  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20-1.8
14.72
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN5.9.20+0.5
4x100 m (1)
42.09
SB  Lag-SMGöteborg/SLag-SM, Göteborg/S6.8.20
 Spårvägens FK
André Drummond, William Gardell
Marvin Tay, Kristian Efremov

2019

60 m häck (4)
8.09i
SB  SätraSätra10.2.19
8.17i
  SätraSätra10.2.19
8.04i
SB  ISMNorrköpingISM, Norrköping17.2.19
7.98i
SB  (6)ISMNorrköpingISM, Norrköping17.2.19
110 m häck (6)
14.31w
  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg26.6.19+3.1
14.78
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19-0.3
14.56
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19-1.1
14.75
  KarlstadKarlstad3.7.19+0.4
14.41
SB  (11)SMKarlstadSM, Karlstad31.8.19-1.2
14.53
  SMKarlstadSM, Karlstad31.8.19-2.3
4x100 m (2)
42.02
PB  Lag-SMMalmö/SLag-SM, Malmö/S26.6.19
 Mixed team
Marvin Tay, Trausti Stefánsson
Erik Thorstensson, William Gardell
42.02
SB  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg26.6.19
 Spårvägens FK
Marvin Tay, Trausti Stefánsson
Erik Thorstensson, William Gardell

2018

100 m (2)
11.04
PB  Stockholm/SStockholm/S18.7.18-0.4
10.94
PB  Stockholm/SStockholm/S18.7.18-0.5
60 m häck (4)
8.13i
SB  Malmö/AMalmö/A28.1.18
7.98i
SB  (4)Malmö/AMalmö/A28.1.18
DNFi
  SätraSätra3.2.18
8.13i
  SätraSätra3.2.18
110 m häck (6)
14.53
SB  Huddinge/JHuddinge/J17.6.18+1.2
14.56
  Nivelles, BELNivelles, BEL23.6.18-0.3
14.57
  København, DENKøbenhavn, DEN26.6.18+0.3
14.04w
  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg6.7.18+3.0
14.32
SB  (7)SMEskilstunaSM, Eskilstuna25.8.18+1.4
14.27w
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna25.8.18+2.2
4x100 m (1)
41.57
SB  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg6.7.18
 Spårvägens FK
Erik Thorstensson, Marvin Tay
Fritz Ekane, Dennis Leal

2017

100 m (2)
10.81w
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.17+4.6
10.89w
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.17+3.1
60 m häck (2)
8.04i
SB  ISMVäxjöISM, Växjö26.2.17
8.00i
SB  (4)ISMVäxjöISM, Växjö26.2.17
110 m häck (6)
14.10
SB  Lag-SMBoråsLag-SM, Borås7.7.17+0.6
14.37
  SavoGLapinlahti, FINSavoG, Lapinlahti, FIN16.7.17+0.2
14.31
  SavoGLapinlahti, FINSavoG, Lapinlahti, FIN16.7.17-1.6
14.59
  SundsvallSundsvall30.7.17+1.0
14.30
  SMHelsingborgSM, Helsingborg26.8.17-0.3
14.86
  SMHelsingborgSM, Helsingborg26.8.17-1.5

2016

60 m häck (9)
8.06i
SB  VäxjöVäxjö24.1.16
8.02i
SB  VäxjöVäxjö24.1.16
7.99i
SB  PallasspMalmö/APallassp, Malmö/A31.1.16
7.94i
SB  PallasspMalmö/APallassp, Malmö/A31.1.16
8.16i
  Florø, NORFlorø, NOR6.2.16
8.23i
  Florø, NORFlorø, NOR6.2.16
8.03i
  v3NatVäxjöv3Nat, Växjö13.2.16
7.91i
SB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A28.2.16
7.94i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A28.2.16
110 m häck (8)
14.67
SB  Hamar, NORHamar, NOR18.5.16-1.2
14.61
SB  Genève, SUIGenève, SUI11.6.16-0.7
14.29
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U3.7.16-2.4
14.18
SB  (4)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U3.7.16-1.3
14.59
  Lag-SMNorrköpingLag-SM, Norrköping13.7.16
14.25
  SMSollentunaSM, Sollentuna27.8.16+1.0
15.21
  SMSollentunaSM, Sollentuna27.8.16-1.1
14.20
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN3.9.160.0
4x100 m (1)
41.93
  Lag-SMNorrköpingLag-SM, Norrköping13.7.16
 Spårvägens FK
Carl Armfelt, Nil de Oliveira
Marvin Tay, Hamza Volume Kamara

2015

60 m häck (3)
8.17i
SB  SätraSätra15.2.15
8.16i
SB  SätraSätra15.2.15
8.00i
SB  ISMSätraISM, Sätra22.2.15
110 m häck (6)
16.08
SB  Lag-SMSundsvallLag-SM, Sundsvall1.7.15-0.5
14.45
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U5.7.15-0.1
14.63
  SMSöderhamnSM, Söderhamn8.8.15-3.2
14.21
SB  SMSöderhamnSM, Söderhamn8.8.15+1.9
14.20
SB  (5)Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S14.8.150.0
14.21
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S14.8.15+0.5

2014

60 m häck (10)
8.00i
SB  BWGVäxjöBWG, Växjö19.1.14
7.84i
=PB  PallasspMalmö/APallassp, Malmö/A26.1.14
7.84i
PB  PallasspMalmö/APallassp, Malmö/A26.1.14
7.93i
  Raka SpåretSätraRaka Spåret, Sätra1.2.14
8.50i
  XL GalanStockholm/GXL Galan, Stockholm/G6.2.14
8.01i
  v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN8.2.14
8.10i
  RödBlåGöteborg/FHRödBlå, Göteborg/FH15.2.14
7.86i
  RödBlåGöteborg/FHRödBlå, Göteborg/FH15.2.14
7.82i
PB  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH23.2.14
7.82i
=PB  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH23.2.14
110 m häck (15)
14.12
SB  SkaraSkara6.6.14+0.9
14.17
  SkaraSkara6.6.14+2.0
14.20
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S13.6.14+1.0
13.92w
  Göteborg GPGöteborg/SGöteborg GP, Göteborg/S14.6.14+2.8
14.04
SB  (4)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.14-0.3
14.49
  Lag-SMBoråsLag-SM, Borås5.7.14
14.33
  ArenaGHilversum, NEDArenaG, Hilversum, NED13.7.14-2.4
14.02w
  FGPKarlstadFGP, Karlstad16.7.14+2.1
13.94w
  WindSprintSundsvallWindSprint, Sundsvall20.7.14+2.2
14.07
  WindSprintSundsvallWindSprint, Sundsvall20.7.14+0.4
14.10
  København, DENKøbenhavn, DEN27.7.140.0
14.07
  SMUmeåSM, Umeå2.8.14+1.8
DNF
  SMUmeåSM, Umeå2.8.14+1.3
13.94w
  Folksam GPUppsalaFolksam GP, Uppsala23.8.14+2.8
14.31
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN31.8.14+0.9

2013

60 m häck (1)
8.11i
SB  (9)SätraSätra27.1.13
110 m häck (7)
14.29
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.13+1.2
14.38
  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad6.7.13
14.08
PB  MölndalMölndal3.8.13-0.2
14.35
  DN GalanStockholm/SDN Galan, Stockholm/S22.8.13-2.0
14.00
PB  SMBoråsSM, Borås31.8.13+2.0
14.14
  SMBoråsSM, Borås31.8.13+0.4
14.13
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S8.9.13+1.8

2012

60 m häck (10)
8.19i
SB  SätraSätra29.1.12
8.26i
SB  SätraSätra29.1.12
8.12i
SB  Raka spåretSätraRaka spåret, Sätra5.2.12
8.03i
SB  Raka spåretSätraRaka spåret, Sätra5.2.12
8.25i
  v2NatSteinkjer, NORv2Nat, Steinkjer, NOR11.2.12
7.99i
PB  ISMÖrebroISM, Örebro19.2.12
7.95i
PB  ISMÖrebroISM, Örebro19.2.12
7.97i
  XL GalanStockholm/GXL Galan, Stockholm/G23.2.12
7.90i
PB  IJSMBollnäsIJSM, Bollnäs25.2.12
7.94i
  IJSMBollnäsIJSM, Bollnäs25.2.12
110 m häck (7)
14.07w
  Folksam GPUppsalaFolksam GP, Uppsala28.7.12+3.0
14.28
SB  Folksam GPMölndalFolksam GP, Mölndal4.8.12+0.3
14.43
  Stockholm/SStockholm/S7.8.12+1.0
14.53
  JSMSollentunaJSM, Sollentuna11.8.12-2.8
14.38
  SMStockholm/SSM, Stockholm/S26.8.12-0.3
14.15
PB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S26.8.12-0.5
14.21
  vFINGöteborg/UvFIN, Göteborg/U2.9.12-0.4
4x100 m (2)
41.13
SB  SMSödertäljeSM, Södertälje8.9.12
 Spårvägens FK
André Drummond, Marvin Tay
Mattias Sunneborn, Nil de Oliveira
40.65
PB  SMSödertäljeSM, Södertälje8.9.12
 Spårvägens FK
André Drummond, Marvin Tay
Mattias Sunneborn, Nil de Oliveira

2011

60 m (1)
7.14i
SB  Malmö/AMalmö/A22.1.11
200 m (1)
22.30i
SB  (4)SätraSätra13.2.11
60 m häck (3)
8.15i
SB  IJSMSätraIJSM, Sätra19.2.11
8.00i
PB  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH27.2.11
8.06i
  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH27.2.11
110 m häck (11)
14.35
PB  SollentunaSollentuna20.5.11+1.3
14.62
  Stockholm/SStockholm/S7.6.11+0.8
14.39
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S11.6.11+0.7
14.27
PB  Lag-SMSollentunaLag-SM, Sollentuna22.6.11+1.7
14.34
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.11-0.3
14.48
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.11+0.8
14.28
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.11-0.3
14.42
  SMGävleSM, Gävle14.8.11-0.8
14.30
  SMGävleSM, Gävle14.8.11+1.4
14.30
  JSMVellingeJSM, Vellinge28.8.11
14.37
  Folksam GPMölndalFolksam GP, Mölndal3.9.11-0.1

2010

60 m (1)
7.08i
PB  Malmö/AMalmö/A16.1.10
100 m (2)
11.15
PB  HässleholmHässleholm31.7.10+0.9
11.11w
  Malmö/SMalmö/S3.8.10+2.2
200 m (1)
22.49i
SB  (8)Malmö/AMalmö/A17.1.10
60 m häck (3)
8.14i
PB  IJSMMalmö/AIJSM, Malmö/A20.2.10
8.13i
PB  ISMSätraISM, Sätra28.2.10
8.17i
  ISMSätraISM, Sätra28.2.10
110 m häck (4)
14.58w
  HässleholmHässleholm31.7.10+2.3
14.44w
  Malmö/SMalmö/S3.8.10+3.2
14.59
PB  SMFalunSM, Falun22.8.10-2.1
14.77
  SMFalunSM, Falun22.8.10-0.7
10 km terräng (1)
32:07
  WarandecrossTilburg, NEDWarandecross, Tilburg, NED28.11.10

2009

60 m (1)
7.09i
PB  Malmö/AMalmö/A31.1.09
200 m (4)
22.22i
PB  (4)Malmö/AMalmö/A25.1.09
22.73i
  NC-jBollnäsNC-j, Bollnäs28.2.09
23.02i
  NC-jBollnäsNC-j, Bollnäs1.3.09
22.73
SB  Malmö/HeMalmö/He17.6.09+1.0
400 m (3)
50.81i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH7.3.09
50.05i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH7.3.09
DNFi
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH8.3.09
60 m häck (1)
8.46i
PB  (16)Malmö/AMalmö/A25.1.09
60 m häck (99.1 cm) (2)
8.26i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH7.3.09
8.23i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH7.3.09
110 m häck (99.1 cm) (6)
14.42
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.09+0.7
14.17
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.09+0.9
DNF
  JEM19Novi Sad, SRBJEM19, Novi Sad, SRB24.7.09+1.4
14.52w
  CoAGKøbenhavn, DENCoAG, København, DEN6.8.09+2.9
13.94w
  JSMKarlskronaJSM, Karlskrona16.8.09+4.1
14.17
=PB  NordicCVaasa, FINNordicC, Vaasa, FIN23.8.09+0.7
110 m häck (2)
14.63
PB  SMMalmö/SSM, Malmö/S3.8.09+1.6
15.19
  SMMalmö/SSM, Malmö/S3.8.09+0.4
4x100 m (2)
42.53
  JSMKarlstadJSM, Karlstad24.5.09
 Malmö AI
Vuk Djekic, Dennis Karanda
Petter Olson, Marvin Tay
42.59
  JSMKarlstadJSM, Karlstad24.5.09
 Malmö AI
Vuk Djekic, Dennis Karanda
Petter Olson, Marvin Tay
4x400 m (1)
3:20.09
SB  JSMKarlstadJSM, Karlstad23.5.09
 Malmö AI
Petter Olson, Viktor Ekelund
Marvin Tay, Dennis Karanda

2008

60 m (1)
7.20i
PB  Malmö/AMalmö/A26.1.08
100 m (1)
11.36
PB  HässleholmHässleholm27.7.08-1.1
200 m (2)
22.22w
  TrelleborgTrelleborg8.6.08+3.1
22.32
PB  Göteborg/UGöteborg/U29.6.08-1.5
60 m häck (1)
8.62i
PB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A24.2.08
60 m häck (99.1 cm) (1)
8.38i
PB  IJSMEskilstunaIJSM, Eskilstuna1.3.08
110 m häck (99.1 cm) (1)
14.66
PB  JSMNorrtäljeJSM, Norrtälje9.8.080.0
300 m häck (2)
39.19
PB  JSMNorrtäljeJSM, Norrtälje9.8.08
38.96
PB  JSMNorrtäljeJSM, Norrtälje10.8.08
400 m häck (1)
58.26
PB  Fana, NORFana, NOR16.8.08
4x100 m (1)
41.96
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S25.5.08
 Malmö AI
Marvin Tay, Per Strandquist
Jens Löfgren, Emil Zail

2007

60 m (1)
7.45i
PB  Malmö/AMalmö/A3.12.06
200 m (1)
23.57
PB  Hässleholm/ÖHässleholm/Ö28.7.07-2.3
110 m häck (91.4 cm, 8.9 m) (2)
15.14
PB  USMUddevallaUSM, Uddevalla25.8.07+0.6
16.87
  USMUddevallaUSM, Uddevalla25.8.07-0.7
4x100 m (1)
DQ
  USMHuddingeUSM, Huddinge3.6.07
 Malmö AI
Philip Hall, Nuhi Amerllahi
Jonatan Radmann, Marvin Tay
1000 m stafett (2)
2:04.29
SB  USMHuddingeUSM, Huddinge2.6.07
 Malmö AI
Philip Hall, Jonatan Radmann
Nuhi Amerllahi, Marvin Tay
2:03.72
SB  USMHuddingeUSM, Huddinge2.6.07
 Malmö AI
Jonatan Radmann, Marvin Tay
Philip Hall, Nuhi Amerllahi

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat103591.Eventname AS Eventeng, alltat103591.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat103591.Date),'.',MONTH(alltat103591.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat103591.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat103591 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat103591.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat103591.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat103591.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat103591.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat103591.Eventname AS Eventeng, alltat103591.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat103591.Date),'.',MONTH(alltat103591.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat103591.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat103591 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat103591.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat103591.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat103591.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat103591.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat103591.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat103591.Eventname AS Eventeng, alltat103591.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat103591.Date),'.',MONTH(alltat103591.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat103591.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat103591 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat103591.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat103591.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat103591.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat103591.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat103591.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Inne
7.08
Malmö/A16.1.10
100 m
Ute
10.94
Stockholm/S18.7.18-0.5
200 m
Ute
22.32
Göteborg/U29.6.08-1.5
Inne
22.22
Malmö/A25.1.09
400 m
Inne
50.05
Göteborg/FH7.3.09
60 m häck
Inne
7.82
Göteborg/FH23.2.14
110 m häck
Ute
14.00
Borås31.8.13+2.022
300 m häck
Ute
38.96
Norrtälje10.8.08
400 m häck
Ute
58.26
Fana, NOR16.8.08

Junior-ungdom
110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)
Ute
15.14
Uddevalla25.8.07+0.6
60 m häck (99.1 cm)
Inne
8.23
Göteborg/FH7.3.09
110 m häck (99.1 cm)
Ute
14.17
Göteborg/U28.6.09+0.9
60 m häck
7.82i
2
h3
ISMGöteborg/FH23.2.14
7.82i
1
h1
ISMGöteborg/FH23.2.14
7.84i
2
h2
PallasspMalmö/A26.1.14
7.84i
2
h2
PallasspMalmö/A26.1.14
7.86i
2
RödBlåGöteborg/FH15.2.14
7.90i
1
22
h1
IJSMBollnäs25.2.12
7.91i
1
h1
ISMMalmö/A28.2.16
7.93i
1
Raka SpåretSätra1.2.14
7.94i
1
22
IJSMBollnäs25.2.12
7.94i
2
PallasspMalmö/A31.1.16
Visa/dölj alla resultat
7.94i
4
ISMMalmö/A28.2.16
7.95i
2
ISMÖrebro19.2.12
7.97i
3
B
XL GalanStockholm/G23.2.12
7.98i
2
Malmö/A28.1.18
7.98i
6
ISMNorrköping17.2.19
7.99i
2
h1
ISMÖrebro19.2.12
7.99i
2
h1
PallasspMalmö/A31.1.16
8.00i
2
h2
ISMGöteborg/FH27.2.11
8.00i
2
BWGVäxjö19.1.14
8.00i
3
ISMSätra22.2.15
8.00i
4
ISMVäxjö26.2.17
8.01i
4
v3NatTampere, FIN8.2.14
8.01i
6
ISMVäxjö23.2.20
8.02i
2
Växjö24.1.16
8.03i
2
Raka spåretSätra5.2.12
8.03i
4
v3NatVäxjö13.2.16
8.04i
3
h2
ISMVäxjö26.2.17
8.04i
4
h2
ISMNorrköping17.2.19
8.06i
2
ISMGöteborg/FH27.2.11
8.06i
2
B
Växjö24.1.16
8.06i
2
h2
ISMVäxjö23.2.20
8.09i
1
r2
Sätra10.2.19
8.10i
3
B
RödBlåGöteborg/FH15.2.14
8.10i
1
B
Uppsala9.2.20
8.11i
1
Sätra27.1.13
8.11i
1
Uppsala9.2.20
8.12i
2
h2
Raka spåretSätra5.2.12
8.13i
2
h2
ISMSätra28.2.10
8.13i
1
h1
Malmö/A28.1.18
8.13i
2
Sätra3.2.18
8.14i
3
22
IJSMMalmö/A20.2.10
8.15i
1
22
IJSMSätra19.2.11
8.16i
1
r2
Sätra15.2.15
8.16i
5
r1
Florø, NOR6.2.16
8.17i
4
ISMSätra28.2.10
8.17i
1
r1
Sätra15.2.15
8.17i
1
Sätra10.2.19
8.19i
1
Sätra29.1.12
8.23i
5
r2
Florø, NOR6.2.16
8.25i
6
v2NatSteinkjer, NOR11.2.12
8.26i
1
Sätra29.1.12
8.46i
3
h1
Malmö/A25.1.09
8.50i
5
B
XL GalanStockholm/G6.2.14
8.62i
5
h2
ISMMalmö/A24.2.08
10-bästasnitt: 7.88
110 m häck
14.00
2
h2
SMBorås31.8.13+2.0
14.04
3
VUSGöteborg/U29.6.14-0.3
14.07
3
r2
WindSprintSundsvall20.7.14+0.4
14.07
2
h2
SMUmeå2.8.14+1.8
14.08
2
Mölndal3.8.13-0.2
14.10
2
København, DEN27.7.140.0
14.10
1
Lag-SMBorås7.7.17+0.6
14.12
1
r1
Skara6.6.14+0.9
14.13
3
vFINStockholm/S8.9.13+1.8
14.14
3
SMBorås31.8.13+0.4
Visa/dölj alla resultat
14.15
2
SMStockholm/S26.8.12-0.5
14.17
1
r2
Skara6.6.14+2.0
14.18
1
VUSGöteborg/U3.7.16-1.3
14.20
5
B
Folksam GPGöteborg/S13.6.14+1.0
14.20
4
h2
Folksam GPGöteborg/S14.8.150.0
14.20
3
vFINTampere, FIN3.9.160.0
14.20
2
h1
SMUppsala15.8.20+1.7
14.21
3
vFINGöteborg/U2.9.12-0.4
14.21
5
SMSöderhamn8.8.15+1.9
14.21
6
Folksam GPGöteborg/S14.8.15+0.5
14.25
1
h2
SMSollentuna27.8.16+1.0
14.27
1
teamNCSollentuna22.6.11+1.7
14.28
2
VUSGöteborg/U10.7.11-0.3
14.28
3
Folksam GPMölndal4.8.12+0.3
14.29
2
VUSGöteborg/U30.6.13+1.2
14.29
1
h2
VUSGöteborg/U3.7.16-2.4
14.30
3
SMGävle14.8.11+1.4
14.30
3
22
JSMVellinge28.8.11
14.30
2
h1
SMHelsingborg26.8.17-0.3
14.31
5
vFINHelsinki, FIN31.8.14+0.9
14.31
3
r2
SavoGLapinlahti, FIN16.7.17-1.6
14.32
2
h2
SMEskilstuna25.8.18+1.4
14.33
2
ArenaGHilversum, NED13.7.14-2.4
14.34
6
Folksam GPSollentuna28.6.11-0.3
14.35
1
Sollentuna20.5.11+1.3
14.35
2
B
DN GalanStockholm/S22.8.13-2.0
14.37
4
Folksam GPMölndal3.9.11-0.1
14.37
4
r1
SavoGLapinlahti, FIN16.7.17+0.2
14.38
1
h1
SMStockholm/S26.8.12-0.3
14.38
1
teamNCHalmstad6.7.13
14.39
1
B
Folksam GPGöteborg/S11.6.11+0.7
14.41
4
h2
SMKarlstad31.8.19-1.2
14.42
1
h1
SMGävle14.8.11-0.8
14.43
1
Stockholm/S7.8.12+1.0
14.45
2
h2
VUSGöteborg/U5.7.15-0.1
14.47
1
Club ChGöteborg/S6.8.20-0.4
14.48
1
h1
VUSGöteborg/U10.7.11+0.8
14.49
1
teamNCBorås5.7.14
14.53
2
22
JSMSollentuna11.8.12-2.8
14.53
1
Huddinge/J17.6.18+1.2
14.53
6
SMKarlstad31.8.19-2.3
14.56
5
Nivelles, BEL23.6.18-0.3
14.56
3
VUSGöteborg/U30.6.19-1.1
14.57
8
København, DEN26.6.18+0.3
14.57
3
VUSGöteborg/U10.7.21+0.8
14.59
2
h1
SMFalun22.8.10-2.1
14.59
1
teamNCNorrköping13.7.16
14.59
4
Sundsvall30.7.17+1.0
14.60
1
Eskilstuna15.7.210.0
14.61
2
h4
Genève, SUI11.6.16-0.7
14.62
3
Stockholm/S7.6.11+0.8
14.63
3
h2
SMMalmö/S3.8.09+1.6
14.63
2
h1
SMSöderhamn8.8.15-3.2
14.63
2
h2
VUSGöteborg/U10.7.21+0.7
14.67
3
Hamar, NOR18.5.16-1.2
14.72
6
vFINTampere, FIN5.9.20+0.5
14.75
5
Karlstad3.7.19+0.4
14.77
5
SMFalun22.8.10-0.7
14.78
2
h1
VUSGöteborg/U30.6.19-0.3
14.86
6
SMHelsingborg26.8.17-1.5
14.89
3
Malmö/S14.8.21-0.8
15.19
6
SMMalmö/S3.8.09+0.4
15.21
7
SMSollentuna27.8.16-1.1
16.08
4
teamNCSundsvall1.7.15-0.5
10-bästasnitt: 14.085
4x100 m
40.65
1
SMSödertälje8.9.12
41.13
1
h2
SMSödertälje8.9.12
41.57
2
Lag-SMHelsingborg6.7.18
41.93
3
Lag-SMNorrköping13.7.16
41.96
1
22
JSMGöteborg/S25.5.08
42.02
4
Team ChMalmö/S26.6.19
42.02
4
Lag-SMHelsingborg26.6.19
42.09
5
Club ChGöteborg/S6.8.20
42.53
1
22
h1
JSMKarlstad24.5.09
42.59
2
22
JSMKarlstad24.5.09
10-bästasnitt: 41.849

Total results in database: 195
By event:
60 m:5
100 m:7
200 m:9
400 m:3
110 m häck (91.4 cm, 8.9 m):2
60 m häck:55
60 m häck (99.1 cm):3
110 m häck (99.1 cm):7
110 m häck:86
300 m häck:2
400 m häck:1
4x100 m:11
4x400 m:1
1000 m stafett:2
10 km terräng:1
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2007
7.45
 1h2-17
Malmö/A
3.12
 
2008
7.20
 3-19
Malmö/A
26.1
 
2009
7.09
 1h4-19
Malmö/A
31.1
 
2010
7.08
3
Malmö/A
16.1
 
2011
7.14
 2h2
Malmö/A
22.1
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2008
11.36
 1-19
Hässleholm
27.7
-1.1
2010
11.15
 3
Hässleholm
31.7
 +0.9
11.11w
 4
Malmö/S
3.8
 +2.2
2017
10.81w
 4h6
Göteborg/U
1.7
 +4.6
10.89w
 6rB
Göteborg/U
1.7
 +3.1
2018
10.94
1
Stockholm/S
18.7
-0.5
11.04
2h3
Stockholm/S
18.7
-0.4
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2007
23.57
 3-17
Hässleholm/Ö
28.7
-2.3
2008
22.32
1h5-19
Göteborg/U
29.6
-1.5
22.22w
 2h1
Trelleborg
8.6
 +3.1
2009
22.73
 2
Malmö/He
17.6
 +1.0
Inne Visa/dölj alla resultat
2009
22.22
3D
Malmö/A
25.1
 
22.73
1h4
Bollnäs
28.2
 
23.02
4s1
Bollnäs
1.3
 
2010
22.49
 1
Malmö/A
17.1
 
2011
22.30
 1rB
Sätra
13.2
 
400 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2009
50.05
2s1-19
Göteborg/FH
7.3
 
50.81
1h6-19
Göteborg/FH
7.3
 
60 m häck
Inne Visa/dölj alla resultat
2008
8.62
 5h2
Malmö/A
24.2
 
2009
8.46
 3h1
Malmö/A
25.1
 
2010
8.13
 2h2
Sätra
28.2
 
8.14
3-22
Malmö/A
20.2
 
8.17
4
Sätra
28.2
 
2011
8.00
 2 h2
Göteborg/FH
27.2
 
8.06
2
Göteborg/FH
27.2
 
8.15
1-22
Sätra
19.2
 
2012
7.90
 1h1-22
Bollnäs
25.2
 
7.94
1-22
Bollnäs
25.2
 
7.95
2
Örebro
19.2
 
7.97
3rB
Stockholm/G
23.2
 
7.99
2 h1
Örebro
19.2
 
8.03
2
Sätra
5.2
 
8.12
2h2
Sätra
5.2
 
8.19
1
Sätra
29.1
 
8.25
6
Steinkjer, NOR
11.2
 
8.26
1
Sätra
29.1
 
2013
8.11
 1
Sätra
27.1
 
2014
7.82
2h3
Göteborg/FH
23.2
 
2014
7.82
1h1
Göteborg/FH
23.2
 
7.84
2h2
Malmö/A
26.1
 
7.84
2h2
Malmö/A
26.1
 
7.86
2
Göteborg/FH
15.2
 
7.93
1
Sätra
1.2
 
8.00
2
Växjö
19.1
 
8.01
4
Tampere, FIN
8.2
 
8.10
3rB
Göteborg/FH
15.2
 
8.50
5rB
Stockholm/G
6.2
 
2015
8.00
 3
Sätra
22.2
 
8.16
1r2
Sätra
15.2
 
8.17
1r1
Sätra
15.2
 
2016
7.91
 1h1
Malmö/A
28.2
 
7.94
2
Malmö/A
31.1
 
7.94
4
Malmö/A
28.2
 
7.99
2h1
Malmö/A
31.1
 
8.02
2
Växjö
24.1
 
8.03
4
Växjö
13.2
 
8.06
2rB
Växjö
24.1
 
8.16
5r1
Florø, NOR
6.2
 
8.23
5r2
Florø, NOR
6.2
 
2017
8.00
 4
Växjö
26.2
 
8.04
3h2
Växjö
26.2
 
2018
7.98
 2
Malmö/A
28.1
 
8.13
1h1
Malmö/A
28.1
 
8.13
2
Sätra
3.2
 
2019
7.98
 6
Norrköping
17.2
 
8.04
4h2
Norrköping
17.2
 
8.09
1r2
Sätra
10.2
 
8.17
1
Sätra
10.2
 
2020
8.01
 6
Växjö
23.2
 
8.06
2h2
Växjö
23.2
 
8.10
1rB
Uppsala
9.2
 
8.11
1
Uppsala
9.2
 
110 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2009
14.63
 3h2
Malmö/S
3.8
 +1.6
15.19
6
Malmö/S
3.8
 +0.4
2010
14.59
 2h1
Falun
22.8
-2.1
14.77
5
Falun
22.8
-0.7
14.44w
 2
Malmö/S
3.8
 +3.2
14.58w
 1
Hässleholm
31.7
 +2.3
2011
14.27
 1
Sollentuna
22.6
 +1.7
14.28
2
Göteborg/U
10.7
-0.3
14.30
3
Gävle
14.8
 +1.4
14.30
3-22
Vellinge
28.8
 
14.34
6
Sollentuna
28.6
-0.3
14.35
1
Sollentuna
20.5
 +1.3
14.37
4
Mölndal
3.9
-0.1
14.39
1rB
Göteborg/S
11.6
 +0.7
14.42
1h1
Gävle
14.8
-0.8
14.48
1h1
Göteborg/U
10.7
 +0.8
14.62
3
Stockholm/S
7.6
 +0.8
2012
14.15
 2
Stockholm/S
26.8
-0.5
14.21
3
Göteborg/U
2.9
-0.4
14.28
3
Mölndal
4.8
 +0.3
14.38
1h1
Stockholm/S
26.8
-0.3
14.43
1
Stockholm/S
7.8
 +1.0
14.53
2-22
Sollentuna
11.8
-2.8
14.07w
 2
Uppsala
28.7
 +3.0
2013
14.00
2 h2
Borås
31.8
 +2.0
14.08
2
Mölndal
3.8
-0.2
14.13
3
Stockholm/S
8.9
 +1.8
14.14
3
Borås
31.8
 +0.4
14.29
2
Göteborg/U
30.6
 +1.2
14.35
2rB
Stockholm/S
22.8
-2.0
14.38
1
Halmstad
6.7
 
2014
14.04
 3
Göteborg/U
29.6
-0.3
14.07
3r2
Sundsvall
20.7
 +0.4
14.07
2 h2
Umeå
2.8
 +1.8
14.10
2
København, DEN
27.7
 0.0
14.12
1r1
Skara
6.6
 +0.9
14.17
1r2
Skara
6.6
 +2.0
14.20
5rB
Göteborg/S
13.6
 +1.0
14.31
5
Helsinki, FIN
31.8
 +0.9
14.33
2
Hilversum, NED
13.7
-2.4
14.49
1
Borås
5.7
 
13.92w
 5
Göteborg/S
14.6
 +2.8
13.94w
 2r1
Sundsvall
20.7
 +2.2
13.94w
 3
Uppsala
23.8
 +2.8
14.02w
 3
Karlstad
16.7
 +2.1
2015
14.20
 4h2
Göteborg/S
14.8
 0.0
14.21
5
Söderhamn
8.8
 +1.9
14.21
6
Göteborg/S
14.8
 +0.5
14.45
2h2
Göteborg/U
5.7
-0.1
14.63
2 h1
Söderhamn
8.8
-3.2
16.08
4
Sundsvall
1.7
-0.5
2016
14.18
 1
Göteborg/U
3.7
-1.3
14.20
3
Tampere, FIN
3.9
 0.0
14.25
1h2
Sollentuna
27.8
 +1.0
14.29
1h2
Göteborg/U
3.7
-2.4
14.59
1
Norrköping
13.7
 
14.61
2h4
Genève, SUI
11.6
-0.7
14.67
3
Hamar, NOR
18.5
-1.2
15.21
7
Sollentuna
27.8
-1.1
2017
14.10
 1
Borås
7.7
 +0.6
14.30
2h1
Helsingborg
26.8
-0.3
14.31
3r2
Lapinlahti, FIN
16.7
-1.6
14.37
4r1
Lapinlahti, FIN
16.7
 +0.2
14.59
4
Sundsvall
30.7
 +1.0
14.86
6
Helsingborg
26.8
-1.5
2018
14.32
 2h2
Eskilstuna
25.8
 +1.4
14.53
1
Huddinge/J
17.6
 +1.2
14.56
5
Nivelles, BEL
23.6
-0.3
14.57
8
København, DEN
26.6
 +0.3
14.04w
 1
Helsingborg
6.7
 +3.0
14.27w
 5
Eskilstuna
25.8
 +2.2
2019
14.41
 4h2
Karlstad
31.8
-1.2
14.53
6
Karlstad
31.8
-2.3
14.56
3
Göteborg/U
30.6
-1.1
14.75
5
Karlstad
3.7
 +0.4
14.78
2h1
Göteborg/U
30.6
-0.3
14.31w
 2
Helsingborg
26.6
 +3.1
2020
14.20
 2h1
Uppsala
15.8
 +1.7
14.47
1
Göteborg/S
6.8
-0.4
14.72
6
Tampere, FIN
5.9
 +0.5
2021
14.57
 3
Göteborg/U
10.7
 +0.8
14.60
1
Eskilstuna
15.7
 0.0
14.63
2h2
Göteborg/U
10.7
 +0.7
14.89
3
Malmö/S
14.8
-0.8
300 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2008
38.96
1-19
Norrtälje
10.8
 
39.19
1h1-19
Norrtälje
9.8
 
400 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2008
58.26
8-19
Fana, NOR
16.8
 

Junior-ungdom
60 m häck (99.1 cm)
Inne Visa/dölj alla resultat
2008
8.38
 3h1-19
Eskilstuna
1.3
 
2009
8.23
5-19
Göteborg/FH
7.3
 
8.26
2h2-19
Göteborg/FH
7.3
 
110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)
Ute Visa/dölj alla resultat
2007
15.14
3h1-17
Uddevalla
25.8
 +0.6
16.87
6-17
Uddevalla
25.8
-0.7
110 m häck (99.1 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2008
14.66
 3-19
Norrtälje
9.8
 0.0
2009
14.17
4-19
Göteborg/U
28.6
 +0.9
14.17
3-19
Vaasa, FIN
23.8
 +0.7
14.42
3h1-19
Göteborg/U
28.6
 +0.7
13.94w
 1-19
Karlskrona
16.8
 +4.1
14.52w
 5-19
København, DEN
6.8
 +2.9

Ute
110 m häck
SM 2009 6
15.19
3
h2
14.63
SM 2010 5
14.77
2
h1
14.59
SM 2011 3
14.30
1
h1
14.42
SM 2012 2
14.15
1
h1
14.38
SM 2013 3
14.14
2
h2
14.00
SM 2014
2
h2
14.07
DNF
SM 2015 5
14.21
2
h1
14.63
SM 2016 7
15.21
1
h2
14.25
SM 2017 6
14.86
2
h1
14.30
SM 2018 5
14.27w
2
h2
14.32
SM 2019 6
14.53
4
h2
14.41
SM 2020
2
h1
14.20
DNF
4x100 m
SM 2012 1
40.65
1
h2
41.13
Inne
200 m
ISM 2009
4
s1
23.02
1
h4
22.73
60 m häck
ISM 2008
5
h2
8.62
ISM 2010 4
8.17
2
h2
8.13
ISM 2011 2
8.06
2
h2
8.00
ISM 2012 2
7.95
2
h1
7.99
ISM 2014
2
h3
7.82
1
h1
7.82
ISM 2015 3
8.00
ISM 2016 4
7.94
1
h1
7.91
ISM 2017 4
8.00
3
h2
8.04
ISM 2019 6
7.98
4
h2
8.04
ISM 2020 6
8.01
2
h2
8.06

Junior-ungdom
Ute
110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)
USM 2007 6
17
16.87
3
17
h1
15.14
110 m häck (99.1 cm)
JSM 2008 3
19
14.66
JSM 2009 1
19
13.94w
110 m häck
JSM 2011 3
22
14.30
JSM 2012 2
22
14.53
300 m häck
JSM 2008 1
19
38.96
1
19
h1
39.19
4x100 m
USM 2007
17
h2
DQ
JSM 2008 1
22
41.96
JSM 2009 2
22
42.59
1
22
h1
42.53
1000 m stafett
USM 2007 4
17
2:03.72
2
17
h2
2:04.29
4x400 m
JSM 2009 1
22
3:20.09
Inne
400 m
IJSM 2009
2
19
s1
50.05
1
19
h6
50.81
19
DNF
60 m häck (99.1 cm)
IJSM 2008
3
19
h1
8.38
IJSM 2009 5
19
8.23
2
19
h2
8.26
60 m häck
IJSM 2010 3
22
8.14
IJSM 2011 1
22
8.15
IJSM 2012 1
22
7.94
1
22
h1
7.90

Junior-ungdom
Ute
110 m häck (99.1 cm)
JEM19 2009
-
19
h1
DNF